ייעוץ לימודים חינם!

קורס קרימינולוגיה

לימודי קרימינולוגיה - ללמוד לחקור את עולם הפשע

תחום הקרימינולוגיה הינו חלק מעולם מדעי ההתנהגות אשר מהווה תחום לימודים מגוון ומרתק המשלב בין לימודי סוציולוגיה, פסיכולוגיה, משפט ותחומים נוספים. הקרימינולוגיה עוסקת בעולמות הפשיעה והסטייה החברתית, תוך התייחסות להיבטים שונים ביחס לפשיעה: היבטים משפטיים, חברתיים, פסיכיאטריים ופסיכולוגיים.

כמו כן, עוסקת הקרימינולוגיה גם בסיבות ובגורמים השונים לפשיעה ובמאפייניה, בדרכי האכיפה והטיפול בהתנהגות עבריינית ובפושעים, תוך הסתכלות דרך נקודת מבט כוללת ומשתנה, הן ברמה החברתית-מערכתית והן ברמה האישית. הקרימינולוגיה מתייחסת לפשיעה ולעבריינות כאל תופעה חברתית התלויה בחוקים הקיימים ובהיווצרות חוקים, בתנאים הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים בהם נוצרת התופעה ושבירת החוקים ובנהלים והמדיניות לשליטה במקרים אלו שמהווים את התגובה להפרת התקנות. 

למי מתאים ללמוד קורס קרימינולוגיה?

1
חוקר
2
חברתי
3
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

מידע כללי על קורס קרימינולוגיה

הפשיעה, העבריינות והסטייה החברתית מלוות את החברה האנושית לאורך כל ההיסטוריה. גם בחברה הנורמטיבית ניתן לראות כי האוכלוסיה נמשכת אחר עולמות הפשיעה והעבריינות ועל כן מעיד העיסוק בתחום בסרטים, סדרות פשע, כתבות חדשות ועוד. מטרת לימודי הקרימינולוגיה הינה חקירת ההתנהגות הסוטה והבנתה, זיהוי הגורמים המובילים להתנהגות עבריינית ומציאת פתרון להתמודדות עם התנהגות זו בהיבטים המשפטיים, הענישתיים והשיקומיים.

הלימודים בקורס קרימינולוגיה כוללים ידע נרחב ומעמיק על התיאוריות השונות בתחום, בשילוב עם כלים ומיומנויות הנדרשים בתחום. לימודים אלו אינם מקנים אפשרות להשתלבות בעבודה בתחום, אך הינם מהווים לימודי העשרה והיכרות מעמיקה עם תחום זה, בדגש על הפשיעה בישראל, מערכת אכיפת החוק והטיפול בעבריינות.
פתיחה

למי מיועד קורס קרימינולוגיה?

הלימודים בקורס קרימינולוגיה פונים לקהל הרחב ולכל המעוניינים לרכוש ידע מעמיק ונרחב בתחום מרתק זה, אשר מהווה היכרות עם עולם הפשיעה, החוק וההתמודדות עם מעשי העבריינות והסטייה החברתית. הלימודים מתאימים במיוחד לעובדים בזרועות החוק למיניהן, לעורכי דין ומשפטנים, לסוציולוגים, לעובדים סוציאליים, לפסיכולוגים, למטפלים באמנות ועוד, המעוניינים לרכוש ידיעות מרתקות בתחום.

תנאי הקבלה ללימודים בקורס קרימינולוגיה יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד השונים ובין הקורסים המגוונים בתחום. בדרך כלל, קורסים אלו אינם כוללים תנאי קבלה כלל ומקבלים לשורותיהם את כל המעוניינים להשתלב בלימודים. חלק מן המוסדות דורשים מהמועמדים לעבור ריאיון קבלה אישי מול ראשי מסלול הלימודים במטרה לקבוע את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו.
פתיחה

כמה זמן נמשך קורס קרימינולוגיה?

משך הלימודים בקורס קרימינולוגיה עשוי להשתנות בין מוסד לימודי אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד, מספר המפגשים השבועיים אשר מתקיימים במהלך ההכשרה ואורכו של כל אחד מן המפגשים הללו. על פי רוב, כוללים הקורסים בתחום בין 50 ל-100 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני תקופת זמן של בין חודשיים לשישה חודשים.

חלק מן מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול זה הנלמד במתכונת של לימודי ערב ולימודים בימי שישי בבוקר. אפשרות זו מהווה יתרון מהותי עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת. כך יוכלו ללמוד בשעות ובזמנים המתאימים להם ביותר.
פתיחה

מה לומדים בקורס קרימינולוגיה?

הלימודים בקורס קרימינולוגיה כוללים נושאים מרתקים ומגוונים שונים. התכנים הנלמדים בקורס יכולים להשתנות בין הקורסים השונים בתחום ובין מוסדות הלימוד המציעים הכשרה זו, אך בדרך כלל כוללים את הנושאים: מבוא לקרימינולוגיה, פשיעה בישראל ובעולם, פשע מאורגן בארץ ובעולם, מערכת המשפט בישראל, דיני עונשין, תיאוריות פסיכולוגיות לעבריינות, מניעים להתנהגות עבריינית, התמכרויות, עבריינות נשים, מבוא לאכיפת חוק, מבוא למשטרה ושיטור, פשיעה מודרנית ומקורותיה, מדידת הפשיעה, מוסדות שיקום וטיפול לעבריינים, סמים, עבריינות נוער, אלימות במשפחה, ארגונים באכיפת החוק, אלימות בבתי הספר, סוציולוגיה של הימורים, משטרה-חברה-דמוקרטיה, פשעי צווארון לבן, סוגיית זהות ערביי ישראל, קטינים בראי החוק, עבירות מין, שיטות קהילתי, מטרות ושיטות ענישה ועוד נושאים רבים.
פתיחה

מה עושים אחרי קורס קרימינולוגיה?

לבוגרי קורס קרימינולוגיה אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה בשיעורים, הגשת המטלות ומעבר הבחינות תוענק תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם.

בפני בוגרי הקורס עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות. הם יוכלו להשתלב בשוק העבודה בתפקידים שונים הדורשים השכלה במקצוע מרתק זה, במסגרת ארגונים ועמותות המטפלים בנוער בסיכון, רכזי נוער, בחטיבות גבוהות בבתי הספר ברחבי הארץ, מוסדות המטפלים וממגרים פשיעה כדוגמת המשטרה ובתי הסוהר, יחידות לקידום נוער בסיכון, מרכזים לטיפול באלימות במשפחה, פנימיות וכדומה.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי קורס קרימינולוגיה?

בוגרי קורס קרימינולוגיה המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת הסמכתם ובין אם לצורך רכישת ידע מקצועי, העשרת ארגז הכלים שלהם והרחבת הסמכתם מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להשתלב בלימודים נוספים בתחומים שונים. אחת האפשרויות אשר עומדת בפני הבוגרים הינה המשך ללימודים אקדמיים במסגרת תואר ראשון בקרימינולוגיה. לימודים אלו הינם לימודים מעמיקים ומקיפים אשר יקנו להם את כל הידע והכלים להשתלבות בשוק העבודה כקרימינולוגים במסגרת בתי הסוהר, בתי המשפט, מערכת הרווחה, מערכת החינוך וכדומה. 

אפשרות נוספת העומדת בפני הבוגרים הינה השתלבות בקורס טיפול באמנות. לימודים אלו מתאימים לכל מי שמעוניין לטפל בבעיות שונות באמצעות האמנות. הלימודים בקורס יכשירו אותם כמטפלים מקצועיים בעלי ידע עיוני ומעשי בתרפיה באמנות.
פתיחה

עיקרון הענישה בארץ ישראל

העיקרון הראשון המנחה ענישה של אשמים בעבירות פליליות הוא עיקרון ההלימה: התאמה בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו ומידת אשמו של הנאשם ובין סוג ומידת העונש המוטל עליו. עיקרון זה מקדם מידתיות בענישה המושפעת מהנסיבות האינדיבידואליות של מעשה העבירה וממידת אשמו של מבצע העבירה.

העיקרון השני בחשיבותו מבין שיקולי הענישה הוא השיקום. עיקרון זה נובע מתוך תפיסה כי לתהליך שיקומי המתרחש במקביל או כתוצאה מהליך פלילי יש השפעה חיובית על מבצע העבירה. בנוסף לזה, עובדה היא כי לענישה מסוג כליאה עלולה להיות תוצאה מזיקה ורגרסיבית מבחינת שילובו של הנאשם בחיים נורמטיביים.
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ