ייעוץ לימודים חינם!

קורס מידענות

לימודי מידענות - לעבוד עם מאגרי מידע

מידע הוא גוף מאורגן אשר מורכב מנתונים ועובדות המשמשים לתיאור מצב מסוים. המידע אינו אובייקטיבי לחלוטין, שכן גם לסידור הנתונים ובחירתם יש משמעות המושתת על רעיון או ערך מסוימים. מידענות היא תהליך חיוני בהנגשת המידע בדרך להפקת ידע ממנו. בימינו, בהם כמויות המידע הנגיש עצומות, קיימת חשיבות רבה ליכולות איתור המידע במהירות מתוך המאגרים הקיימים, בדיקת מהימנותו וארגונו.

המידענות מאפשרת ליחידים, לחברות ולצוותים לגשת למידע וליצור ידע באופן שיטתי ומשותף, על מנת לשפר את הישגיות יעדי הארגון. ניהול המידע מאפשר לזהות פערים בנגישות למידע בתוך ארגונים ומסייע לגשר על פערים אלו. כמו כן, ניהול המידע מסייע בעדכון וסנכרון של מידע בעת שחלים שינויים ארגוניים בחברה.

למי מתאים ללמוד קורס מידענות?

1
קונבציונלי
2
חוקר
3
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

מידע כללי על קורס מידענות

האינטרנט מספק מידע רב, נגיש ופתוח לכלל הציבור. אמנם, בתוך ההיצע האינסופי קשה לעיתים לאתר את המידע הרלוונטי והאמין ביותר. ההתפחות הטכנולוגית שחלה בשנים האחרונות הביאה לעלייה משמעותית בשימוש במערכות מידע ייחודיות שיש באפשרותן לרכז נתונים חיוניים לחברות ולארגונים ומאפשרת לאלו לייעל את התהליכים וליצור נגישות גבוהה למידע שימושי.

יכולת ניהול המידע בצורה איכותית מהווה יתרון משמעותי בעולם העסקי התחרותי ועל כן הדרישה למידענים מומחים הולכת וגוברת. הלימודים בקורס מידענות מתמקדים באיתור מידע באופן יעיל, הערכת המידע ומקורותיו באופן ביקורתי, עיבוד המידע, ארגונו, הסקת נתונים, הצגתו בדרך הברורה ביותר והבנת ההיבטים החוקיים, האתיים והחברתיים הנוגעים לנגישות המידע ולשימוש בו. המשתתפים ירכשו ידע נרחב, כלים ומיומנויות מעשיות בתחום מרתק זה.
פתיחה

למי מיועד קורס מידענות?

הלימודים בקורס מידענות פונים לכל הרחב ולכל מי שיש ברצונו להתמקצע, להעמיק את ידיעותיו ולהשתלב בלימודים מרתקים ומאתגרים אלו, גם אם אינם בעלי ידע קודם או ניסיון מעשי קודם בתחום. כמו כן, מתאימים הלימודים לכל מי שמאמין כי ידע הוא כוח והוא מעוניין לפתוח לעצמו אפיק תעסוקתי חדש בתחום מגוון ומרתק זה. הלימודים מתאימים במיוחד לספרנים מקצועיים שיש ברצונם להתמחות בנושא המידענות ולהרחיב את ידיעותיהם, למנהלי ארגונים ועסקים ולאנשי ארגון המבקשים לרכוש כלים ומיומנויות לניהול המידע בארגון באופן היעיל והאיכותי ביותר.

תנאי הקבלה לקורס יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד השונים, אך לרוב נדרשים המועמדים לתואר ראשון מוכר, שליטה בסיסית ביישומי מחשב וידע בשפה האנגלית. ייתכן כי יידרשו המועמדים לעבור ריאיון קבלה אישי במטרה לקבוע את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו.
פתיחה

כמה זמן נמשך קורס מידענות?

משך הלימודים בקורס מידענות יכול להשתנות בין מוסדות הלימוד השונים ובין הקורסים המגוונים בתחום, בהתאם להיקף החומר הנלמד, מספר המפגשים השבועיים אשר מתקיימים במהלך ההכשרה ואורכו של כל אחד מן המפגשים הללו. בדרך כלל, כוללים הקורסים בין 200 ל-250 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני תקופת זמן של כשנה. 

חשוב לדעת כי מרבית מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול זה במתכונת של לימודי ערב ולימודים ביום שישי בבוקר. אפשרות זו מהווה יתרון מהותי עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת. כך יוכלו ללמוד בשעות ובזמנים המתאימים להם ביותר.
פתיחה

מה לומדים בקורס מידענות?

קורס מידענות משלב בין תכנים עיוניים ותיאורטיים נרחבים ומעמיקים לבין התנסויות מעשיות ותרגולים רבים, כך שהכשרת הבוגרים הינה מן המעלה הראשונה ובסיום הלימודים הבוגרים אוחזים במרב הידע והכלים בתחום. 

התכנים הנלמדים בקורס יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד השונים, אך על פי רוב כוללים את הנושאים: ניהול מידע, עיבוד נתונים וחיפוש במאגרים דיגיטליים, תפקידו של המידען בארגון, עקרונות המידענות, ריאיון לקוח, הבנת צרכי הלקוח ומטרות המידע, מקורות מידע, בחירת מקורות מידע רלוונטיים למידע המבוקש, דוחות מחקר שוק, תכנון חיפוש ואיתור מידע ברשת, שיטות חיפוש במאגרי המידע, הערכת מקורות מידע, ארגון המידע, יישומי המידענות בעסקים, היבטים משפטיים בעבודתו של המידען, אתיקה מקצועית, מידע בעברית ובאנגלית, יישומי מחשב, חיפוש מידע רפואי, הפקת מידע והפצתו, מגבלות השימוש במידע ועוד מגוון רחב של נושאים מרתקים.
פתיחה

מה עושים אחרי קורס מידענות?

לבוגרי קורס מידענות אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה במפגשים, ביצוע ההתנסויות המעשיות, הגשת המטלות ומעבר הבחינות, תוענק תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם. 

בפני בוגרי הקורס עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות. הם יוכלו להשתלב בשוק העבודה במגזר העסקי, הפרטי והציבורי בתפקידי שיווק, מחקר, הפצה, פיתוח וכדומה. הבוגרים ישתלבו בעבודה במסגרת ספריות וארכיונים, מוסדות אקדמיים, משרדי ממשלה, בתי משפט, בתי חולים, חברות הייטק, חברות מחקר, חברות תרופות ועוד. כמו כן, יוכלו להשתלב בתפקידי מידענות עסקית ומודיעין תחרותי, בחברות המחזיקות במאגרי מידע אינטרנטיים ובחברות משאבי אנוש.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי קורס מידענות?

בוגרי קורס מידענות המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם, הרחבת הסמכתם ורכישת ידע מקצועי נוסף במטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ובעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים נוספים. 

אחת האפשרויות העומדת בפני הבוגרים הינה המשך לימודים אקדמיים במסגרת תואר ראשון במידענות. לימודים אלו יאפשרו למשתתפיהם להשתלב בדוקר העבודה כספרנים מקצועיים ומיומנים בספריות העירוניות או בספריות האקדמיות השונות בכל רחבי הארץ. אפשרות אחרת היא המשך לימודים לתואר ראשון במערכות מידע. לימודים אלו כוללים תכנים עיוניים מעמיקים בנוגע לאסטרטגיה, ניהול, מחשבים ועוד, כך שיוכלו הבוגרים לתכנת ולהטמיע את התוכנות השונות והיעילות עבור בית העסק בצורה הטובה ביותר.
פתיחה

מידענות בעידן הממוחשב

בימינו, האינטרנט מספק מידע רב, נגיש ופתוח לכלל הציבור. אולם, בתוך ההיצע האינסופי קשה למצוא את המידע הרלוונטי והאמין הנחוץ למבקשו. מנגנון ההפעלה של מנועי חיפוש פופולריים מסדר את המידע בהסתמך על גורמים שונים שהם לא תמיד הרלוונטיים ביותר עבור המחפש. המידען מכיר את האלגוריתמים לפיהם פועלים מנגנוני החיפוש האינטרנטיים ולכן יודע להגדיר את החיפוש כך שיביא לתוצאות הטובות ביותר.

בין אם מדובר במידע רפואי, משפטי, מידע אקדמי או עסקי המידען מבצע את פעולות החיפוש, האיסוף ועיבוד המידע באופן שמפריד בין עיקר לטפל ומותיר בידי המבקש תוצאות ממוקדות ואיכותיות. בסוף התהליך מייצר המידען דו"ח מסכם המתעד את תוצאות הפרויקט.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ