ייעוץ לימודים חינם!

קורס דוגם מי שתייה

מה כדאי לדעת על קורס דוגם מי שתייה?

משרד הבריאות הוא הגוף האחראי על ביצוע עקבי ושוטף של בדיקות מחמירות למי שתייה, שכן בצנרת ישנה או כזו שאינה מתוחזקת עלולים להימצא מצבורים של חיידקים, סדקים, חלודה, שברי מתכות ועוד. אומנם, משרד הבריאות הוא הגורם המפקח על בדיקת המים עד שעון המים ולא עד הברז ולכן יש לוודא כי גם לאחר מעבר המים בצינורות הם נותרים נקיים וטובים לשתייה.

קורס דוגם מי שתייה מוצע במכללות מקצועיות רבות, וכולל ידע תיאורטי נרחב, כלים ומיומנויות לביצוע פעולות הדגימה, ניטור, פיקוח וטיפול באיכות המים, בהתאם לתקנות משרד הבריאות ולהנחיות ארגון הבריאות העולמי. ישנם מספר קורסים בתחום זה: קורס דוגם מי שתייה רמה א', קורס דוגם מי שתייה רמה ב', קורס דוגם מי ביוב, שופכין וקולחין וקורס דוגם מי נופש ומקוואות. כל הקורסים הללו מהווים הכנה לבחינות משרד הבריאות הדרושות לצורך קבלת רישיון תעסוקתי בתחום.

למי מתאים ללמוד קורס דוגם מי שתייה?

1
ריאלי
2
קונבציונלי
3
חוקר
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות קורס דוגם מי שתייה?

פתיחת ברז המים, מילוי כוס במים, עמידה במקלחת תחת זרם מים, מילוי סירי הבישול במי ברז ובישול התבשילים השונים, השקיית הצמחים וכדומה, אלו פעולות טריוויאליות ויום יומיות, אמנם יש להקפיד על כך שהמים אותם אנו צורכים בבית יהיו ראויים לשימוש. תקנות משרד הבריאות מחייבות את ספקי המים לציבור לבדוק את המים באופן עקבי ושוטף לאורך כל שרשרת האספקה - החל מן המקורות, דרך מתקני הטיפול ועד למערכת האספקה הציבורית. כמו כן, נדרשות החברות לטפל, לחטא ולהרחיק כל גורם בלתי רצוי שיש באפשרותו להזיק לבריאות.

דוגם מי שתייה הוא בעל התפקיד האחראי על ביצוע בדיקות שונות בנושא טיב ואיכות המים אותם אנו שותים, מניעת זיהומים שונים, ביצוע בדיקות תקופתיות, איתור בעיות וטיפול בהן ועוד.
פתיחה

למי מיועד קורס דוגם מי שתייה?

הלימודים בקורס דוגם מי שתייה פונים לקהל הרחב ולכל מי שיש ברצונו להשתלב במסלול לימודים מרתק זה, בין אם הוא בעל ידע קודם או ניסיון בתחום ובין אם לא, לצורך רכישת הכשרה מקצועית והשתלבות בשוק העבודה במקצוע נדרש וחשוב זה, תחת משרד הבריאות.

הלימודים מתאימים במיוחד לעוסקים בתחומים השונים של מערכות ציבוריות ופרטיות של מים ותברואה, או בתחומים דומים במגזר העסקי, הפרטי או הממשלתי כמו רכזי בינוי, עובדי מכוני מים, עובדי מקורות, עובדי רשויות מקומיות, עובדי אינסטלציה, הנדסאים של משאבי מים, הנדסאי סביבה, מנהלי אחזקה, אינסטלטורים וקבלני אינסטלציה, מפעילי מתקני מים לבילוי ונופש, עובדי מעבדות, בתי חולים וכדומה. כמו כן, הלימודים מתאימים לכל המתעניינים בתחום המים והתברואה, לבעלי תודעה סביבתית, תברואתית וחברתית מפותחת אשר יש ברצונם לרכוש הכשרה מקצועית ואיכותית בתחום.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לקורס דוגם מי שתייה?

תנאי הקבלה לקורס דוגם מי שתייה יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד המגוונים אשר מציעים רכישת הכשרה זו ובין הקורסים השונים בתחום, בהתאם להיקף החומר הנלמד, קהל היעד אליו מיועדים הלימודים וסוג ההכשרה הנרכשת עם סיומם. בדרך כלל, תנאי הקבלה לקורס דוגם מי שתייה רמה א' דורשים כי המועמדים יהיו בעלי ניסיון בתחומי המים, האחזקה והתברואה, תשתיות המים והאינסטלציה, עובדי מחלקות תברואה, עובדי מחלקות מים ותאגידי מים, קבלני אינסטלציה, הנדסאי תשתיות מים, רכזי בינוי וכדומה. 

בכדי להתקבל לקורס דוגם מי שתייה רמה ב' על המועמדים להיות בוגרי קורס דוגם מי שתייה רמה א' ובעלי ניסיון מעשי של שנתיים לפחות. כמו כן, ייתכן ויידרשו המועמדים לעבור ריאיון קבלה אישי מול ראשי מסלול הלימודים שמטרתו לקבוע את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו.
פתיחה

כמה זמן נמשך קורס דוגם מי שתייה?

משך הלימודים בקורס דוגם מי שתייה עשוי להשתנות בין מוסד לימודים אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד, סוג ההסמכה הנרכשת עם סיום הלימודים, מספר המפגשים השבועיים אשר מתקיימים במהלך ההכשרה ואורכו של כל אחד מן המפגשים הללו. הלימודים בקורס דוגם מי שתייה רמה א' כוללים בין 30 ל-45 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני תקופת זמן של בין חודשיים לשלושה חודשים ואילו הלימודים בקורס דוגם מי שתייה רמה ב' כוללים בין 40 ל-50 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני תקופת זמן של כשלושה חודשים. 

חשוב לדעת כי מרבית מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול הלימודים במתכונת של לימודי ערב ולימודים בימי שישי בבוקר. אפשרות זו מעניקה יתרון מהותי עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת.
פתיחה

מה לומדים בקורס דוגם מי שתייה?

תוכנית הלימודים בקורס דוגם מי שתייה משלבת בין תכנים עיוניים ותיאורטיים לבין התנסויות מעשיות ותרגולים רבים. השילוב בין אלו מבטיח כי הכשרתם של הבוגרים היא מן המעלה הראשונה. הנושאים הנלמדים יכולים להשתנות בין הקורסים המגוונים, בהתאם להיקף החומר הנלמד וסוג ההכשרה הנרכשת עם סיום הלימודים.

על פי רוב, התכנים הנלמדים בקורס דוגם מי שתייה כוללים את הנושאים: תקנות משרד הבריאות, חיטוי מים, תקלות אופייניות ומניעתן, מונחים בסיסיים בהידראוליקה, ממדים ותקנים לאיכות המים, מניעת זרימה חוזרת, כללים לדיגום תקין, חובת רישום ודיווח, אופן הפיקוח על איכות המים, דרכי תחזוקה שוטפת, פרמטרים כימיים ופיזיקליים, תקנות בריאות העם, אופן הפיקוח אחר איכות המים ועוד שלל תכנים מרתקים.
פתיחה

מה עושים אחרי קורס דוגם מי שתייה?

לבוגרי קורס דוגם מי שתייה אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה בשיעורים, ביצוע התנסויות מעשיות, הגשת תרגילים ומטלות ומעבר בחינות פנימיות תוענק תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם.

לבוגרים שיעברו את בחינת ההסמכה מטעם משרד הבריאות יוענק רישיון דוגם מוסמך, ההכרחי להשתלבות במקצוע. התעודה הנרכשת תהא בהתאם לקורס הנלמד דוגם מי שתייה רמה א' או דוגם מי שתייה רמה ב'. בפני הבוגרים עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות. הם יוכלו להשתלב בשוק העבודה במסגרת המגזר הפרטי, הציבורי או הממשלתי, הן כבעלי מקצוע עצמאיים והן דרך חברות ומכונים רלוונטיים, המבצעים עבודות דגימה בחברות ציבוריות או פרטיות בשירות המדינה.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי קורס דוגם מי שתייה?

בוגרי קורס דוגם מי שתייה המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המצקועי שלהם, הרחבת הסמכתם ורכישת ידע מקצועי נוסף מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים נוספים.

אחת האפשרויות העומדת בפני הבוגרים היא קורס מתקין ובודק מז"ח. במסגרת לימודים אלו יוכשרו הבוגרים כמתקינים ובודקים מקצועיים של מערכות מז"ח, בהתאם לדרישות משרד הבריאות ומשרד התמ"ת. תחום לימודים נוסף בו יוכלו הבוגרים למצוא עניין הוא לימודי תואר ראשון בהנדסת סביבה. לימודים אלו מכשירים את בוגריהם להתמודדות עם בעיות שונות בתחום איכות הסביבה ולמנוע אסונות נוספים בתחום.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ