ייעוץ לימודים חינם!

קורס ביבליותרפיה

מה כדאי לדעת על קורס ביבליותרפיה?

הטיפול הביבליותרפי הוא טיפול יעיל במיוחד לטיפול במגוון אוכלוסיות, החל בילדים ובני נוער, דרך מבוגרים וכלה בקשישים. טיפול זה מסייע בהפרעות רגשיות, פסיכולוגיות, חברתיות והתפתחותיות שונות, ועל כן הדרישה לביבליותרפיסטים מוכשרים נמצאת בעלייה מתמדת. הרעיון העומד בבסיס השיטה הוא כי הספרות מאופיינת בעמימות, דבר המאפשר פרשנות שאינה חד משמעית ולכן הטקסטים והדיונים בנושא יכולים לעורר התמודדות מדומיינת, אך ממשית עם סיטואציות הנוגעות למטופל.

קורס ביבליותרפיה כולל ידע תיאורטי מקיף, כלים ומיומנויות מעשיות הנדרשים לשם השתלבות בתחום מרתק זה. המשתתפים יתמקדו בכוחה של הקריאה והכתיבה ככלי להעצמה והתפתחות אישית ולהתגברות והתמודדות עם שלל בעיות, קשיים והפרעות, כמו גם לזיהוי פחדים, רצונות ומאוויים.

למי מתאים ללמוד קורס ביבליותרפיה?

1
חברתי
2
חוקר
3
אמנותי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות קורס ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה היא שיטת טיפול באמנות אשר נעזרת בתהליכי קריאה וכתיבה בטקסטים ספרותיים. הטיפול באמצעות ביבליותרפיה מתבסס על אמנות המילה בסוגי טקסטים שונים ומגוונים כמו סיפורים, שירים, מחזות, יומנים, כתיבה אישית ועוד, כמרחב לדיאלוג טיפולי. הטקסטים הספרותיים מאפשרים גישה לרבדים הלא מודעים של האדם במטרה להעלות למודעות את הגורמים לקושי ולמצוקה ולחבר אותם לרגשות. המפגש עם היצירות הכתובות והמסופרות מאפשר גישה עקיפה ולא מאיימת אל עולמו הפנימי של המטופל ואל המרחב הבין-אישי.

הטיפול יוצר מערכת יחסים מיוחדת בין המטופל לבין הטקסט ובאמצעות כך משנה דפוסי מחשבה והתנהגות טורדניים ושליליים, דרך העמקה בשאלות ונושאים העולים מן הטקסט, כיוון שאלו גורמים למטופל להתמודד עם קונפליקטים ממשיים ומציאותיים בחייו.
פתיחה

למי מתאים קורס ביבליותרפיה?

הלימודים בקורס ביבליותרפיה פונים לקהל הרחב ולכל מי שיש ברצונו להשתלב במסלול לימודים מרתק, מהנה, מאתגר ומספק זה, בין אם הוא בעל ידע קודם וניסיון מעשי בתחום הטיפולי ובין אם לא, הן לצורך העשרה אישית ושימוש עצמי והן לצורך רכישת מקצוע חדש והשתלבות בשוק העבודה בתחום מבוקש זה.

הלימודים מתאימים במיוחד לפסיכולוגים, יועצים חינוכיים, מורים, עובדים סוציאליים, אנשי חינוך, אנשי חינוך מיוחד, מטפלים באמצעות בעלי חיים, מטפלים בתנועה, מטפלים באמנויות וכדומה, המעוניינים בהעשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם וברכישת כלי טיפולי נוסף. כמו כן, מתאימים הלימודים לבוגרי תואר ראשון במדעי החברה או בוגרי תואר ראשון בספרות המעוניינים להסב את מקצועם אל אפיק טיפולי מרתק ויעיל.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לקורס ביבליותרפיה?

תנאי הקבלה לקורס ביבליותרפיה יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד המגוונים אשר מציעים רכישת הכשרה זו ובין הקורסים השונים בתחום, בהתאם לקהל היעד אליו מיועדים הלימודים, סוג ההכשרה הנרכשת עם סיומם והתעודה שניתנת בסופם.

בדרך כלל, נדרשים המועמדים לקורסים השונים בתחום מרתק זה להיות בעלי תואר ראשון רלוונטי באחד ממקצועות הטיפול כמו פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וכדומה, או בעלי ניסיון תעסוקתי במקצועות החינוך והספרות השונים. בנוסף, סביר להניח כי יידרשו המועמדים לעבור ריאיון קבלה אישי וקבוצתי מול ראשי מסלול הלימודים, מתוך מטרה לבחון את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו. עם זאת, מומלץ לברר את תנאי הקבלה המדויקים מול מזכירות מוסד הלימודים הרלוונטי. 
פתיחה

כמה זמן נמשך קורס ביבליותרפיה?

משך הלימודים בקורס ביבליותרפיה עשוי להשתנות בין מוסד לימודים אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד, סוג ההכשרה הנרכשת עם סיום הלימודים, קהל היעד אליו מיועדים הלימודים, מספר המפגשים השבועיים אשר מתקיימים במהלך ההכשרה ואורכו של כל אחד מן המפגשים הללו. בדרך כלל, כוללים הלימודים בין 80 ל-200 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני תקופת זמן של מספר חודשים. קורסים מקיפים ומעמיקים יותר נפרשים על פני תקופת זמן של בין שנה אחת לשנתיים.

חשוב לדעת כי מרבית מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול הלימודים במתכונת של לימודי ערב ולימודים בימי שישי בבוקר. אפשרות זו מקנה יתרון עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת.
פתיחה

מה לומדים בקורס ביבליותרפיה?

תוכנית הלימודים בקורס ביבליותרפיה משלבת בין תכנים עיוניים ותיאורטיים נרחבים ומעמיקים לבין התנסויות מעשיות ותרגולים רבים. השילוב בין אלו מבטיח כי הכשרתם של הבוגרים היא מן המעלה הראשונה. הנושאים הנלמדים יכולים להשתנות בין הקורסים המגוונים, בהתאם להיקף החומר הנלמד וקהל היעד אליו מיועדים הלימודים.

על פי רוב, התכנים הנלמדים בקורס כוללים את הנושאים הבאים: מבוא לביבליותרפיה, טיפול ביבליותרפי בילדים ובנוער, כתיבה יוצרת, תיאוריות אישיות, פסיכותרפיה, פסיכולוגיה התפתחותית, בחירת טקסטים והתאמתם למטופל, טיפול ביבליותרפי למבוגרים וקשישים, היבטים תרפויטיים של הטקסט, ניתוח טקסטים, אתיקה מקצועית, יחסי מטפל-מטופל, שילוב אמנויות נוספות, ספרות ופסיכולוגיה ועוד שלל תכנים מרתקים. חשוב לציין כי מומלץ להתעדכן בסילבוס העדכני מול מוסד הלימודים הרלוונטי טרם תחילת הלימודים. 
פתיחה

מה עושים אחרי קורס ביבליותרפיה?

לבוגרי קורס ביבליותרפיה אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה בשיעורים, ביצוע התנסויות מעשיות, הגשת תרגילים ומטלות ומעבר בחינות, תוענק תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם. חלק מן המוסדות אף מקנים לבוגריהם תעודה יוקרתית מאושרת על ידי משרד הבריאות.

בפני בוגרי קורס ביבליותרפיה עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות. הם יוכלו להשתלב בשוק העבודה במסגרת קופות חולים, בתי חולים, מרפאות וקליניקות ציבוריות או פרטיות, מסגרות חינוכיות וסיעודיות וכדומה. אפשרות נוספת אשר עומדת בפני הבוגרים היא פנייה לדרך עצמאית וטיפול בקהל לקוחותיהם באופן פרטי.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי קורס ביבליותרפיה?

בוגרי קורס ביבליותרפיה המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם, הרחבת הסמכתם ורכישת ידע מקצועי נוסף מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים נוספים.

אחת האפשרויות העומדת בפני הבוגרים היא השתלבות בקורס פסיכודרמה. במסגרת לימודים אלו יוכשרו הבוגרים לטיפול בקהל לקוחותיהם באמצעות שיטות שונות מעולם התיאטרון והדרמה. תחום לימודים נוסף בו יוכלו הבוגרים למצוא עניין הוא קורס טיפול בשכול. לימודים אלו מכשירים את בוגריהם לסיוע למטופליהם בהתמודדות עם מצבי אובדן ושכול של אנשים קרובים אליהם ולמעבר תקופה זו בצורה הטובה ביותר.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ