ייעוץ לימודים חינם
קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA

קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA

מה כדאי לדעת על קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

התכנית ללימודי ניתוח התנהגות, ABA, פונה לקהל יעד של אנשים מתחום החינוך ומתחומי הטיפול השונים והיא מקנה למשתתפיה הבנה עמוקה בנושא בעיות התנהגות מסוגים שונים ומגוונים. מטפלים בשיטה זו מתמקדים בשינוי ההתנהגות של מטופליהם על ידי גירוי ותוצאה. הגירוי הוא הוראה אותה קובע המטפל והתוצאה היא החיזוק החיובי או השלילי שהמטפל מעניק למטופל בהתאם לפעולה אותה ביצע. ניתוח ההתנהגות היישומי נמצא יעיל בעיקר אצל מטופלים בעלי לקויות נוירולוגיות שונות.

הלימודים בקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA כוללים ידע תיאורטי מקיף, כלים, מיומנויות מעשיות וטכניקות יישום של החומר הנלמד בפועל בכדי לנתח התנהגות, להבין את האינטראקציה הסביבתית של הילד, הגורמים הפעילים בה ומניעים אותה, הקשיים ההתנהגותיים עימם הוא מתמודד, קשיי הלמידה האפשריים ועוד.
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

ניתוח התנהגות יישומי, או באנגלית Applied Behavior Analysis, היא מתודת אבחון וטיפול הנכללת בתוך עולם הפסיכולוגיה שמטרתה היא טיפול בלקויות שונות באמצעות הגישה ההתנהגותית ובהתבסס על תיאוריות פסיכולוגיות התנהגותיות. הגישה ההתנהגותית מתמקדת בהתנהגותו של המטופל בהתאם לאירועים שונים ועוסקת בדרכים לשנותה.

מפתחי שיטת ה-ABA לקחו את התיאוריה ההתנהגותית של סקינר, אשר בחנה את יכולות הלמידה וההתנהגות אצל בעלי חיים וקבעה כי ניתן לשנות את ההתנהגות של בעלי החיים על ידי מתן חיזוק חיובי או שלילי לאחר כל פעולה, והחלו לפתח שיטות ליישום פרקטי של השיטה גם על בני אדם. הנחתם של מפתחי השיטה היא כי על ידי חיזוקים חיוביים או שלישיים ניתן לשנות את התנהגותם של מטופלים בעלי לקויות שונות, כמו גם מטופלים על הרצף האוטיסטי.
פתיחה

למי מתאים ללמוד קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

הלימודים בקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA פונים לקהל הרחב ולכל מי שיש ברצונו להשתלב במסלול לימודים מרתק, מאתגר ומספק זה, בין אם הוא בעל ידע קודם וניסיון מעשי בתחום האבחון ובין אם לא, הן לצורך העשרה אישית ושימוש עצמי והן לצורך רכישת מקצוע מעניין והשתלבות בשוק העבודה במגוון המשרות המוצעות בתחום כמאבחנים מקצועיים אשר מטפלים בשיטה יעילה זו.

לימודי קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA מתאימים במיוחד לאנשי טיפול מהתחומים השונים, למשל מטפלים באמנויות, מטפלים בעזרת בעלי חיים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מאמנים אישיים וכדומה, אשר מעוניינים ללמוד את השיטה לעומקה על מנת לסייע למטופליהם להתמודד עם מגוון בעיות וקשיים בצורה הטובה והמדויקת ביותר.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

תנאי הקבלה לקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד המגוונים אשר מציעים רכישת הכשרה זו ובין הקורסים השונים בתחום, בהתאם לקהל היעד אליו מיועדים הלימודים וסוג ההסמכה הנרכשת עם סיומם. חלק מן המוסדות פתוחים בפני הקהל הרחב, אינם מציבים דרישות קבלה כלל ומקבלים לשורותיהם את כל המעוניינים להשתלב במסלול לימודים מרתק זה, גם אם אינם בעלי רקע קודם או השכלה בתחומי הטיפול השונים.

עם זאת, מרבית הקורסים דורשים כי המועמדים יהיו בעלי תואר ראשון רלוונטי והיכרות עם עולם הטיפול, למשל בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר ראשון בעבודה סוציאלית, תואר ראשון בחינוך מיוחד וכדומה. כמו כן, ישנם קורסים אשר דורשים כי יעברו המועמדים ריאיון קבלה אישי מול ראשי מסלול הלימודים שמטרתו לקבוע את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו.
פתיחה

כמה זמן נמשך קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

משך הלימודים בקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA עשוי להשתנות בין מוסד לימודים אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד, קהל היעד אליו מיועדים הלימודים, סוג ההסמכה הנרכשת עם סיום הלימודים, מספר המפגשים השבועיים אשר מתקיימים במהלך ההכשרה ואורכו של כל אחד מן המפגשים הללו. בדרך כלל, נפרשים הלימודים על פני תקופת זמן של כשנתיים.

חשוב לדעת כי מרבית מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול הלימודים במתכונת של לימודי ערב ולימודים בימי שישי בבוקר. אפשרות זו מקנה יתרון מהותי עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך שאין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת. כך יוכלו ללמוד בשעות ובזמנים המתאימים להם ביותר.
פתיחה

מה לומדים בקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

תוכנית הלימודים בקורס ניתוח התנהגות יישומי ABA משלבת בין תכנים עיוניים ותיאורטיים נרחבים ומעמיקים לבין התנסויות מעשיות ותרגולים רבים. השילוב בין אלו מבטיח כי הכשרתם של הבוגרים היא מן המעלה הראשונה. הנושאים הנלמדים יכולים להשתנות בין הקורסים המגוונים בתחום, בהתאם להיקף החומר הנלמד וקהל היעד אליו מיועדים הלימודים.

על פי רוב, התכנים הנלמדים בקורס כוללים את הנושאים הבאים: עקרונות יסוד הטיפול באמצעות שיטת ה-ABA, אבחון והערכה קלינית, אתיקה מקצועית בניתוח התנהגות יישומי, שיטות תצפית ומחקר, טכניקות לשילוב התנהגותי במערכת החינוך, ניתוח נתונים, התאמת מודלים התנהגותיים לאוכלוסיות שונות, צפייה בהתנהגויות ילדים, התמודדות עם קשיי התנהגות במסגרות חינוכיות, היבטים אתיים בניתוח התנהגות, בניית תוכניות פרטניות לתלמידים בעלי קשיי התנהגות, הוראה מתקנת ועוד שלל תכנים מרתקים.
פתיחה

מה עושים אחרי קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

לבוגרי קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה בשיעורים, ביצוע התנסויות מעשיות, הגשת תרגילים ומטלות ומעבר בחינות, תוענק תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם. חלק מן המוסדות מאפשרים להמשיך להתמחות ולאחריה יכולים הבוגרים לגשת לבחינות הסמכה מוכרות בינלאומיות או ישראליות בתחום. לעיתים, מוענקות לבוגרים תעודות המאושרת על ידי משרד החינוך.
 
בפני בוגרי מסלול הלימודים עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות. הם יכולים להתלב בשוק העבודה במסגרות החינוכיות השונות ולעבוד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים במסגרת גנים שיקומיים, מעונות יום, מרכזי חינוך מיוחד ועוד. כמו כן, יכולים הבוגרים לפנות לדרך עצמאית ולהחל לעבוד מול משפחות פרטיות המעוניינות לטפל בילדים על פי עקרונות השיטה.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA?

בוגרי קורס ניתוח התנהגות יישומי ABA המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם, הרחבת הסמכתם ורכישת ידע מקצועי נוסף מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים נוספים.

אחת האפשרויות אשר עומדת בפני הבוגרים היא השתלבות בקורס פסיכותרפיה. לימודים אלו מכשירים את בוגריהם לביצוע אבחונים, ייעוצים וטיפולים פסיכולוגיים באמצעות שיטות וגישות שונות ומגוונות. תחום לימודים נוסף בו יוכלו הבוגרים למצוא עניין הוא קורס קואוצ'ינג ADHD. במסגרת לימודים אלו יוכשרו הבוגרים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז וליקויי למידה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים באמצעות אימון אישי קצר וממוקד.
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ