ייעוץ לימודים חינם
תואר ראשון במקרא

תואר ראשון במקרא

מה כדאי לדעת על לימודי מקרא?

המקרא הוא שם נרדף לתנ"ך, וישנם כאלו אשר רואים בו שם כולל לכל כתבי הקודש של הדת והמסורת היהודית. המקרא הוא הספר המוכר והנמכר ביותר בכל הזמנים ובכל מדינות העולם, והוא נחשב ליצירת מופת הכוללת בתוכה סיפורים, דמויות, חוקים, לקחים ורעיונות רבים ומגוונים - החל מההיבטים הדתיים, דרך היבטים היסטוריים, מוסריים, ספרותיים, שיריים, מחקריים, פילוסופיים ועד להיבטים נסתרים ומיסטיים הדורשים הבנה עמוקה.

כמו כן, מהווה המקרא מקור השראה למחקרים, מאמרים, ספרים, שירים, אמנויות, פילוסופיות ויצירות נוספות אשר נוצרו בעקבותיו. ללימודי המקרא במסלול לתואר ראשון חשיבות רבה להבנת התפתחות ההיבטים השונים במסורת ובאמונה היהודית, ועל כן נחשבים למבוקשים ומרתקים במיוחד. תואר ראשון במקרא מאפשר לבוגרים להתשלב בתפקידי מחקר והוראה באקדמיה או בהוראת תנ''ך בבתי ספר.

למי מתאים ללמוד תואר ראשון במקרא?

1
חוקר
2
קונבציונלי
3
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות תואר ראשון במקרא?

לימודי מקרא נלמדים תחת ענף מדעי הרוח ועוסקים במאפייניו של עולם המקרא, הרקע התרבותי שלו, השפעתו על היצירה היהודית לאורך התקופות השונות, המקרא כטקסט ספרותי, העולם והאנושות ועוד. הלימודים משלבים עולמות שונים ומגוונים אשר טמונים במקרא, שכן רב הנסתר בכתבי המקרא על הגלוי, וכן עם עולמות נוספים המשיקים להם, ביניהם: חקר תרבות, שפה, חברה, היסטוריה, דת, ארכיאולוגיה ועוד. 

תכנית הלימודים במסלול לתואר ראשון במקרא כוללת ידע עיוני ותיאורטי נרחב ומעמיק, כלים ומיומנויות מעשיות הנדרשים לצורך השתלבות בתחום חשוב, מרתק ומאתגר זה. המשתתפים יוכשרו להבנת סיפורי המקרא, ניתוחם ופירושם וילמדו לחשוב באופן ביקורתי ומחקרי על תחומי המקרא וההיסטוריה היהודית, תוך התמקדות באמונות, מוסר, תרבויות, מגדר, פרשנויות, היסטוריה, פילוסופיה ועוד. מדובר בתואר מעניין במיוחד, שמתאים לכל מי שמתעניין ביהדות, היסטוריה, מיסטיקה ומחקר.
פתיחה

למי מתאים ללמוד מקרא?

הלימודים במסלול לתואר ראשון במקרא פונים לקהל הרחב ולכל מי שיש ברצונו להשתלב במסלול לימודים מרתק, מאתגר, מספק, חשוב ומבוקש זה, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך השתלבות בשוק העבודה בשלל המשרות המוצעות בתחום, זאת באמצעות רכישת מרב הידע, הכלים והמיומנויות.

הלימודים מתאימים במיוחד לבעלי זיקה לדת, למסורת ולתרבות היהודית, המעוניינים לעבור הכשרה מקצועית ואיכותית באמצעותה ילמדו על מקורותיה של היהדות, יבינו את כתביה הקדושים ואת הפרשנות למתרחש בה. כמו כן, מתאימים הלימודים לחובבי ההיסטוריה אשר יש ברצונם להעשיר את ארגז הכלים המקצועי שלהם תוך התמקדות בכתביה העתיקים של היהדות.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לתואר ראשון במקרא?

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במקרא יכולים להשתנות בין מוסדות הלימוד המגוונים אשר מציעים רכישת הכשרה מבוקשת זו. אמנם, על פי רוב מתבססות דרישות הקבלה על שקלול הציונים בין ממוצע הבגרויות לבין ציון הבחינה הפסיכומטרית. חשוב לזכור כי חלק מן המוסדות מאפשרים קבלה ללימודים אלו רק על סמך אחד מן הפרמטרים הללו, זאת בתנאי כי הוא גבוה מן הנדרש.

מוסדות לימוד רבים דורשים כי יעברו המועמדים ריאיון קבלה אישי מול ראשי מסלול הלימודים, זאת על מנת לקבוע את מידת התאמתם ללימודי התחום ולעיסוק בו. מומלץ לברר מול מוסדות הלימוד השונים אשר מציעים רכישת הכשרה זו מהן דרישות הקבלה אותן הם מציבים. מידע נוסף ניתן למצוא בקישור: תנאי קבלה - לימודי מקרא.
פתיחה

כמה זמן נמשכים לימודי מקרא?

משך הלימודים במסלול לתואר ראשון במקרא עשוי להשתנות בין מוסד לימודי אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד והאילוצים השונים של הסטודנטים הלומדים. בדרך כלל, נפרשים הלימודים על פני תקופת זמן של שלוש שנות לימוד. ניתן לרכוש הכשרה זו הן במסגרת של תואר ראשון חד חוגי והן במסגרת של תואר ראשון דו חוגי. 

חשוב לדעת כי מרבית מוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול הלימודים במתכונת של לימודי ערב ולימודים בימי שישי בוקר. אפשרות זו מהווה יתרון עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת. כך תוכלו ללמוד בשעות ובזמנים המתאימים להם ביותר.
פתיחה

מה לומדים בתואר ראשון במקרא?

תכנית הלימודים במסלול לתואר ראשון במקרא משלבת בין תכנים עיוניים ותיאורטיים נרחבים ומעמיקים לבין התנסויות מעשיות ותרגולים רבים. השילוב בין אלו מבטיח כי הכשרתם של הבוגרים הינה מן המעלה הראשונה.

בדרך כלל, התכנים הנלמדים במסלול זה כוללים את הנושאים: הנביאים ומאבקם, פרקים בספרות החוכמה, דיונים שונים בספרי התנ"ך, כבוד האדם במקרא, ספרות המקרא על רקע המזרח התיכון, תולדות עם ישראל, מקורות אפיגרפיים לתולדות ישראל, מגמות חדשות בחקר המקרא, המקרא בספרות היהודית, ארמית מקראית, התנ"ך בראי עכשווי, נוסחים שונים למקרא, המקרא בראי היסטורי, דו שיח בין התנ"ך וספרות בעולם, מקרא ואגדה, הסיפורת והשירה במקרא, מחשבת חז"ל ועוד שלל תכנים מרתקים.
פתיחה

מה עושים עם תואר ראשון במקרא?

בוגרי מסלול הלימודים לתואר ראשון במקרא אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לרבות עמידה בחובת נוכחות, השתתפות פעילה בשיעורים, ביצוע ההתנסויות המעשיות, הגשת התרגילים והמטלות ומעבר הבחינות, יוענק תואר ראשון B.A במקרא מטעם המוסד הלימודי בו השלימו את הכשרתם.

בפני בוגרי לימודי תואר ראשון במקרא עומדות אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות, שכן בעלי מקצוע איכותיים ומיומנים בתחום זה נחשבים למבוקשים ונדרשים במיוחד בשוק העבודה. הבוגרים יוכלו להשתלב במכוני מחקר למקרא בארץ ובעולם, חפירות ארכיאולוגיות, הדרכה, מוזיאונים או בתפקידי הוראה, במידה והינם מחזיקים בתעודת הוראה.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי תואר ראשון במקרא?

בוגרי לימודי תואר ראשון במקרא המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם, הרחבת הסמכתם ורכישת ידע מקצועי נוסף מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים נוספים. אחת האפשרויות העומדת בפני הבוגרים הינה השתלבות בתואר שני בלימודי ארץ ישראל. לימודים אלו מכשירים את בוגריהם להכרת ארץ ישראל לאורך כל ההיסטוריה, תוך ניתוח הגורמים המשפיעים על עיצובה וחקירת התהליכים שעיצבו את התרבות הקיימת בה. 

תחום לימודים נוסף בו יוכלו הבוגרים למצוא עניין הינו קורס תעודת הוראה. במסגרת לימודים אלו יוכשרו הבוגרים לקבלת רישיון תעסוקתי להוראה המאפשר השתלבות כמורים ומדריכים במסגרות החינוכיות השונות, זאת באמצעות מיומנויות הוראה מתקדמות.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ