ייעוץ לימודים חינם
תואר שני בלימודי ארץ ישראל

תואר שני בלימודי ארץ ישראל

מה כדאי לדעת על תואר שני בלימודי ארץ ישראל?

תמיד התעניינת בהיסטוריה של ארץ ישראל? מרגיש שאתה להעמיק את הידע שלך בתחום? ייתכן כי תואר שני בלימודי ארץ ישראל הוא בדיוק בשבילך. לימודי ארץ ישראל הם לימודים רב-תחומיים שעוסקים בנושאים הנוגעים בסוגיות שונות שקשורות למרחב הארץ ישראלי לאורך ההיסטוריה. הגדרה זו מכילה בתוכה היבטים היסטוריים, גיאוגרפיים, ארכיאולוגיים, תרבותיים, דתיים, אנתרופולוגיים, חברתיים ועוד.

ישנם מספר מסלולים שבמסגרתם ניתן ללמוד תואר שני בלימודי ארץ ישראל. למשל, ישנם מסלולים עיוניים ללא תזה שלרוב נמשכים בין שנה לשנתיים וישנם מסלולים מחקריים הכוללים תזה (עבודת גמר מחקרית) שנמשכים לרוב בין שנתיים לשלוש שנים. כמו כן, ישנן תוכניות ייעודיות למורי דרך, מורי של"ח ובעלי תעודת תו תקן. מבין תחומי ההתמחות שהתואר מציע ניתן למצוא את התחומים הבאים: תיירות בישראל ומורי דרך, מדעי דתות, אוצרות ומורשת ועוד.

למי מתאים ללמוד תואר שני בלימודי ארץ ישראל?

1
חוקר
2
קונבציונלי
3
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות תואר שני בלימודי ארץ ישראל?

במהלך תואר שני בלימודי ארץ ישראל ירכשו הסטודנטים ידע נרחב על ארץ ישראל לאורך ההיסטוריה. כחלק מניתוח הגורמים והתהליכים שעיצבו את התרבות בארץ ישראל בתקופות מוקדמות הם יבחנו אירועים אקטואליים בפרספקטיבה רחבה. בתואר השני ירחיבו הסטודנטים את ידיעתם בתחומים השונים הנוגעים לארץ ישראל, למשל בהיסטוריה גיאוגרפית, באנתרופולוגיה ובסוגיות פוליטיות הנוגעות במדינת ישראל.

נוסף על כך, הסטודנטים יוכלו לבחור להתמקד בנושאים ספציפיים יותר כמו ארץ ישראל בעת החדשה ובעת העתיקה, חקר הדתות בארץ ישראל, ארכיאולוגיה ארץ ישראלית ועוד, בהתאם למסלול הלימודים. בוגרי תואר ראשון בתחום לימוד שאינו שייך ללימודי ארץ ישראל יידרשו לרוב להשלים קורסים נחוצים בנוסף לתוכנית הלימודים הרגילה. בוגרי התואר יוכלו להשתלב במחקר אקדמי, להיות מורי דרך, לעסוק בהוראה במכללות אקדמיות ובאוניברסיטאות ועוד.
פתיחה

למי מתאימים לימודי ארץ ישראל לתואר שני?

מסלול זה מתאים בראש ובראשונה לאנשים שמגלים עניין רב בארץ ישראל, בהיסטוריה שלה, בניתוח תהליכים שקרו בה ולאלו שמעוניינים להרחיב את הידע שלהם על אודותיה אף יותר. כמו כן, על מנת להתקבל לתואר שני יש להיות בוגר תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל במקרים רבים. אולם, גם בוגרי תואר ראשון בהיסטוריה למשל ובתחומים דומים יכולים לרוב להתקבל, בכפוף להשלמת קורסים לאורך הלימודים.

כמו כן, במוסדות לימוד רבים הלימודים מתקיימים לאורך יום מרוכז אחד בשבוע. כך, גם אנשים עובדים, בעלי משפחות וכאלו בעלי התחייבויות קודמות עדיין יכולים לשלב את הלימודים במסלול החיים שלהם. חשוב לציין כי כדאי לברר אילו תוכניות לימוד מציע כל מוסד לימודים לפני שאתם מקבלים החלטה, וכך תוכלו למצוא את הלימודים המתאימים לכם ביותר.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לתואר שני בלימודי ארץ ישראל?

בדרך כלל, כדי להתקבל לתואר שני בלימודי ארץ ישראל, יש להיות בוגרי תואר ראשון בתחום ולעבור את סף ממוצע הציונים הדרוש. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן להתקבל לתואר זה גם על סמך לימודי תואר ראשון בתחום משיק, כמו תואר ראשון בהיסטוריה ותואר ראשון בארכיאולוגיה, ולאורך לימודי התואר השני להשלים קורסים מסוימים.

כמו כן, ישנם מוסדות המתנים את הקבלה ללימודים בוועדת קבלה, שאמורה לקבוע את מידת התאמתם של המועמדים ללימודי תואר זה. בחלק ממוסדות הלימוד בארץ, בוגרי מוסדות חוץ אשר שפת הוראתם אינה עברית, ידרשו לעבור מבחן ידע בעברית בהתאם לרמה הנדרשת על ידי מוסד הלימוד על מנת להתקבל ללימודים. חשוב לציין כי תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות הלימוד השונים. אם כן, כדי לקבל את המידע המדויק ביותר עבורכם, אנחנו ממליצים לכם לפנות למוסד הלימודים המבוקש.
פתיחה

כמה זמן נמשכים לימודי ארץ ישראל לתואר שני?

משך הלימודים לתואר שני בלימודי ארץ הוא בין שנה לשלוש שנים. במסגרת הלימודים, יכולים הסטודנטים לפנות למספר מסלולים, שמשפיעים על משך הלמידה של כל סטודנט. במסלול עיוני ללא תזה רוב התוכניות נפרשות על פני שנה עד שנתיים, ובמסלול מחקרי הכולל תזה רוב התוכניות נמשכות בין שנתיים לשלוש בדרך כלל.

במוסדות לימוד רבים הלימודים נערכים פעם בשבוע באופן מרוכז, אך הדבר עשוי להשתנות בין מוסד אחד למשנהו. באופן כללי, גם משך הלימודים וגם המבנה שלהם אינם זהים במוסדות הלימודים השונים. לכן, כדאי לברר את הפרטים המדויקים מול מוסדות הלימוד שמעניינים אתכם. באופן זה תוכלו לעשות השוואה ולמצוא היכן הכי מתאים לכם ללמוד.
פתיחה

מה לומדים בתואר שני בלימודי ארץ ישראל?

מוסדות הלימוד אשר מציעים לימודים מתקדמים בלימודי ארץ ישראל מקיימים מסלולי לימוד עם תזה שבהם הסטודנט עורך מחקר על נושא שיבחר בליווי מנחה. במהלך התואר, התלמידים ישתתפו בסמינריונים על פי בחירה או בהתאם לתוכנית. נושאי סמינריונים נפוצים יכולים להיות: טבע ונוף במקרא, שינויים טכנולוגיים בתקופות מסוימות בארץ ישראל, ארכיאולוגיה של תקופות מסוימות וכן הלאה.

אפשרות נוספת היא לימודים לתואר שני במסלול בלי תזה במסגרתם ילמדו קורסים שונים, וכן התלמידים ייקחו חלק בסמינריונים שונים ויצאו לסיורים מונחים כחלק מתוכנית הלימודים. במוסדות מסוימים מציעים מסלולי לימוד ייחודיים כמו מסלול ללא תזה למורים ולמורי דרך. המסלול הייחודי מיועד להעשיר את ידע המורה ולהעלות את איכות ההוראה שלו בתחומים השייכים. במסלולים אלו לרוב ניתן למצוא קורסים בנושאים הבאים: תקופת המקרא, התקופה הצלבנית, טופוגרפיה, גיאוגרפיה פיסית ועוד.
פתיחה

מה אפשר לעשות עם תואר שני בלימודי ארץ ישראל?

לבוגרי תואר שני בלימודי ארץ ישראל ישנן אפשרויות תעסוקה רבות שבהן ההשכלה האקדמית שרכשו היא רלוונטית להמשך ההתפתחות המקצועית, למעבר לתפקידים בכירים ולשיפור ברמת השכר. בוגרי התואר יוכלו לעסוק בהוראה בבתי ספר במקצועות כמו היסטוריה, תנ"ך, מחשבת ישראל, גיאוגרפיה, של"ח וכדומה, בכפוף לתעודת הוראה. כמו כן, הלימודים מאפשרים גם לאנשים העוסקים בתיירות ובניהול ותחזוקה של אתרים היסטוריים, מקומות לשימור ומכוני לימוד שונים העוסקים בתחומים הרלוונטיים להתקדם בעבודותיהם, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית.

חשוב לציין כי סטודנטים שיפנו למסלול המחקרי ויכתבו עבודת תזה, יוכלו להמשיך לעסוק בתחום המחקר ולעבוד במוסדות לימוד ומחקר שונים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי תואר שני בלימודי ארץ ישראל?

בוגרי תואר שני בלימודי ארץ ישראל המעוניינים ברכישת ידע נוסף, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם והרחבת סמכויותיהם מתוך מטרה להשתלב בשוק העבודה כאנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בעלי תחומי אחריות מגוונים, יוכלו להמשיך ללימודים תואר שלישי – דוקטורט. במהלך הלימודים ירחיבו הסטודנטים את ידיעותיהם בתחום המחקר ויהפכו לאנשי מקצוע מיומנים ביותר. משך הלימודים הוא בין שנתיים לארבע שנים, כתלות במוסד הלימודים ובסטודנט.

בוגרי תואר שני בלימודי ארץ ישראל, אשר למדו במסלול המחקרי והגישו עבודת תזה, יוכלו להמשיך ישירות ללימודי תואר שלישי בלימודי ארץ ישראל. כמו כן, בחלק ממוסדות הלימוד גם בוגרי תואר שני ללא תזה יוכלו להמשיך לתואר שלישי, בכפוף להגשת עבודה שוות ערך לתואר שני.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ