תואר ראשון בחינוך והוראה

להיות מורה ומחנך בישראל - זו שליחות ודרך חיים!

לימודי חינוך / הוראה נחשבים לאחד מתחומי הלימוד המבוקשים ביותר בישראל. המבקשים לרכוש השכלה גבוהה בתחום החינוך / ההוראה יוכלו למצוא מגוון מכללות, ביניהן מכללות המתמחות בלימודי חינוך בלבד וכן מכללות רב תחומיות. לימודי חינוך מוצעים בשני מסלולי לימוד עיקריים: תואר ראשון בחינוך, המזכה את בוגריו בתואר .B.A בחינוך ותואר ראשון בחינוך עם תעודת הוראה, המזכה את בוגריו בתואר .B.Ed. בחינוך והוראה.

קיימות מכללות לחינוך בהן לימודי ההוראה מתקיימים במקביל ללימודי התואר, אך מכללות רבות מאפשרות לסטודנט לסיים את התואר ורק לאחר מכן להתחיל בלימודי ההוראה. בנוסף לכך, ניתן ללמוד לתואר ראשון בחינוך במגוון מסלולי לימוד: לימודי חינוך מיוחד, לימודי כלכלה וחינוך, לימודי פסיכולוגיה וחינוך, לימודי מדעי המדינה וחינוך, לימודי חינוך וסוציולוגיה, לימודי חינוך ומדעי המחשב, לימודי חינוך, מדעי המדינה ויחסים בין לאומיים, לימודי חינוך ולדורף, לימודי ייעוץ חינוכי, לימודי תואר ראשון בחינוך בלתי פורמלי ועוד.

מידע על תואר ראשון בחינוך

לימודי חינוך מקנים לסטודנטים בסיס מקצועי ואיתן, הנדרש להם על מנת לחנך, לפתח ולטפח תלמידים בגילאים השונים ומקבוצות אוכלוסייה שונות. פעמים רבות הבוחרים ללמוד בחינוך רואים בו כשליחות, אשר עשויה להשפיע על עתיד החברה כולה, ומייחסים לו חשיבות רבה מעבר להיותו מקור פרנסה. על הבוחרים לעסוק בתחום זה נדרשת הכשרה רחבה ומעמיקה, שכן עליהם להקנות לתלמיד מוסר ולהטמיע בו ערכים מחד, וכן להעשיר את ידיעותיו המקצועיות בתחומי הלימוד השונים, מאידך.

הלימודים מעניקים לסטודנטים כלים תאורטיים חשובים וכן כלים מעשיים כדי להכשירם בדרך הטובה ביותר לעבודה עתידים עם ילדים ונוער. כמו כן, אפשר להשתלב בלימודים אקדמיים בחינוך לצד חוגים נוספים: כלכלה, מנהל עסקים, מדעים, הנדסה, משפטים, פסיכולוגיה, תקשורת ועוד. לימודי החינוך וההוראה לתואר ראשון כוללים לימודים עיוניים ותיאורטיים לצד התנסות מעשית.


למי מתאים ללמוד חינוך והוראה?

לימודי חינוך והוראה מתאימים לבעלי כושר הוראה גבוהה אשר יודעים להעביר את החומר הנלמד בצורה מובנת, קולעת ומעניינת, אנשים אשר יכולים להפוך כל חומר שגרתי ואלי קצת בלתי מעניין לחומר מעניין. זאת ועוד, מעבר לכושר ההוראה הגבוהה אנשי החינוך וההוראה צריכים להיות מותאמים לחינוך והוראה מבחינת יחסי אנוש, היות שמדובר בעבודה מתמדת עם אנשים.

כמו כן, אנשי החינוך וההוראה צריכים להיות נעימים מצד אחד ואסרטיביים מצד שני כדי להסתדר טוב עם התלמידים ולהשליט סדר בכיתה. בתחום ההוראה על המורים להפגין ידע ובקיאות בתחום שאותו הם מלמדים. דמות המורה משמשת כדוגמה לילדים ונוער ולו השפעה רבה על עיצוב דור העתיד שלנו.

מה לומדים בחינוך והוראה?

ניתן ללמוד לתואר ראשון בחינוך ללא תעודת הוראה (BA), אולם אלו מבינכם השואפים להפוך למורים יצטרכו ללמוד במסלול המשלב גם תעודת הוראה. חשוב להדגיש כי לא כל תואר ראשון בחינוך מעניק תעודת הוראה, אלא יש לבחור במסלול המוגדר כלימודים לתואר B.Ed שנמשך כארבע שנים בדרך כלל, להבדיל מתואר ראשון "רגיל" בחינוך B.A שנמשך כשלוש שנים.

מוסדות לימוד מסוימים אף יאפשרו לימודים במסגרת של לימודי ערב, ואורך המסלול ישתנה כתלות במתכונת הלימודים. יתר על כן, הבוחרים להיות מחנכים בישראל צריכים להיות אנשים איכותיים וערכיים כדי לחנך את הדור הצעיר כראוי. לימודי חינוך והוראה מיועדים למעוניינים לחנך את הדורות הבאים, לקחת חלק במערכת גדולה וחשובה ולשמש דוגמה לילדים ונערים בישראל.

כמה זמן לומדים חינוך והוראה?

לימודי חינוך לתואר ראשון נפרסים על פני 3 שנים, ובוגריהם מקבלים תואר .B.A בחינוך, בעוד שלימודי חינוך לתואר ראשון עם תעודת הוראה נפרסים על פני כ- 4 שנות לימוד ומזכים את בוגריהם בתואר .B.Ed. עם זאת, לעתים הסטודנטים מגלים במהלך התואר כי עליהם לפרוס אותו ל-4 וחצי או 5 שנים בעקבות מגבלות שונות כמו בעיות כלכליות הנוצרות במהלך התואר, חוסר היכולת לשלם על הלימודים, שילוב עבודה ולימודים ועוד.


תנאי קבלה לחינוך והוראה

תנאי הקבלה משתנים ממוסד לימודים אחד למשנהו, אך ברוב המכללות נדרשים המועמדים לציון פסיכומטרי של 500, לפחות, לתעודת בגרות מלאה ולעיתים גם לריאיון אישי. כמו כן, אלה שאינם עומדים בתנאי הקבלה יוכלו להשתלב במסגרת מכינה ייעודית ללימודי חינוך. למידע נוסף ניתן להיכנס לקישור הבא תנאי קבלה - לימודי חינוך.


מה עושים עם תואר בחינוך והוראה?

הביקוש לאנשי חינוך הולך וגובר בשנים האחרונות בשל המחסור במורים בבתי הספר השונים בארץ ובמוסדות חינוך אחרים – פורמליים ובלתי פורמליים. לפיכך, בוגרי תואר ראשון בחינוך שיש להם תעודת הוראה משתלבים בדרך כלל בקלות יחסית כמורים בבתי הספר בהתאם לתחום ההתמחות שהם למדו: בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכונים, חינוך לגיל הרך, חינוך מיוחד, חינוך לילדים ונוער בסיכון, מורים במסגרות הפורמליות והבלתי פורמליות, חינוך לבעלי לקויות למידה וכדומה.

לימודי המשך בחינוך והוראה

תואר שני בייעוץ חינוכי- תפקידם של היועצים החינוכיים הוא לתמוך בעיקר מבחינה רגשית ונפשית בתלמידים המתבגרים הלומדים במסגרות החינוך השונות.
תואר שני בחינוך -תעודת תואר שני בחינוך מיוחד מעלה את תנאי העסקתם של המורים מבחינת גובה השכר, התפקיד וכדומה.
תואר שני בניהול וארגון מערכות חינוך – מכשירה את הסטודנטים לעבודה כמנהלים וכבעלי תפקידים מובילים במערכת החינוך.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר ראשון בחינוך והוראה?

1
חברתי
2
אמנותי
3
יזם

פחות מתאים

קונבציונלי
חוקר
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

איפה לומדים תואר ראשון בחינוך והוראה?

כל הארץ

מיקום בארץ: אזור הצפון, אזור חיפה
מיקום בארץ: אזור המרכז

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

פורום ייעוץ לימודים

בר // בתאריך 23.06.2017 בשעה 14:55
ליעד // בתאריך 17.06.2017 בשעה 16:13
אורחת // בתאריך 15.06.2017 בשעה 10:52
רועי // בתאריך 06.06.2017 בשעה 16:47
מור // בתאריך 05.06.2017 בשעה 16:23

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר