לימודי סוציולוגיה

רוצה ללמוד על חברות ואנשים?

חשבת ללמוד סוציולוגיה? האם אתה טיפוס חברתי? סוציולוגיה עוסקת בחקר החברה האנושית, מרכיביה, תרבותה ובהשפעותיה על דפוסי ההתנהגות. במסגרתה שואפים לבחון מוסדות חברתיים שונים, כגון: משפחה, פוליטיקה, דת, ריבוד חברתי, כלכלה ועבודה תוך התמקדות בדרכי התהוותם של אלה ותוך בחינת האופן בו מוסדות אלה משפיעים על החברה האנושית ועל המציאות היומיומית של הפרטים בחברה.

לימודי סוציולוגיה מתקיימים במגוון שילובים מבוקשים, ביניהם לימודי סוציולוגיה ופסיכולוגיה, כלכלה וסוציולוגיה, תקשורת וסוציולוגיה, חינוך וסוציולוגיה ועוד. שורשיה של הסוציולוגיה נטועים בעבר הרחוק: עוד משחר האנושות תהו בני האדם על מאפייני החברה. חקר החברה ומאפייניה החל ביוון העתיקה והמשיך להתפתח בתקופת הנאורות והאמנציפציה ונמשך עד ימינו אנו, בין היתר בדמות לימודי סוציולוגיה.

למידע על תנאי הקבלה לתואר ראשון בסוציולוגיה לחצו כאן

לימודי סוציולוגיה

ראשיתו של תחום הסוציולוגיה החל עוד בעידן הנאורות במאה ה-18 לערך. פילוסופים רבים עסקו ברעיון צמיחתה של חברה טובה יותר ובינים ז'אן-ז'אק רוסו, תומאס הובס ועוד. הראשון שטבע את המונח "סוציולוגיה" היה הסוציולוג והפילוסוף הצרפתי אוגוסט קינט. תחום הסוציולוגיה התפתח בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. ובר הקים את המכון הראשון למטרת מחקר סוציולוגי ודורקהיים חקר לעומק את החברה וטבע את המונח "עובדה חברתית".

בשנות ה-30 של המאה העשרים המשיך להתפתח תחום הפסיכולוגיה בעיקר בארצות הברית, ובשנות ה-60 של המאה העשרים התפתחו גישות שונות כמו גישות הבניה החברתית, גישות קונפליקט וכדומה. בשנות ה-80 ובשנות ה-90 של המאה העשרים התפתח הזרם הפוסט מודרניסטי, ובימינו ישנה אבחנה ברורה בין גישות מודרניסטיות לבין גישות פוסט מודרניסטיות.

מסלולי לימודים בסוציולוגיה

לימודי כלכלה וסוציולוגיה – שני תחומים אלה שייכים לתחום מדעי החברה, והם חוקרים את ההתנהגות האנושית ובהיבטיה השונים. בסיום לימודי כלכלה וסוציולוגיה לתואר ראשון יוכלו הבוגרים להשתלב במקומות תעסוקה רבים שיש בהם נגיעה לתחום הכלכלה, לתחום הסוציולוגיה או לשניהם. לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה – השילוב בין לימודי פסיכולוגיה ללימודי סוציולוגיה הוא שילוב ייחודי. שני התחומים שייכים למדעי החברה ומטרת שניהם היא בסופו של דבר להבין את נפש האדם ולעזור לאנשים במצוקה נפשית.

לימודי תקשורת וסוציולוגיה –שילוב ייחודי הפותח מגוון אפשרויות תעסוקה. לימודי חינוך וסוציולוגיה – שילוב זה מיועד במיוחד למעוניינים לעבוד עם אנשים. לימודי החינוך עוסקים בהיבטים של החינוך וההוראה בארץ, ולימודי סוציולוגיה עוסקים בחקר החברה. בסיום לימודים אלה יוכלו הבוגרים להשתלב במגוון תפקידים במערכת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, עובדי חברות השמה, עובדים בעמותות, מנהלי כוח אדם ועוד. לימודי משפטים וסוציולוגיה – השילוב פותח בפני הבוגרים אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות בשני התחומים.

מה לומדים בתואר ראשון בסוציולוגיה?

לימודים בתחום זה נפוצים במוסדות לימוד רבים (מכללות ואוניברסיטאות). מטרת לימודי הסוציולוגיה היא להקנות לסטודנטים היכרות עם תחומי לימודים שונים, כולל ידע תיאורטי מגוון וכלים מתודולוגיים בסיסיים לניתוח המבנה החברתי ודפוסי יחסי הגומלין בין בני אדם. במסגרת לימודי סוציולוגיה יחשפו התלמידים לחקר החברה האנושית ואף יבצעו עבודות מחקר אישיות בעצמם.

הלימודים מציעים מגוון עצום ונרחב של נושאים שונים: מבנה ותפקוד קבוצות חברתיות - קבוצות קטנות, ארגונים מורכבים, קהילות ומסגרות חברתיות נוספות; חקר קונפליקטים חברתיים; תהליכים של שינוי חברתי ושינויים בחברה האנושית; עירוניות בעידן הגלובליזציה; פמיניזם חברה ומשפט בישראל; מבוא לסוציולוגיה; מקורות היסטוריים ואינטלקטואליים של מדעי החברה ועוד.

לימודי המשך לבוגרי עבודה סוציאלית

בוגרי לימודי תואר ראשון בסוציולוגיה יוכלו להמשיך ללימודי תואר שני בסוציולוגיה. קיימת אפשרות להירשם ללימודי תואר שני בסוציולוגיה למסלול בלתי מחקרי או למסלול מחקרי המיועד למעוניינים להמשיך ללימודי דוקטורט. מטרתם של לימודי סוציולוגיה לתואר שני היא להרחיב את הידע בתחום הסוציולוגיה ולהעניק כלים נוספים לצורך ניתוח תופעות חברתיות שונות והבנתן. 

כמו כן, מציעים לימודי תואר שני בסוציולוגיה נושאי לימוד שונים: סוציולוגיה ארגונית, אנתרופולוגיה, לימודי הארגון, סוציולוגיה כללית, דמוגרפיה, חברה ותרבות, פסיכולוגיה חברתית, סוציולוגיה של הבריאות, חקר ארגונים מורכבים, סוציולוגיה עיונית, סקרים, סוציולוגיה עכשווית, סוציולוגיה יישומית, אנתרופולוגיה חברתית, קרימינולוגיה, מתודולוגיה של מחקר אמפירי ועוד.

מה עושים עם תואר ראשון בסוציולוגיה?

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי תואר ראשון בסוציולוגיה הבוגרים ייחשבו ל'סוציולוגים' בעלי תואר ראשון בסוציולוגיה ויוכלו להשתלב בעבודה בחברות כוח אדם, בחברות השמה ובמערכות, עסקים ועמותות הפועלים בתחומים חברתיים. יודגש כי המשך לימודים לתואר שני הכרחי לסוציולוג השואף לבסס את מעמדו ולהגדיל את מגוון האפשרויות העומדות בפניו.

תואר ראשון בסוציולוגיה ובתחום נוסף, בדרך כלל, מאפשר עבודה מקצועית ברמות בסיסיות ביותר ולפיכך, בכדי להתקדם בתחום זה יש צורך ללמוד לתואר שני ולהתפתח לכיוונים נוספים; כך, למשל, סוציולוג בעל תואר שני יוכל להשתלב בתחומים שונים הקשורים במדיניות חברתית, חקר דעת קהל ועוד.

תנאי קבלה לתואר ראשון בסוציולוגיה

ציון הפסיכומטרי הנדרש לשם קבלה למסלול לימודי סוציולוגיה משתנה ממוסד לימודים אחד לאחר, ותלוי במידה רבה גם בממוצע הבגרות של המועמד. על מנת לדעת מהו הציון הדרוש, יש לפנות ישירות למוסד הלימודים הרלוונטי ולבדוק. מידע נוסף על תנאי הקבלה תנאי קבלה - לימודי סוציולוגיה.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד לימודי סוציולוגיה?

1
חוקר
2
אמנותי
3
חברתי

פחות מתאים

קונבציונלי
יזם
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

איפה לומדים לימודי סוציולוגיה?

כל הארץ

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר