ייעוץ לימודים חינם!

תואר שני בספרות

מה כדאי לדעת על לימודי תואר שני בספרות?

סטודנטים לתואר שני בספרות מרחיבים ומעמיקים את השכלתם בתחומי הספרות השונים וכן רוכשים כלים אקדמיים ומיומנויות מחקר לצורך עבודת חקר עצמאית ומשמעותית. הלימודים מיועדים לבעלי תואר ראשון בספרות, וכן גם לבעלי תואר ראשון מתחומים אחרים אשר יידרשו להשלים מספר קורסי מבוא ויסודות תיאורטיים בשנתם הראשונה ללימודי התואר.

מוסדות הלימוד מציעים מסלולי לימוד מחקריים, אשר בסופם כתיבת עבודת מחקר (תזה), ומסלולי לימוד עיוניים שבסיומם בחינת גמר (ללא תזה). בנוסף לחלוקה זו, מרבית מוסדות הלימוד מסווגים את הלימודים לתחומים שונים, ובעיקר לתחום הספרות ההשוואתית ולתחום הספרות העברית. מסלולים נוספים הם: תלמוד וספרות עתיקה, שפה וספרות אנגלית, ספרויות זרות ובלשנות, פולקלור יהודי והשוואתי, תרבויות וספרויות מזרח אסיה ועוד.

למי מתאים ללמוד תואר שני בספרות?

1
אמנותי
2
חוקר
3
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות תואר שני בספרות?

לימודי תואר שני בספרות מהווים המשך ללימודי תואר ראשון בספרות ומעמיקים את ידיעותיו של התלמיד בחקר הספרות העברית ובקשרים שבין הספרויות השונות. מטרת הלימודים הינה ללמוד על מהותו של הטקסט הספרותי כיצירה המבוצעת בעל-פה ובכתב. כמו כן, יוקנו לסטודנט כלים למחקר עצמי בתחום הספרות. 

מסלול הלימודים לתואר שני בספרות מתקיים בשני אופנים: מסלול מחקרי הדורש הגשת תזה בסופו ומסלול מקצועי ללא הגשת תזה. המסלול המחקרי אורך כשלוש שנים והמסלול המקצועי כשנתיים. בסיומו של המסלול המחקרי יוכלו הבוגרים להמשיך ללימודי דוקטורט. מסיימי המסלול המקצועי יצטרכו לבצע השלמות המכשירות אותם לעבודת מחקר עצמאית אם ירצו גם הם להמשיך ללימודי תואר שלישי. לאחר שרכשו ידע תאורטי רב ומעמיק בתחום, בוגרי התואר בספרות יוכלו להתשלב בשוק העבודה בתחומי ההוראה, חינוך, תקשורת וכתיבה.
פתיחה

למי מתאימים לימודי ספרות לתואר שני?

לימודי תואר שני בספרות פונים בראש ובראשונה לבוגרי תואר ראשון בספרות עברית או השוואתית או חוג ספרותי אחר. אך לא רק, גם בוגרי תארים ראשונים שאינם ספרות ייתכן וימצאו עניין רב בלימודים אלו. עם זאת, חשוב לציין כי בוגרי תארים ראשונים שאינם ספרות, ייתכן ויידרשו להשלמות של קורסי בסיס טרם תחילת לימודיהם בחוג. הלימודים מתאימים לאלו אשר מעוניינים להעמיק את ידיעותיהם בתחום ולפתח יכולות חקירה עצמאיות של טקסטים ספרותיים וניתוחם. 

כמו כן, הלימודים פונים לאלו אשר רוצים להמשיך לאחר סיום לימודי המסומך ללימודי תואר שלישי, וזאת על מנת לפתח קריירה אקדמית ולהשתלב בצוות ההוראה והמחקר במוסדות להשכלה גבוהה. חשוב לציין כי רק בוגרי המסלול המחקרי, הכולל הגשת תזה, יוכלו להמשיך באופן ישיר ללימודי דוקטורט. 


פתיחה

מה תנאי קבלה לתואר שני בספרות?

תנאי הקבלה לתואר מוסמך אוניברסיטה בספרות משתנים בין מוסד לימודים אחד למשנהו. עם זאת, ניתן לומר כי במרבית המקרים על המועמדים להציג ממוצע ציונים של 76 לכל הפחות בתואר הראשון, ישנם מוסדות לימודים שאף מציבים תנאי קבלה מחמירים יותר ודורשים ממוצע מינימלי של 80 בתואר הראשון על מנת להתקבל ללימודים אלו. לבוגרי תואר ראשון בספרות יהיה יתרון בקבלה ללימודים על פני בוגרי תואר ראשון שאינו בספרות, אשר ייתכן ויידרשו בהשלמות של קורסי יסוד ומבוא בספרות טרם תחילת הלימודים. 

כמו כן, חלק ממוסדות הלימוד מציבים תנאי קבלה נוספים כגון: ידיעת השפה האנגלית ברמה המתאימה ללימודי תואר שני וזאת על בסיס מבחן פנימי שיערוך מוסד הלימוד. 
פתיחה

כמה זמן נמשכים לימודי תואר שני בספרות?

משך הלימודים במסלול לתואר שני בספרות עשוי להשתנות בין מוסד לימודי אחד למשנהו, בהתאם להיקף החומר הנלמד והאילוצים השונים של הסטודנטים הלומדים. בכל זאת, ניתן לומר בכלליות כי לרוב המסלול המחקרי, הכולל הגשת תזה, נפרש לשלוש שנים, ואילו המסלול המקצועי אורך כשנתיים. 

חשוב לדעת כי חלק ממוסדות הלימוד מציעים השתלבות במסלול הלימודים במתכונת של לימודי ערב ו/או לימודים בימי שישי בוקר. אפשרות זו מהווה יתרון עבור המעוניינים לרכוש הכשרה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לטובת הלימודים עקב התחייבויות קודמות כמו עבודה, לימודים או כל התחייבות אחרת. כך תתאפשר למידה בשעות ובזמנים המתאימים ביותר לסטודנט. 
פתיחה

מה לומדים בתואר שני בספרות?

לימודי תואר שני בספרות יקנו לסטודנטים כלים וידע תיאורטי מתקדם בספרות. תוכנית הלימודים ומסלולי ההתמחות משתנים ממוסד למוסד אך בכלליות  ניתן לומר כי ברוב מוסדות הלימודים מוצעות התוכניות הבאות: ספרות כללית, ספרות ערבית, שפה וספרות אנגלית, ספרות יידיש עברי, מדרש תפילה וספרות עברית, כתיבה יצירתית ופולקלור, ספרות השוואתית, ספרות צרפתית, עריכה ספרותית ותרגום וכתיבה יוצרת. 

למסלול לימודים זה קיימות שתי אפשרויות: מסלול מחקרי, הכולל הגשת עבודת גמר מחקרית (תזה) ומסלול מקצועי שאינו כולל תזה אלא הגשה של פרויקט גמר או היבחנות בבחינה שאיננה מחקרית. בחלק ממוסדות הלימוד קיים גם מסלול ללא תזה למורים לספרות בשנת שבתון.
פתיחה

מה אפשר לעשות עם תואר שני בספרות?

בוגרי תואר מוסמך אוניברסיטה בספרות יכולים להשתלב בשוק העבודה במגוון רחב של מקצועות כגון: הוראה, חינוך, כתיבה ביקורתית, כתיבה ספרותית, תרגום ועריכה, הוצאה לאור, כתיבה לאינטרנט, בלשנות, עריכה ויעוץ לשוני וכן להמשיך בעבודה מחקרית במכוני המחקר. ניתן למצוא גופים רבים המעסיקים בעלי תואר שני בספרות, וביניהם ניתן למצוא: אתרי אינטרנט, הוצאות לאור, עיתונים, ערוצי תקשורת, משרדי פרסום, מוסדות חינוך, משרדי הממשלה ועוד.

חשוב לציין שעל מנת להשתלב בהוראת הספרות במוסדות החינוך, יידרשו בוגרי התואר להשלים תחילה לימודי תעודת הוראה. במסגרת לימודי תעודת הוראה הבוגרים יוכשרו להעברת חומר הלימוד המבוקש לתלמידים תוך שימוש באסטרטגיות ומיומנויות הוראה שונות ומגוונות.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי תואר שני בספרות?

בוגרי תואר שני בספרות אשר מעוניינים להעמיק את ידיעותיהם, בין אם לצורך העשרה אישית והרחבת אופקים, ובין אם לצורך העשרת ארגז הכלים המקצועי שלהם והרחבת סמכויותיהם לשם השתלבות בשוק העבודה כאנשי מקצוע מיומנים יותר, יוכלו להמשיך ללימודי תואר שלישי. חשוב לציין כי רק בוגרי תואר מוסמך אוניברסיטה בספרות אשר סיימו את המסלול המחקרי, הכולל הגשת תזה, יוכלו להמשיך ללימודי דוקטורט, וזאת בהנחה ועומדים בדרישות הפקולטה. בוגרים אשר סיימו את המסלול המקצועי יידרשו להשלמות המכשירות את התלמיד לעבודת מחקר עצמאית, לשם המשך לימודי דוקטורט.
 
בנוסף, בוגרי התואר יכלו לעסוק בהוראה במסגרת האקדמיה, או להשלים לימודי תעודת הוראה ולהשתלב במערכת החינוך בתור מורים לספרות או בתפקידים נוספים כגון רכזים וכותבי בחינות. 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ