ייעוץ לימודים חינם!

השלמת בגרות בספרות

היכן ניתן להשלים בגרות בספרות?

מקצוע הספרות הוא מקצוע חובה בבגרות - כדי להיות זכאים לתעודת בגרות יש לעבור את בחינת הבגרות בספרות, בהיקף של שתי יחידות לימוד לפחות. כמובן שמי שחפץ בכך יכול 'להגביר' את המקצוע וללמוד 'ספרות מוגבר' ברמה של 5 יחידות לימוד.

בחינת הבגרות בספרות מקיפה מספר רב של סוגות ספרותיות כמו: דרמה, סיפורת, נובלות, שירה ועוד.
המידע שלהלן נתון לשינויים של משרד החינוך. עליכם לאמתו מול המידע שמפרסם משרד החינוך והשלוחות האקסטרניות. בעמוד זה נפרט על מבנה הבחינה ונושאי הלימוד בבחינת הבגרות בספרות.
מידע נוסף:
פתיחה

בגרות בספרות ברמת של 2 יח"ל

בחינת הבגרות בספרות ברמה של שתי יחידות לימוד מורכבת מחמישה פרקים, כשהראשון עוסק בשירה, השני בסיפור קצר, השלישי בדרמה (על הנבחן לבחור שניים מתוך שלושת הפרקים הראשונים), הרביעי ברומן ונובלה והחמישי הוא UNSEEN - עוסק ביצירה שלא נלמדה (הפרקים הרביעי והחמישי הם פרקי חובה).

ישנה בחינת בגרות ייחודית בשתי יחידות ספרות לעולים חדשים, תושבים חוזרים ותושבים ארעיים השונה מהבחינה במתכונת הרגילה. בחינה זו שונה הן מבחינת המבנה (חמש שאלות משני פרקים), הן מבחינת דרגת הקושי (ניתנת בחירה רבה יותר) והן מבחינת היקף החומר. נושאי הלימוד לבחינה זו הינם: שירה (השירה העברית בימי הביניים, שירת ביאליק, השירה העברית במאה ה20). סיפור קצר. רומן. דרמה (טרגדיה של סופוקלס או של שקספיר, דרמה מודרנית). ספרי קריאה.

פתיחה

נושאי הלימוד

שתי יחידות לימוד: שירה: השירה העברית בימי הביניים; שירי ביאליק כולל פואמה של יל"ג או של ביאליק (החל מקיץ תשס"ז לא תהיה בבחינה פואמה); טשרניחובסקי; אצ'ג; אלתרמן; רחל; גולדברג; עמיחי; זך; שלונסקי; זלדה; פגיס; יונתן; רביקוביץ'; ביטון; סומק. סיפור קצר: סיפורים עבריים; סיפורים מתורגמים. רומן ונובלה: רומן עברי; רומן מתורגם; נובלות. דרמה: טרגדיה של סופוקלס או של שקספיר; מחזות עבריים ומתורגמים.


פתיחה

בגרות בספרות ברמת 5 יח"ל

מי שבוחר ללמוד ספרות מוגבר לבגרות יצטרך להבחן בבחינה נוספת ברמה של 3 יחידות לימוד שהן יחידות הגברה המהוות המשך והשלמה לנושאי הלימוד המפורטים לעיל (2 יח"ל). הבחינה בחמש יחידות ספרות מורכבת משני פרקים- הפרק הראשון עוסק במבחר יצירות מספרות העולם והוא מהוה 34 נקודות מהציון ובו יש לענות על שלוש שאלות (יש בחירה).

הפרק השני עוסק בנושאים בין ז'אנריים והוא מהווה 66 נקודות מהציון ובו על הנבחן לענות על שתי שאלות. הבחינה ב- 3 יחידות ספרות כהשלמה ל- 5 יח"ל מתקיימת רק במועד קיץ. הציון של הנבחנים בחמש יחידות ספרות יחושב באופן הבא: לציון בבחינה בשתי היחידות הראשונות יינתן משקל של כ- 40% מהציון הסופי ולבחינה בשלוש היחידות המשלימות לחמש יח"ל יינתן משקל של כ60% מהציון הסופי.

פתיחה

נושאי הלימוד

נושאי הלימוד לבחינה בספרות - 5 יח"ל: מבחר יצירות מספרות העולם: דרמה (קומדיה שקספירית ומחזה מודרני), נובלות, האודיסאה, דון קיחוטה, שלוש קבוצות של שירים. נושאים בין-ז'אנריים: להיות יהודי, להיות ישראלי: קולות וזהויות, ספרות בעקבות השואה, התבגרות בראי הספרות, בכל צופייה והכל צפוי בה: סוגיות ארספואטיות, לא הכול ראליסטי: מן המיתולוגי אל הפנטסטי, נשיות וגבריות: ייצוגי מיגדר בספרות.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ