ייעוץ לימודים חינם!

קורס ערבית

לימודי ערבית - רוצים ללמוד את השפה הערבית?

קורס ערבית מקנה לסטודנטים יכולת שיחה וקריאה בהתאם לרמת הקורס הנלמדת. בנוסף על כך, בקורס פוגשים התלמידים מעט מההיסטוריה הערבית ומן התרבות של ערביי ישראל וערביי המזרח התיכון. במדינת ישראל ישנה יתר חשיבות להבנת השפה הערבית על שום המיעוט הגדול של ערבים החיים במדינה וכן בגלל המצב הגיאופוליטי והשכנות של מדינת ישראל עם מדינות ערביות. השפה הערבית היא אחת משלושת השפות הרשמיות במדינת ישראל.        

מטרת הקורסים בערבית היא לפתח את מיומנויות השפה בקרב המשתתפים: הבנת הנקרא, הבנת הנשמע, הבעה בעל-פה והבעה בכתב. הקורסים מתמקדים בהרחבת אוצר המילים בד בבד עם לימוד הדקדוק הלשוני.

למי מתאים ללמוד קורס ערבית?

1
אמנותי
2
חוקר
3
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

מידע כללי

השפה הערבית, מלבד היותה בעלת מורשת תרבותית וספרותית עשירה, היא אחת השפות המדוברות בעולם. עוד מימי הביניים הערבית הייתה שפה בין לאומית, ולכן היא השפיעה על שפות רבות אחרות שהיו אתה במגע. בימינו, הערבית מדוברת בפי כמאה מיליון תושבים ברחבי העולם. השפה הערבית משמשת גורם מאחד חשוב בתקופתנו כשהחברה הערבית מפולגת לכתות ולמנהיגויות שונות ומנוגדות. השפה הערבית היא מרכיב חשוב בעקרונות האסלאם, למעשה מצופה מכל מאמין מוסלמי לדעת לקרוא את התפילות בשפת המקור בה הן נכתבו.

בתהליך התפתחותה, הערבית נחלקה למספר שפות המובחנות בתקופות היסטוריות: עתיקה, ימי ביניימית ומודרנית. מכך צמח עושר לשוני עצום ורב ואוצר מילים אדיר. אף על פי שבאזורים רבים בתחומי האימפריה המוסלמית בהם השפות השולטות אינן שמיות, כמו איראן, הודו, ארמניה ואפגניסטן, עדיין לשפה הערבית יש השפעה עצומה בגיבוש השפה הלאומית ובהתפתחות התרבות באותן מדינות.
פתיחה

ההיסטוריה של השפה הערבית

הערבית התפתחה באופן משמעותי מאז המאה השביעית כשהכובשים הערבים החלו לבנות אימפריה עצומת ממדים שהשתרעה מנהר האינדוס בפקיסטן ועד הים האטלנטי שבמערב ומהים הערבי מדרום ועד טורקיה והרי קווקז בצפון. הכובשים מחצי האי ערב הצפוני הביאו איתם את בשורת האסלאם ואת השפה הערבית שפלשה לסביבה חדשה בה היו קיימות שפות עתיקות ומבוססות.

לאחר תקופת הסתגלות הערבית, שבמקורה הייתה שפת נוודים, התבססה בתחילת המאה ה-8 כשפת האימפריה. גם בתקופות מאוחרות יותר כשהאימפריה החלה להתפרק והמרכז הפוליטי של האימפריה קרס, עדיין המשיך האסלאם, והערבית יחד אתו, להיות גורם מאחד ומקשר בין המדינות.
פתיחה

ערבית ורטוריקה

ידוע כי לערבית יש השפעה על שלהוב המונים. בימינו, באמצעות הטלוויזיה והאינטרנט, אנו עדים לכנסים ערביים המוניים בהם הקהל נסחף כולו בנאומו של הדובר, כאילו היו מילותיו אבקת קסמים מכשפת. הדובר, בין אם הוא מנהיג פוליטי או בין הוא מנהיג דתי, משתמש בשפה רהוטה ונכונה וכך תופס את הקהל, שבמקרים רבים יהיה מורכב ממנעד רחב של אוכלוסייה, מאנאלפביתיים ועד אינטלקטואלים.

משוער כי השפעת הערבית על שלהוב המונים נזקפת לזכות המוזיקה הקיימת בשפה הערבית. בשימוש נכון ורהוט ניתן לנצל את הקצב, החריזה והמצלול שבשפה על מנת לייצר את מה שמכונה בפי הערבים "הקסם השחור" (סיחר חילאל) של הערבית. ניתן לנסות להסביר תופעה זו בהדגמת ההשפעה שיש למוזיקה הערבית הקלאסית על האוזן. בלחנים אלו, שייתכן שיישמעו מונוטוניים לאוזניים מערביות, הדגש מושם פחות על הצלילים של הכלים ויותר על האווירה הכוללת הנוצרת מן השילובים השונים.
פתיחה

נושאי הלימוד לפי רמות

הנושאים הבסיסיים אשר יילמדו בקורס מתחילים הם: הקניית ידע בסיסי לניהול שיחה בערבית מדוברת, למידת נושאים דקדוקיים בסיסיים והרכבת מילים למשפטים פשוטים, רכישת משפטי מפתח לצורכי נסיעה, ביקור או יצירת קשר טלפוני עם דוברי השפה ותרגול השפה בסיטואציות יומיומיות.

נושאי הלימוד לרמת ביניים ורמת מתקדמים: העמקת יסודות השפה וחיזוקן, הרחבת אוצר המילים ושימוש במבנים דקדוקיים חדשים, הכרת הניבים וביטויים בשפה הערבית, יכולת לשוחח על נושאים מורכבים בדגש על שטף ודיוק. בחלק מהקורסים משלבים את לימוד השפה עם הכרת התרבות הערבית (לימודי מנהגים, היסטוריה על קצה המזלג).
פתיחה

למי מיועד קורס לימודי השפה הערבית?

הקורס מיועד לישראלים אשר נולדו וגדלו בארץ ומעוניינים ללמוד את השפה לצורך תקשורת עם בני המשפחה המבוגרים, עם שכניהם או לצרכי עסקים ולהעשרה. הקורס יוכל לסייע לדיפלומטים ואנשי עסקים המנהלים תקשורת שוטפת עם גורמים דוברי ערבית וכן לאנשי חינוך ומטפלים המתחככים באוכלוסייה דוברת ערבית על בסיס שגרתי.
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ