ייעוץ לימודים חינם!

קורס שפת סימנים

לימודי שפת סימנים - לתקשר עם בעלי לקויות שמיעה

שפת הסימנים היא שפה ייחודית, הנעזרת בשפת הגוף של הדובר במקום איתותים מילוליים. שפת הסימנים משמשת אילמים, חרשים, בעלי לקויות דיבור ובעלי קשיי דיבור, לתקשר ביניהם ועם הסביבה השומעת. שפת סימנים הינה שפה מובחנת מהשפה המדוברת, ובעלת מבנה שונה ממדינה למדינה.

שפות הסימנים לא הומצאו באופן מלאכותי על ידי אנשים מסוימים או ועדה. הן נוצרו באופן טבעי כשקבוצה של אנשים חירשים נפגשה באופן קבוע ולאורך זמן מתוך הצורך לתקשר. שפת סימנים ישראלית הינה שפה שונה לחלוטין משפת סימנים אנגלית – אמריקאית, למשל. קורס שפת הסימנים הינו קורס מרתק הפותח בפני הלומדים שפה חדשה ושונה לחלוטין. הקורס יפתח ללומדים צוהר לעולם החרשים וייתן את ההזדמנות לתקשר עמם ללא מכשול.

למי מתאים ללמוד קורס שפת סימנים?

1
אמנותי
2
חוקר
3
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

שפת הסימנים הישראלית

שפת הסימנים הישראלית היא השפה הטבעית של החרשים וכבדי השמיעה בישראל. זו שפה חזותית, בעלת מבנה דקדוקי ייחודי משלה, ובכך היא שונה מהשפה המדוברת. שפת הסימנים העיקרית בישראל נוצרה עם התהוות קהילת החרשים בארץ. היא הושפעה משפות הסימנים השונות, שהביאו עמם גלי העלייה השונים.

לשפת הסימנים שהתפתחה בארץ, אוצר מילים עשיר, שאינו חופף לגמרי לאוצר המילים של השפה העברית. ישנן מילים בעברית שאין להן תרגום לשפת הסימנים, ויש סימנים בשפת הסימנים שאין להם תרגום לעברית. בקיצור, מדובר בעולם חדש. לימודי שפת הסימנים מלובים בציורי ידיים של כל עקרונות השפה, והם חלק בלתי נפרד מהקורס ומסימן ההיכר של שפת הסימנים בארץ.
פתיחה

הצורך במתורגמנים דוברי שפת הסימנים

בתקופתנו עם עליית המודעות, הסובלנות ומגמת השיפור ביחס החברה לנכים ובעלי מוגבלויות מכל סוג שהוא, נדרשים שירותיהם של המבינים את שפת הסימנים, שיוכלו להוות אנשי קשר ומתרגמים עבור האוכלוסייה החרשת. בנוסף, מאז נפתח מרכז "הזמנה לשקט", הפועל במוזיאון הילדים בחולון, ומאפשר לאנשים שומעים הצצה אישית וחווייתית לעולמם של החירשים, וחלה עלייה בפנייה ללימודי שפת הסימנים בקרב הציבור הרחב, שאינו קשור לעולם כבדי השמיעה.

כמו כן, הוקם בארץ ארגון חשוב מאין כמוהו – תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים. הארגון מציע קורסי שפת הסימנים המלווים במדריך חרש, וכן במדריך שומע – לעזר. לאחר מכן, יוכלו הלומדים להמשיך להתמקצע ובעצמם ללמד את הידע אשר צברו. כיום קורסים אלו ניתנים בחינם ותופסים פופולאריות רבה בקרב אנשים צעירים וסטודנטים. הפרוייקטים נערכים במוסדות לימודים רבים ברחבי הארץ.


פתיחה

תכני הלימוד

קורס שפת הסימנים מקנה את הכלים הדרושים להבנת אוצר המילים והדקדוק המורכב והייחודי של שפת הסימנים לשם הבנת דוברי השפה, שיחה עימם ותרגום השפה לעברית. הנושאים הנלמדים במרבית הקורסים: מלבד לימוד השפה לכשעצמה, הקורס כולל הגדרת תפקיד המתורגמן וגבולותיו, תקשורת עם אנשים בעלי מוגבלויות ובעיות תקשורת, היכרות עם עולמם של לקויי השמיעה והחרשים בישראל ותרגול מעשי.

את הקורס מעבירים מורים מקצועיים, כבדי שמיעה או חרשים ששפת הסימנים היא שפת האם שלהם ואשר עברו הכשרה מקצועית והשתלמויות בהוראת שפת סימנים. המורה החרש מיומן בהוראת שפת סימנים לקהל השומעים. הלימודים מתמקדים בשלבי לימוד השפה. בהתחלה לומדים מושגים בסיסיים, מספרים, את שמות הלומדים בקבוצה בעוד. ככל שמתקדם הקורס, לומדים הסטודנטים להתבטא באופן עצמאי יותר, ולנסות לדבר על נושאים שונים עם חברי הקבוצה השונים.

פתיחה

מתכונת הקורס

הלימודים נמשכים בין מספר חודשים למספר פגישות מצומצם. תלוי בקורס, היכן נערך ומטעם איזה ארגון או חברה. בכל מקרה, עדיף שהמועמד יבחר את הקורס לאחר שברר האם הוא נלמד ברמה מספקת ומה הוא כולל. על מנת לדעת את שפת הסימנים, צריכים הלומדים לעבור קורס איכותי ומלמד – מפני שיש צורך בהדרכה נכונה של השפה. היא אינה פשוטה כל כך.


פתיחה

למי מיועד קורס שפת הסימנים?

קורס שפת הסימנים מיועד לקהל הרחב המתעניין בשפה המרתקת ושונה מכל שפה אחרת, למבקשים ללמוד לתקשר עם אנשים כבדי שמיעה או חרשים, אם כצורך אישי או בשל עבודתם עם אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה: אנשי חינוך, חינוך בלתי פורמלי וחינוך מיוחד, עובדי שיקום, עובדים סוציאליים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ועוד. בנוסף, הקורס מיועד לאנשים שומעים אשר אחד מבני משפחתם הינו כבד שמיעה או חרש והשפה חשובה לצורך תקשורת עמו.


פתיחה

תנאי קבלה

בדרך כלל קורסים אלו מיועדים לקהל הרחב. לכן, כל המעוניין בלימודים אלו, יוכל למצוא לעצמו קורס שיתאים לו. קיימים קורסים המועברים לבעלי נתונים ספציפיים – כגון פסיכולוגים, סטודנטים לרפואה ועוד. כמו כן, קיימים קורסי המשך אשר דורשים ידע בסיסי או לימודים בקורסים בסיסים לפני כן.
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ