ייעוץ לימודים חינם!

קורס הכנה לבגרות בתנ"ך

לימודי הכנה לבגרות בתנ"ך

התנ"ך היה מאז ומעולם חלק נכבד מהמורשת של העם היהודי וחלק מהותי מהאמונה הנוצרית. אולם לצד הפן המסורתי, התנ"ך מלא בצדדים מיוחדים ומעניינים, הקשורים בהיסטוריה, בארכיאולוגיה ובלשון. מחקר התנ"ך, שפעמים רבות אינו עולה בקנה אחד עם הזווית האמונית, החל על-ידי נוצרים, והתפתח מאוד עם השנים. המחקר של הקאנון המקראי עוסק בקשת רחבה עד אינסופית של היבטים הקשורים בספרי המקרא, החל מסדר כתיבת התורה וכלה בבוטניקה של צמחים הנזכרים לאורך תנ"ך.

הבגרות בתנ"ך היא הזדמנות נהדרת להכיר צדדים שונים ומגוונים בתוך ספרי הקודש, דווקא עבור האוכלוסיה החילונית. מלבד ההכנה ההכרחית לבחינת הבגרות בתנ"ך, לימוד מסוג זה עשוי לפתוח צוהר לעולם שלם ומלא של עניין ואתגר, שלרוב הוא נמדד בצורה מחקרית שאינה כפופה להיבטים האמוניים. קורס לימוד לבגרות בתנ"ך עשוי לפתוח את עיני התלמידים, ולאפשר להם לטעום מטעמיו הנפלאים של עולם המקרא. אי ההתאמה בין "המחקר המודרני" ובין "הפרשנות המסורתית" היא אחד מהמניעים המשמעותיים ביותר לכך שבחינת הבגרות בתנ"ך בבתי הספר הממלכתיים שונה מזו של בתי הספר הממלכתיים-דתיים.

קורס הכנה לבגרות בתנ"ך מקנה לתלמידיו מיומנויות בהבנת הנקרא, ניסוח נכון של תשובות ובחירה אופטימאלית של שאלות בבחינת הבגרות. כל זאת במקביל ללימוד מעמיק של כתובים מקראיים נדרשים ופירושיהם - החל מגדולי הפרשנים היהודיים של ימי הביניים וכלה בחוקרי המקרא המודרניים, דוגמת וולהאוזן. הקורס מאפשר ללומדים לגשת בביטחון לבחינת הבגרות בתנ"ך כדי לקבל את הציון הנדרש ואף מעבר לכך. 
מידע נוסף:
פתיחה

מה זה בגרות בתנ"ך?

בחינת בגרות בתנ"ך הינה בחינת חובה לזכאות לתעודת בגרות. בחינה בסיסית הינה בהיקף של 2 יחידות לימוד, כאשר ישנה אפשרות לבחור בתנ"ך כמקצוע מוגבר ולהיבחן בשלוש יחידות לימוד נוספות, כלומר היקף כולל של 5 יחידות לימוד (כל יחידת לימוד מהווה 20% מהציון). בחינה בהיקף של 5 יחידות לימוד מזכה את התלמיד בבונוס של 20 נקודות בחישוב ממוצע הבגרות במוסדות אקדמאים.

ישנו הבדל משמעותי בין הבגרויות בתנ"ך לבתי ספר ממלכתיים לבין בגרויות בתנ"ך בבתי הספר הדתיים. בבתי הספר הדתיים מחויבים התלמידים בדרך כלל ב-5 יחידות לימוד. במקים מסוימים מקבלים תלמידים פטור מ-5 יחידות לימוד וניגשים ל-3 יחידות לימוד בלבד. בנוסף ללימודי התנ"ך, מחויבים התלמידים בבתי הספר הדתיים בבחינת בגרות בתושב"ע - 5 יחידות לימוד.

פתיחה

מה לומדים בקורס הכנה לבגרות בתנ"ך?

קורס הכנה לבגרות בתנ"ך מותאם לתכנית הלימודים הרלוונית, ומתעדכן על-ידי מוסד הלימודים מדי שנה. נושאי הלימוד בקורס משתנים בהתאם לתכנית הלימודים מטעם משרד החינוך, אולם ניתן לומר כי הם כוללים: תורת התעודות של וולהאוזן, תקופת האבות, חוק וחברה במקרא, חורבן, גלות וגאולה, אדם וגורלו בספרות החוכמה, מאבק לחברה מוסרית כערך מרכזי בנבואה, חיי הפרט והכלל בראי השירה, מנהיגות ומנהיגים במקרא, דוד ומנהיגותו, פרקים מספר דניאל ועזרא, חמש המגילות, התמודדות עם פרשני המקרא השונים (רש"י, רמב"ם, רמב"ן, אבן עזרא), הבנת המשמעויות של תרגומי המקרא. 

בנוסף, קורסי ההכנה לבגרות בתנ"ך מתמקדים בהקניית מיומנויות בהבנת הטקסט המקראי ופירוש נכון ומדויק שלו, וכן בטכניקות המסייעות לעבור את הבחינה בהצלחה - כמו לדוגמה, טיפים בבחירת השאלות, לימוד כיצד לכתוב "תשובה נכונה" הבנויה היטב והמלצות על אילו שאלות מוטב שלא לענות. 
פתיחה

מבנה הלימודים בקורס הכנה לבגרות בתנ"ך

קורסי הכנה לבגרות מתבצעים באופן פרונטאלי בכיתות קטנות ונעימות. מרבית הקורסים מלוווים במצגות המבארות את חומרי הלימוד, ובנוסף התלמידים מקבלים סיכומים של נושאים שונים ושל פרקים משמעותיים. בחלק מהקורסים ישנן פגישות אישיות במקביל ללימוד הכיתתי - בפגישות אלה מתקיים תגבור אישי בהתאם לקשיים אישיים של התלמיד, ודרך זו מסייעת לו להתגבר על המכשולים ולהצליח בבחינה.

במרבית מוסדות הלימוד נהוג לקיים מרתון לימודים בסמוך למועד בחינת הבגרות, דהיינו - קיום תרגולים אינטנסיביים של פתירת מבחנים שלמים כהכנה אחרונה למבחן.

פתיחה

למי מיועד קורס הכנה לבגרות בתנ"ך?

הקורס מיועד לתלמידים המעוניינים להיעזר במסגרת שמלמדת את הנושאים הנדרשים במבחן ומקנה מיומנויות נדרשות להצלחה, לתלמידים המעוניינים בעזרה אישית מוגברת, וכן לתלמידים המעוניינים לשפר ציון בבחינת הבגרות בתנ"ך. כמו כן, מיועד הקורס לתלמידים המעוניינים להשלים את בחינת הבגרות בתנ"ך כדי להתקבל ללימודים הגבוהים במוסדות הלימוד השונים.

קורס הכנה לבגרות עדיף על פני למידה עצמאית לאנשים שמתקשים ללמוד בעצמם, ושהם יודעים כי המשמעת העצמית שלהם אינה מספיקה לשם התוצאות שברצונם להשיג. קורסי הכנה לבגרות מקנים מסגרת תומכת וחיובית לאלו המבקשים להצטיין בבחינת הבגרות, תוך התאמת מסגרת הלימוד למספר מצומצם של תלמידים. קורס הכנה לבגרות בתנ"ך עשוי "לפצות" על הקשיים שתלמידים רבים חוו בבית-הספר במקצוע זה, ואף להקסים אותם ולגרום להם "להתאהב" במחקר המקרא. במסגרת לימודי הקורס יש דגש רב לצורה המעניינת של החומר הנלמד, וזאת מתוך התפיסה כי לימודים מעניינים הם המפתח לכבוש את לב התלמיד ולהוביל אותו להצלחה בבחינה.
פתיחה

תורת התעודות של וולהאוזן

"תורת התעודות" של וולהאוזן היא מחקר מקראי שמהווה בסיס משמעותי ביותר לכל מחקר המקרא המודרני. יוליוס וולהאוזן היה מזרחן, חוקר מקרא ותיאולוג נוצרי גרמני, אשר נחשב לחוקר המוביל של מחקר המקרא המודרני. וולהאוזן הסיק מסקנות פורצות דרך בתחום התהוות ספרי המקרא, וגיבש אותן לכדי סיסטמה שמהווה עמוד תווך בקרב חוקרי המקרא כיום.

"תורת התעודות" של וולהאוזן (או: "השערת התעודות") מתמקדת בהנחה כי חמשת חומשי התורה התגבשו בתקופות שונות על-ידי אנשים שונים, ונערכו יחדיו. ההנחה המרכזית של וולהאוזן, שבאה למצוא פתרון לסתירות ולכפילויות הרבות שיש בתוך התורה, היתה כי התורה מורכבת מ"תעודות" שונות, אשר נכתבו בזמנים שונים ובקרב קהילות שונות, אשר אוחדו ונערכו יחדיו לכדי קובץ התורה שאנו מכירים היום. 

וולהאוזן הציע ארבעה מקורות לכתיבת המקרא:
המקור היהוויסטי (J) - מתוארך ל- 950 לפנה"ס בממלכת יהודה.
המקור האלוהיסטי (E) - מתוארך ל- 850 לפנה"ס בממלכת ישראל.
המקור הדברימי (D) - מתוארך ל- 600 לפנה"ס בתקופת הרפורמה הזתית של יאשיהו.
המקור הכהני (P) - מתאורך ל- 500 לפנה"ס, ונכתב על-ידי הכהנים במהלך גלות בבל.
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ