ייעוץ לימודים חינם
תואר שני באוריינות חזותית בחינוך

תואר שני באוריינות חזותית בחינוך

מה כדאי לדעת על לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

אוריינות חזותית היא היכולת להבין דימויים חזותיים ולעשות בהם שימוש כלומר ללמד, ללמוד ולהתבטא באמצעות דימויים חזותיים. המושג "אוריינות חזותית" הוטבע על ידי אנשי חינוך בארה"ב בשנות ה-60 שגיבשו תפיסה חינוכית לפיה אוריינות חזותית יכולה לפתח את יכולת החשיבה והאישיות של התלמידים, ובכלל זה את הערכתם העצמית ואת תחושת השייכות שלהם לסביבה ולקהילה.

לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך מקנים למורים ידע על ההיבטים השונים של השפה החזותית, על מנת שיוכלו לעשות שימוש מושכל בעזרים חזותיים בעבודת ההוראה. מסלול זה מיועד למורים ומחנכים מתחומי ידע שונים ביניהם חינוך יצירתי, אמנות, עיצוב, תקשורת, מחול ועוד. לימודים במסלול זה מקנים כלים הנשענים על מחקר עיוני ויישומי, הנוגע בהיבטים שונים של אוריינות חזותית בתחומי החינוך.

למי מתאים ללמוד תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

1
חברתי
2
אמנותי
3
יזם
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

למה כדאי לעשות תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

במאה ה-21 אנחנו מוצפים במסרים חזותיים מכל הכיוונים: מהאינטרנט, מהטלוויזיה, משלטי פרסומת ברחובות וכן הלאה. מסיבה זו, היכולת לפענח ביטויים חזותיים ולחשוב עליהם באופן ביקורתי היא צורך חיוני במיוחד, היום יותר מאי פעם בעבר. למורים במערכת החינוך היכולת הזו היא חשובה במיוחד, משום שהיא משמשת ככלי בעל עוצמה להוראה ולפיתוח חשיבה יצירתית, ביקורתית ועצמאית אצל התלמידים.

במהלך הלימודים ירכשו הסטודנטים כלים לשדרוג יכולות ההוראה שלהם וירכשו מיומנויות ושיטות לשילוב אמצעים חזותיים בסביבת ההוראה שלהם. הבוגרים יזכו להזדמנויות קידום שונות במסגרת החינוך שבה הם עובדים, ואף יוכלו להתקבל לתפקידי ייעוץ חינוכי ולהנחיל את השימוש באמצעים חזותיים לכלל המורים והמורות בבית הספר. התוכנית כוללת פרויקט גמר המהווה שילוב בין יצירה חזותית לבין יישומה בסביבות חינוכיות.
פתיחה

למי מתאימים לימודי אוריינות חזותית בחינוך לתואר שני?

לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך מתאימים במיוחד למורים לאמנות, לחינוך יצירתי, לתיאטרון, למחול, לצילום, לעיצוב, לתקשורת ולקולנוע. לימודי התואר מקנים למורים ידע תיאורטי ותובנות הנוגעות להיבטי השפה החזותית, מעמיקים את ההיכרות עם אפשרויות השימוש באמצעי המחשה ובעזרים חזותיים לצורכי הוראה ולמידה בתחומי היצירה החזותית ומספקים הזדמנות להתנסות ביצירה חזותית שנשענת על מחקר עיוני-יישומי העוסק בהיבטים שונים של האוריינות החזותית.

הלימודים פונים לאלו אשר מעוניינים להעמיק את הידע התיאורטי והמעשי שלהם בתחום האוריינות החזותיית על מנת לשלב אותה בעבודתם החינוכית. תוכנית הלימודים כוללת התנסויות מעשיות במחקר יישומי בהוראה וביצירה חזותית המשמשת ככלי לפיתוח רמת ההוראה וקידום החינוך.
פתיחה

מה תנאי הקבלה לתואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

לצורך קבלה ללימודי תואר שני בחינוך בתוכניות לחינוך לאוריינות חזותית, על המועמדים להחזיק בתואר ראשון בתחומי האומנות החזותית כגון: אמנות, עיצוב, קולנוע, תקשורת, צילום, אמנויות הבמה: מחול, תיאטרון, חינוך יצירתי וכדומה. המועמדים נדרשים להציג לרוב ממוצע ציונים של 80 לכל הפחות בתואר הראשון. כמו כן, על המועמדים להיות בעלי תעודת הוראה, וחלק ניכר ממוסדות הלימוד מציבים בפני המועמדים תנאי קבלה נוספים כמו: ניסיון מוכח של לפחות שלוש שנים בהוראה, ראיון אישי, ועדות קבלה, המלצות ועוד.

חשוב לציין כי תנאי הקבלה לתוכנית באוריינות חזותית בתואר שני בחינוך משתנים מעת לעת וכן ממוסד לימודים אחד למשנהו, לכן מומלץ לבדוק את תנאי הקבלה מול מזכירות החוג במוסד הלימודים הרלוונטי. 
פתיחה

כמה זמן נמשכים לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

משך לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך משתנים ממוסד לימודים אחד למשנהו. עם זאת, ניתן לומר באופן כללי כי לרוב הלימודים נמשכים כשנתיים אקדמיות. מסלול לימודים זה קיים בשני מסלולים: המסלול הראשון הוא המסלול המחקרי שכולל כתיבת עבודת תזה, ואילו המסלול השני הוא המסלול המקצועי שאינו כולל כתיבת תזה אלא הגשת פרויקט גמר לא מחקרי או היבחנות במבחן סיום. לעיתים המסלול המחקרי אורך זמן רב יותר מזה המקצועי. 

כמו כן, חשוב לציין כי מוסדות לימודים רבים מציעים לסטודנטים לימודים במתכונת לימודי ערב או/ו לימודים ביום שישי בבוקר, וזאת לטובת אלו שמעוניינים לקבל הכשרה זו אך אינם יכולים לפנות את יומם לטובת כך עקב התחייבויות קודמות. 
פתיחה

מה לומדים בתואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

תוכניות הלימודים לתואר שני באוריינות חזותית בחינוך (הנלמד במסגרת לימודי חינוך לתואר שני) משתנות ממוסד לימודים אחד למשנהו. עם זאת, ברוב מוסדות הלימוד הלימודים כוללים את הנושאים הבאים: חינוך בקהילה וחינוך סביבתי, שיטות מחקר מתקדמות, עיצוב סביבות למידה וגישות הוראה ולמידה, הקבלה לשפה לשונית, סוגיות של יצירה, המחשה וביטוי באמצעות תקשורת חזותית, קולנוע, אדריכלות, סביבה ועוד. 

לקראת סיום הלימודים הסטודנטים מכינים פרויקט גמר שכולל יצירה חזותית באמנויות העיצוב, באמנות פלסטית ומדיה, בקולנוע, במוזיקה, באומנויות הבמה או במחול ומיישמים את היצירה הזו בסביבת בית הספר או בסביבת חינוך אחרת. כמו כן, הסטודנטים יכולים גם להגיש פרויקט של פיתוח מערכת אמצעים חזותיים להוראת תחום דעת כלשהו, או פרויקט של כתיבת תוכנית לימודים שעוסקת באחד מתחומי היצירה החזותית.
פתיחה

מה אפשר לעשות עם תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

בוגרי לימודי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך יוכלו להתקדם בעבודתם כמורים לתחומי אומנות, קולנוע, תיאטרון וכדומה, לצורך ניצול הידע והכלים שנרכשו בתחום האוריינות החזותית בכדי לשכלל את עבודתם כמורים לתחומי דעת אחרים, ולפתח תוכניות לימוד המתבססות על אוריינות חזותית. 

כמו כן, בוגרי תואר מוסמך אוניברסיטה באוריינות חזותית בחינוך אשר ירצו להמשיך את דרכם באקדמיה, יוכלו להמשיך ללימודי תואר שלישי בחינוך ולהמשיך במחקר והוראה באקדמיה בתחום האוריינות החזותית לחינוך. חשוב לציין כי רק בוגרי המסלול המחקרי יוכלו להמשיך באופן ישיר ללימודי דוקטורט. בוגרי המסלול המקצועי יידרשו תחילה להשלים קורסים המכשירים אותם לעבודת מחקר עצמאית טרם יוכלו להמשיך ללימודי דוקטורט.
פתיחה

מה אפשר ללמוד אחרי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך?

בוגרי תואר שני באוריינות חזותית בחינוך אשר עמדו בכלל הקריטריונים, לרבות השתתפות פעילה בשיעורים, עמידה בחובת הנוכחית, מעבר הבחינות והגשת כלל העבודות, יוענק לרוב תואר שני M.Ed באוריינות חזותית מטעם המכללה או האוניברסיטה שבה רכשו את השכלתם.

בוגרי תואר מוסמך אוניברסיטה באוריינות חזותית אשר ירצו להעמיק בידעותיהם ולהמשיך באקדמיה כמרצים וחוקרים מן המניין, יוכלו להמשיך ללימודי תואר שלישי בתחום או בתחומים משיקים כגון ייעוץ חינוכי. בוגרי מסלול הדוקטורט יוכלו להשתלב במוסדות להשכלה גבוהה כמרצים וחוקרים. חשוב לציין כי רק בוגרי המסלול המחקרי הכולל הגשת תזה יוכלו להמשיך באופן ישיר ללימודי דוקטורט, ואילו בוגרי המסלול המקצועי יידרשו לעבור הכשרות המסמיכות אותם לעבודת מחקר עצמאית. 
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ