ייעוץ לימודים חינם
תואר שני במדעי הרוח והחברה

תואר שני במדעי הרוח והחברה

להשתלב במגוון תפקידים

לימודי תואר מוסמך אוניבריסטה במדע הרוח והחברה מעניקים תרומה משמעותית לאדם הלומד אותם, בהרחבת השכלתו, בפיתוח יכולות החשיבה שלו ובהעמקת הרגישות החברתית שלו, אך תרומה משמעותית ואדירה יש ללימודים אלו לעיצוב פני החברה. אלו הם תחומי הרוח והחברה אשר מובילים אנשי רוח לפיתוח חשיבה הגותית מרחיבת אופקים, מולידים מדינאים ומנהיגים חברתיים. ההתקדמות הטכנולוגית והדיגיטאלית המואצת של האנושות משפיעה על אופי ההתקשרות בין בני-אדם ועל אופיין של תרבויות וחברות שונות. מדעי הרוח והחברה מספקים את הצד המשלים לשינויים החדים והקיצוניים שאנו חווים.

אין זה סוד שהעשור החולף אופיין בירידה בהתעניינות, ביוקרה ובהשקעת המשאבים במקצועות הרוח והחברה באקדמיה. אולם, כיום אנשי אקדמיה בכירים מבינים כי מדעי הרוח והחברה חיוניים והכרחיים להתפתחותה של המחשבה האנושית ולקידום החברה לא פחות מאשר מקצועות מדעיים אחרים. על כן, בשנים האחרונות רואים פריחה מחודשת בתחומים אלו, משאבים חוזרים להיות מושקעים בפקולטות המציעות תכניות לימוד מסוג זה ואף חברות היי-טק וארגונים שעל פניו אין ביניהם ובין מדעי הרוח קשר, החלו להעסיק משכילים בתחומים כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה וכדומה בתפקידי ניהול בכירים, לאחר שזיהו את הפוטנציאל העצום הטמון בשילוב אנשים מסוג זה בכל עסק וארגון.

למי מתאים ללמוד תואר שני במדעי הרוח והחברה?

1
חוקר
2
חברתי
3
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס את?
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני חושבת שאהיה טובה בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
מסכימה מאוד
מסכימה
ניטרלי
לא מסכימה
לא מסכימה כלל
ארצה שהשאלון והתוצאות יוצגו בלשון:
זכר
זכר
נקבה
נקבה
מידע נוסף:
פתיחה

מידע כללי על לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה

במהלך הלימודים מורחב הידע של הסטודנטים, תוך הקניית כלים ומיומנויות שימושיות, המאפשרות להם להעשיר את ידיעותיהם בתחום הלימוד הנבחר. הלימודים מתקיימים לרוב בשני מסלולים מרכזיים: המסלול הראשון הוא מסלול מחקרי שבמסגרתו נלמדים שיעורי חובה מתכנית הלימודים וכן שיעורי חובה המלמדים שיטות ומיומנויות לביצוע מחקרים אקדמיים, ישנם קורסי בחירה מקטלוג הקורסים של החוג ומחוגים שונים, מתקיימים סמינרים ובמקרים מסוימים ישנו פרקטיקום או הכשרה מעשית בשטח. במסלול זה נדרשת הגשת עבודה מחקרית (תזה) בתום הלימודים, אשר נכתבת במהלך שנות התואר בליווי צמוד של מרצה בכיר מהחוג או איש מקצוע מומחה בתחומו. סיום בהצלחה של מסלול זה מאפשר המשך ללימודי תואר שלישי (דוקטורט).

המסלול השני אינו מחקרי, כלומר בסופו לא נדרשת הגשת תזה, אלא מתקיימת בחינה או עבודת גמר בהיקף סמינריוני. הלימודים במסלול זה כוללים גם הם קורסי חובה מתכנית הלימוד, שיעורים בשיטות מחקר ובכלים מחקריים, מספר רב של קורסי בחירה מהחוג ומחוצה לו, סמינרים ולעתים, תלוי בתחום הלימודים, ישנו גם פרקטיקום או הכשרה מעשית בשטח. מסלול זה מתאים יותר לבעלי מקצועות, או לכאלו המכשירים עצמם לעבודה, וכן למעוניינים בהעשרה והרחבת ההשכלה.
פתיחה

תואר שני במדעי הרוח

לימודי מדעי הרוח נחלקים למגוון רחב של תחומים, מוסדות הלימוד השונים מציעים תוכניות לימודים מגוונות מתחום מדעי הרוח ללימודי תואר מוסמך, בין התוכניות ניתן למצוא את התחומים הבאים: פילוסופיה, ספרות, אמנות (ציור, תיאטרון, קולנוע, טלוויזיה), מדינה ויחסים בינלאומיים, תאולוגיה, לימודי דתות, לימודי יהדות, בלשנות, שפות, לימודים קלאסיים, היסטוריה, ארכאולוגיה ותרבות. בוגרי תארים ראשונים מתחומים אלו יכולים למצוא תוכניות מתאים למושא התעניינותם או לעיסוקם ובכך להתמחות באופן מעמיק ומעשיר באותם נושאים. 

הלימודים פונים בעיקר לבעלי תואר ראשון במדעי הרוח המעוניינים להעמיק ולהרחיב את ידיעותיהם בתחום התואר הראשון או בתחומים נוספים. כמו כן, מסיימי המסלול המחקרי בתואר השני יוכלו להמשיך ללימודי דוקטורט בתחום. 


פתיחה

תואר שני במדעי החברה

תכניות הלימוד למקצועות מדעי החברה מכשירות מומחים בתחומם בנושאים מרכזיים בעיצובה והתפתחותה של החברה בארץ ובעולם. התכניות משלבות השכלה תיאורטית יחד עם התנסות מעשית במטרה להקנות ללומדים את הידע הנחוץ על מנת להבין את מכלול הגורמים המשפיעים על החברה בנושא הלימוד שלהם, וכן להכשיר אותם למחקר עצמאי דרך פיתוח חשיבה ביקורתית. בין חוגי הלימוד האפשריים במדעי החברה: מדעי המדינה, כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת, מערכות מידע, סטטיסטיקה, קרימינולוגיה, אנתרופולוגיה, תקשורת, חינוך, מנהל עסקים, עבודה סוציאלית, יחסים בינלאומיים, יישוב סכסוכים וגישור ועוד.

לימודי תואר שני בתחומים אלו פונים בעיקר לבוגרי תארים ראשונים במדעי החברה אשר מעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחומם או להתנסות בתחומים נוספים. בוגרי המסלול המחקרי יוכלו גם להמשיך, אם ירצו בכך, ללימודי דוקטורט. 
פתיחה

למי מתאימים לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה?

לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה פונים בראש ובראשונה לבוגרי תארים ראשונים במקצועות אלו. לימודי תואר מוסמך במדעי הרוח מתאימים לבוגרי תואר ראשון בפילוסופיה, ספרות, אמנות (ציור, תיאטרון, קולנוע, טלוויזיה), מדינה ויחסים בינלאומיים, תאולוגיה, לימודי דתות, לימודי יהדות, בלשנות, שפות, לימודים קלאסיים, היסטוריה, ארכאולוגיה ותרבות.
לימודי תואר שני במדעי החברה פונים לבוגרי תואר ראשון במדעי המדינה, כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת, קרימינולוגיה, אנתרופולוגיה, חינוך, מנהל עסקים, עבודה סוציאלית, יחסים בינלאומיים, יישוב סכסוכים וגישור ועוד.

הלימודים יתאימו לאלה המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחומם או בתחומים אחרים ולהפוך לאנשי מקצוע מובילים בשוק העבודה ולהשתלב במשרות בכירות במגוון רחב של תחומים. כמו כן, לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה מתאימים לאלו אשר רוצים לפתח קריירה אקדמית ולעסוק במחקרים בתחומם. בוגרי המסלול המחקרי יוכלו להמשיך גם ללימודי דוקטורט ולהשתלב בצוות המחקר וההוראה במוסדות להשכלה גבוהה.
פתיחה

מהם תנאי הקבלה ללימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה?

לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה פונים לבוגרי תארים ראשונים במגוון רחב של מקצועות. על פי רוב הבוגרים צריכים להציג ממוצע ציונים של 80-85 בתואר הראשון, כתלות במקצוע שבו הם מעוניינים להתמחות וכתלות במוסד הלימודים הנבחר. בנוסף לכך, לעיתים מוסדות הלימוד מציבים דרישות נוספות בפני המועמדים כגון: ראיון אישי, ועדות קבלה, פטור מלימודי השפה האנגלית, מציאת מנחה לליווי כתיבת התזה ועוד. כמו כן, חשוב לציין כי לעיתים אם לימודי התואר השני אינם מהווים המשך למקצוע שנלמד בתואר הראשון, יידרשו הסטודנטים בהשלמות בהתאם לדרישות הפקולטה. 

בוגרי תואר מוסמך אשר ירצו להמשיך ללימודי דוקטורט יצטרכו להציג גם כן הישגים נאים בלימודי התואר השני ולעמוד בדרישות הסף של הפקולטה.
פתיחה

כמה זמן נמשכים לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה?

משך זמן הלימודים בלימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה משתנים בהתאם למסלול הלימודים הנבחר ובהתאם למוסד הלימודים. עם זאת, ניתן לומר באופן כללי כי על פי רוב הלימודים נמשכים כשנתיים. במסלול המחקרי, הכולל הגשת עבודת תזה, תינתן בד"כ הארכה לשנה נוספת במידת הצורך, וזאת לשם השלמת כתיבת התזה.

חשוב לציין כי מוסדות לימוד רבים מציעים לימודי תואר מוסמך במדעי הרוח והחברה במתכונת שאינה מתכונת לימודי יום, כדוגמת לימודי ערב או/ו לימודים בימי שישי בבוקר. אפשרות זו מהווה יתרון עבור אלו אשר מעוניינים לרכוש השכלה זו אך אין ביכולתם לפנות את יומם לשם כך, וזאת עקב התחייבויות קודמות.
פתיחה

מה אפשר לעשות אחרי לימודי תואר שני במדעי הרוח והחברה?

לבוגרי תואר מוסמך במקצועות מדעי הרוח והחברה מוצע מגוון רחב יותר של תפקידים בעמדות בכירות. אנשים שכבר עובדים יזכו לשיפור בתנאי העסקתם ולגידול משמעותי במשכורתם. מגוון המשרות והתפקידים שמוצעים בפני בוגרי תואר שני במדעי הרוח והחברה משתנה בהתאם לתחום ההתמחות של הבוגר, לדוגמה בוגרי תואר שני בפסיכולוגיה יוכלו לעבוד כמטפלים בקופות החולים, בתי החולים, מרפאות פרטיות ועוד. 

בנוסף על כך, בוגרי מסלולים מחקריים שסיימו בהצלחה את לימודיהם זכאים להמשיך לעבר לימודי תואר שלישי, דוקטורט, ולהשתלב בסגלי ההוראה והמחקר במוסדות השונים להשכלה גבוהה בארץ ובעולם. בוגרים שסיימו את המסלול העיוני וירצו להמשיך ללימודי דוקטורט, יידרשו תחילה בלימודי השלמה אשר מכשירים את הסטודנט לעבודת מחקר עצמאית, וזאת בהתאם לדרישת מוסד הלימודים. 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ