ייעוץ לימודים חינם!

קורס הכנה לבגרות בלשון

לימודי הכנה לבגרות בלשון - לעבור את הבגרות בלשון בשלום

כל אחד מאיתנו עושה שימוש בלשון העברית בצורותיה השונות בחיי היום-יום: בדיבור, בקריאה ובכתיבה. הלשון העברית היא שפתו של העם היהודי, והיא בעלת היסטוריה עשירה. במשך דורות התפתחה השפה והיא כוללת תקופות שונות. נהוג לחלק את הלשון העברית לארבע תקופות עיקריות: לשון המקרא, לשון חכמים, לשון תקופת ימי הביניים והעברית החדשה - הלשון שבה אנו מדברים וכותבים כיום.

חשוב וכדאי לדעת את רזי שפתנו, העברית החדשה, כדי להתנסח בעל פה ובכתב בצורה הולמת. לפיכך, הבגרות בלשון היא אחת מבגרויות החובה שקבע משרד החינוך. הידיעות בלשון העברית יעזרו ללומדים בעתיד. הן יעזרו לסטודנטים לנסח כראוי את העבודות שעליהם להגיש במוסדות לימוד שונים, בעזרתן ניתן יהיה לנסח מכתב לעירייה או לכתוב כראוי את קורות החיים כדי להתקבל לעבודה משתלמת. 
מידע נוסף:
פתיחה

מה היא בחינת הבגרות בלשון?

בגרות בלשון הינה אחת מבגרויות החובה בתעודת בגרות. תעודת בגרות מהווה שער כניסה ללימודים אקדמאים ולעבודה בתחומים שונים, ולכן הצלחה בבחינות בגרות הינה משמעותית. המפתח להצלחה בבחנות הבגרות הוא השקעה ולימוד נכון. קורס הכנה לבגרות מעניק מסגרת תומכת להצלחה, ומקנה כלים שימושיים ללמידה נכונה.

בחינת הבגרות בלשון היא הזדמנות של הלומדים להבין את שפתם טוב יותר, ולהשתמש בה נכון יותר. תלמידי הבגרות בלשון צפויים להבחין בשגיאות כתיבה והגייה, תחביריות ודקדוקית, שהם נוהגים לעשות, וכך לשפר את דרך הבעתם.

בחינות הבגרות בלשון ובהבעה נחשבות לבחינות מורכבות, שבהן נדרשים התלמידים לנתח את הלשון מבחינה דקדוקית ותחבירית, להצביע על תהליכים דקדוקיים שהתרחשו במהלך השנים, להבין לעומק מבנים תחביריים שונים על משמעויותיהם השונות, ולהשתמש בכלים לשוניים על מנת להבחין בין שימוש לשוני "תקני" ובין שימוש שגוי.
פתיחה

בחינה לתלמידים אינטרנים

התלמידים האינטרנים הם אלו הלומדים בבית הספר בו הם נבחנים. הבחינה בלשון עבורם כוללת: יחידה אחת בלשון ויחידה אחת בחיבור. משקל כל אחד מהם 50% מהציון.
מבחן בלשון כולל את תורת ההגה, תצורת שם, שם המספר וגזרות, הבנה והבעה, נטיית מילות יחס, תחביר ושחבור, ניתוח פעלים, דיוקי הגייה מתחום הפועל והשם. המבחן מורכב משאלות פתוחות וסגורות, שדדרכן עתיד התלמיד להפגין את ידיעותיו ובקיאותו בניתוח השפה העברית.
פתיחה

בחינה לתלמידים אקסטרנים

התלמידים האקסטרנים הם אלו הלומדים בבתי ספר אחרים אך נבחנים בבית ספר הספציפי בו מתקיימת הבחינה. פעמים רבות הם אנשים כשכבר סיימו תיכון, ונמצאים בשלב שלפני הצבא ואף לאחר מכן. זוהי בחינה הכוללת יחידה בעברית א' ויחידה בעברית ב'.

יחידת עברית א': מרכיבי הבחינה: אוצר מילים ומשמעותם, הבנה והבעה, פעלים, תצורת שם ודיוקי הגייה.
יחידת עברית ב': תחביר, הבנה והבעה, פסוקים מלשון המקרא, מערכת תצורות, דיוקי הגייה מתחום פועל ושם.
פתיחה

מה לומדים בקורס הכנה לבגרות בלשון?

ישנה תוכנית מובנית ללימודים לבגרות בלשון, ומרבית המכונים מלמדים את אותה התוכנית. תכנית הלימודים מקיפה את כלל נושאי הבחינה, ואף שהיא מכווננת למטרת הבחינה, מטרתה היא להגיע עם התלמיד להבנה עומקית, מתוך תפיסה כי רק על-ידי הבנה והפנמה של תהליכים לשוניים יוכל התלמיד ליישם ולנתח בעצמו בשעת הבחינה.

קורס הכנה לבגרות בלשון מאפשר לתלמידים שמתקשים התחום הלשון או שהתקשו בתקופת לימודיהם בבית-הספר לערוך מפגש "מתקן" עם הלשון העברית. מלבד המטרה המובנת מאליה, שהיא הצלחה בבחינת הבגרות, מטרה נוספת שקורסי הלשון שמים היא להוריד את הפחד שתלמידים רבים חשים אל מול מקצוע הלשון, ואולי אף לגרום לתלמיד לחבב את מקצוע זה. מרבית קורסי ההכנה לבגרות בלשון בנויים באופן "ידידותי" שמאפשר חווייה מתקנת לתלמידים שנרתעים מהתחום הלשוני.

בין הנושאים הנלמדים: הפועל השלם, תצורת השם, תורת ההגה, גזרות ודיוקי הגייה, תפקידים תחביריים, סוגי משפטים, ניתוח ושחבור, כתיבת סיכום, סוגי טקסטים, קישוריות, פיסוק נכון, לימוד אסטרטגיות למידה, תפקיד הניקוד ותהליכי התהוותו, שם המספר ועוד. בחינת הבגרות בלשון מורכבת גם מקריאת טקסטים ומענה על שאלות הבנה וכתיבת חיבור. שאלון הבגרות בודק, בין השאר, האם התלמיד מסוגל להבין את הטקסט שהוא קורא, והאם הוא יכול להתנסח כראוי.

פתיחה

למי מתאים ללמוד קורס הכנה לבגרות בלשון?

קורס הכנה לבגרות בלשון מיועד לתלמידים אינטרנים ואקסטרנים המעוניינים לשפר את ידיעותיהם בלשון, ללמוד במסגרת שתומכת בהם בתהליך הלמידה והתרגול למבחן. בנוסף לכך, מיועדים לימודי ההכנה לקראת הבגרות בלשון גם למעוניינים לשפר את הבגרויות לפני הקבלה למוסד הלימודים המבוקש. כמו כן, המכונים השונים המציעים לימודי הכנה לקראת הבגרות בלשון מעניקים הזדמנות שנייה לבוגרי תיכון שנכשלו בבחינת הבגרות בלשון או לבוגרים המעוניינים לשפר את הציון.

הקורס מעניק מסגרת לימודית לתלמיד, ועל כן, פעמים רבות הוא עדיף על פני למידה עצמאית. קורסי ההכנה לבגרות בנויים על מיטב המורים בארץ, שמקנים כלים וידע שרכשו לאורך שנות ההוראה. לרוב, קורס ההכנה לבגרות מצליח "לתפוס" את התלמיד היכן שבית-הספר לא הצליח, כך שדווקא תלמידים שחוו כשלונות במקצוע הלשון במסגרת הבית-ספרית צפויים להרוויח התנסות מחודשת ומוצלחת.
פתיחה

כתיבת חיבור

כחלק מהבגרות בלשון נדרשים הנבחנים לכתוב חיבור, שבא לבדוק את יכולת הביטוי של התלמיד. כתיבת חיבור מאיימת על תלמידים רבים שניגשים לבחינת הבגרות, אף שבעזרת כלים נכונים ניתן לעבוד אותה בהצלחה יתרה.

קורסי ההכנה לבגרות בלשון מעניקים לתלמידים בסיס נכון לכתיבת חיבורים שבנויים נכון וכתובים בלשון תקינה ומדוייקת. בין היתר לומדים התלמידים מהו מבנה "נכון" של חיבור, אילו ביטויים מומלץ לכותב החיבור להימנע מהם ואילו חיבורים מוסיפים לחיבורו תדמית "גבוהה". התלמידים עתידים לרכוש כללים תחביריים הממוקדים בכתיבה, לדוגמה - אילו מבנים תחביריים מצביעים על כתיבה "מתוחכמת", ואילו משפטים "מנמיכים" את רמת הכתיבה. המנעות ממשפטים "מסורבלים", מילות קישור שימושיות, פיסוק נכון ועצות טובות כיצד לפתוח את החיבור באופן ראוי, ובאיזו דרך לסכם אותו. קורסי ההכנה לבגרות מלווים את התלמיד משלב העלאת רעיונות ונושאים לכתיבה, ועד השלב הסופי של חיבור רהוט שבו באים לכדי ביטוי הנושאים הללו בצורה הטובה והמשכנע ביותר.

מלבד לימוד הקורס, מומלץ לקרוא ספרים ואף כתבות בעיתון על-מנת להעשיר את השפה, ולקבל מושג לגבי מבני שונים של חיבורים.
 
ייעוץ לימודים אישי חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח בע"מ