תואר שני בפיזיקה

רוצה לחקור ולעבוד במעבדה?

לימודים לתואר שני בפיזיקה מיועדים לבוגרים בעלי תעודת תואר ראשון בתחום, המחזיקים ברקע תיאורטי מוצק בפיזיקה, ומעוניינים להרחיב את השכלתם ולהתנסות במחקר סביב הנושאים הרלוונטיים ביותר בעולם הפיזיקה כיום. הלימודים מאופיינים בהשתתפות במחקרים ניסויים במעבדות מחקר מתקדמות ובלימודים תיאורטיים מעמיקים.

פיזיקה מבקשת לגלות את הכללים על פיהם פועל היקום, דרך מחקרים שמתחילים בחלקיק הקטן ביותר, חלקיקו של פרוטון, ועד לחקר היקום כולו. במחקרים אלו בודקים הפיזיקאים את מאפייניו של חומר, את טבעה של אנרגיה ואת האינטראקציה שבין חומר לאנגריה. הלימודים לתואר שני בפיזיקה מכשירים פיזיקאים למחקר עצמאי דרך פיתוח מיומנויות חשיבה ומחקר מדעי, בשימוש במודלים מתמטיים מתקדמים ובמחשבים, ובהעמקה בתיאוריות עדכניות בפיזיקה. מסיימי התואר יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בתעשיות שונות, וכן לקחת חלק במחקר במכונים ולהצטרף לצוותי ההוראה במוסדות להשכלה גבוהה. 

מסלולי לימוד לתואר שני בפיזיקה:

חלק ממוסדות הלימוד מציע תכניות לימודים מיוחדות על פי תחומי התמחות מחקרית. בין תחומי ההתמחות האפשריים מוצעות התכניות הבאות:
  • פיזיקה של המצב המעובה – תחום העוסק במוצקים כמו מתכות, מבודדים ומוליכים למחצה, וחומרים לא מסודרים כזכוכית, נוזלים מוקרשים וקצף. מחקר זה תומך בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות, והוא הבסיס לפריצות דרך במדע החומרים ובננו-טכנולוגיה.
  • פיזיקה של אנרגיות גבוהות – תחום מחקר בפיזיקה של גרעינים ושל חלקיקים אלמנטריים, מטרת הפעילות הניסיונית היא חקר אבני הבניין היסודיות של החומר, הכוחות הפועלים ביניהם והבנה של מבנה היקום זמן קצר אחרי המפץ הגדול.
  • חומרים וננו טכנולוגיות – חקר חומרים בממשקים ננו-טכנולוגיים ובהתחשב בהשפעת הכלכלה והסביבה. חומרים מתקדמים משמשים למערכות להפקת אנרגיה, לסיבים אופטיים לתקשורת, לביו רפואה ועוד. המחקר מתמקד ביצירת מבנים בקנה מידה אטומי ננו-מטרי.
  • אסטרופיזיקה ואסטרונומיה - תחומים אלו כוללים כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, התווך הבין-כוכבי ויצירת כוכבים, התפתחות גלקסיות, חורים שחורים מסיבים, סופרנובות והתפרצויות גמא, צבירי גלקסיות והתווך הבין גלקטי, קוסמולוגיה והיקום הקדום. במסלול מתבצע מחקר תצפיתי באמצעות טלסקופים והמחקר העיוני מתבצע בשילוב של אנליזה ונומריקה. כמו כן, קיימים גם המסלולים: פיזיקה גרעינית, פיזיקה לא ליניארית ופיזיקת הפלסמה.

מה לומדים בתואר שני בפיזיקה?

לימודי תואר שני בפיסיקה עוסקים במגוון נושאי לימוד ותחומים, ביניהם: תורת הקוונטים, אופטיקה קוונטית, פיסיקה של מצב מוצק, תורת היחסות, פיסיקה של חלקיקים יסודיים ותורת המיתרים, מגנטיות, ננוטכנולוגיה, פיסיקה של מערכות מרובות חלקיקים, אסטרופיסיקה וקוסמולוגיה, מוליכות על, פיסיקה מתמטית, פיסיקה גרעינית, אופטיקה ולייזרים, כאוס, אופטואלקטרוניקה, פיסיקה אטומית, פיסיקת השטח, פיסיקה של טמפרטורות נמוכות, פולימרים, פיסיקת הפלסמה, ביופיסיקה ועוד.

תנאי קבלה לתואר שני בפיזיקה

ללימודי תואר שני בפיזיקה יכולים להגיש מועמדות אקדמאים בעלי תואר ראשון בתחום או במדעים מדויקים. ההחלטה לגבי קבלה ללימודים תתקבל על ידי ועדה, בהסתמך על שקלול הממוצע בציוני התואר הראשון או בשקלול הציונים במקצועות הפיזיקה והמתמטיקה. יתכן ובפקולטות מסוימות יתקיימו מבחני הערכה או ראיונות אישיים. לרוב, הממוצע המינימלי הנדרש הוא 85 ומעלה בציוני התואר הראשון. 

קורסים בתואר שני בפיסיקה

על פי רוב, לימודי פיזיקה לתואר שני נפרשים על פני 2 שנות לימוד. בדרך כלל, התכניות מכוונות למסלול מחקרי, אשר בסופו נדרשת הגשת עבודה מחקרית (תזה). מסלול זה מאפשר המשך ללימודי תואר שלישי (דוקטורט) בתחום ובכך להשתלב במחקר ובהוראה במוסדות להשכלה גבוהה. הלימודים מורכבים מקורסי חובה בפיזיקה ובתחום ההתמחות, משיעורי בחירה מקטלוג הפקולטה, מהשתתפות פעילה במעבדות מחקריות, מסמינריונים ומכתיבת התזה בליווי מרצה מן החוג, לפי בחירת הסטודנט. לעתים תתקיים בחינת גמר בנוסף להגשת העבודה המחקרית. 
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר שני בפיזיקה?

1
חוקר
2
ריאלי
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר