תואר שני בהנדסת חומרים

רוצה לדעת איך בנויים חומרים?

לימודי תואר שני - לימודי מוסמך בתחום הנדסת חומרים, נועדו להעמיק ולהרחיב את הידע הבסיסי של העוסקים בתחום, לעדכן אותם בכל החידושים הטכנולוגיים וההתפתחויות, ולהכשיר אותם למחקר חיוני תוך הקניית מיומנויות וכלי מחקר ופיתוח חדשניים. במהלך הלימודים יתנסו הסטודנטים בניסויים מעשיים, התורמים לפיתוח התחום ולהחדרת גישות חדשות לעולם המדע.

הלימודים מיועדים לבוגרי תואר ראשון בהנדסה (B.Sc.) ולבוגרי תארים ראשונים במקצועות המדעים המדויקים. תכנית המוסמכים מספקת הכשרה במדעי היסודות המוצקים ובהנדסת חומרים ברמה מתקדמת. המחקר האקדמי בתחום הנדסת החומרים הוא ממגמות המחקר המתקדמות ופורצות הדרך הגדולות ביותר שידעה האנושות בעשורים האחרונים. המחקר מגשר ומחבר התפתחויות וטכנולוגיות חדשות לשיטות הנדסיות, מה שמקבל ביטוי מידי בתעשייה בפיתוח ובייצור מתקדם. הלימודים האקדמיים לתואר מוסמך נעים ממחקר מדעי טהור ועד ליישום התיאוריות בשדות השונים של כימיה, פיזיקה, חשמל, עיצוב וכיוצא בזה. הלימוד לתואר מוסמך עוסק ב"מחזור החיים" השלם של החומר, מכרייתו וזיקוקו של חומר הגלם, דרך הפקה וניצול של החומר המוגמר ולבסוף סילוקו ומחזורו. הלימוד והמחקר האקדמי באים להביא להבנה ולפתח את מדע החומרים, ולגלות את תכונותיהם של חומרים שמבניהם טרם פוענחו.

מסלולי לימוד לתואר שני בהנדסת חומרים

הלימודים לתואר מוסמך בהנדסת חומרים מתקיימים בשני מסלולים: מסלול מחקרי (עם תזה) ומסלול פרויקט (ללא תזה). תזה ופרויקט נבדלים זה מזה בעיקר בהיקפם. מקובל לומר כי למען השלמת תזה יש לעבוד ולחקור במשך 9 חודשים במשרה מלאה, ולכתיבת פרויקט מספיקה תקופת זמן של בין חודשיים לשלושה.

סיום הלימודים בהצלחה במסלול המחקרי מאפשר המשך ללימודי דוקטורט בתחום. בשנת הלימודים הראשונה לתואר, סטודנטים אשר זקוקים לכך ישלימו מספר קורסים בהנדסת חומרים, בכפוף להחלטת ועדת ההוראה. בהמשך, מבנה התכניות שונה ממוסד למוסד, אך באופן כללי ניתן לומר כי הלימודים מורכבים מקורסי חובה פקולטטים, קורסי בחירה מן החוג ומחוגים אחרים משיקים, מסמינרים מחלקתיים ומכתיבת פרויקט הגמר או התזה, בהתאם למסלול הלימודים.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת חומרים

הלימודים לתואר מוסמך בהנדסת חומרים מיועדים לבעלי תואר ראשון בהנדסת חומרים, או במקצוע הנדסי אחר, או בתחומים אחרים של המדעים המדויקים כגון: כימיה, פיזיקה וביולוגיה. על המועמדים להיות בעלי ממוצע ציונים של לפחות 80 בציוני התואר הראשון, ולהמציא אישור על דירוגם (מיקומם היחסי) בקרב מסיימי התואר הראשון במחזור הלימודים שלהם. כמו כן, ועדת הקבלה לוקחת בחשבון שיקולים כמו ניסיון מקצועי בתחום הנדסת החומרים ומכתבי המלצה מאנשי אקדמיה או אנשי תעשייה.

קורסים בתואר שני בהנדסת חומרים

לימודי תואר שני בהנדסת חומרים עוסקים במגוון נרחב של נושאים, ביניהם: הנדסת פולימרים וחומרים פלסטיים, תופעות מעבר ומכניקת הפלואידים, הנדסת ריאקטורים, תהליכי הפרדה, הנדסה ביוכימית, הנדסה ביורפואית, עיבוד חומרים קרמיים ועל-מוליכות, הנדסת הסביבה, התפלת מים, חומרים קרמיים, תהליכי ייצור במיקרואלקטרוניקה, מטלורגיה, גידול גבישים וחקר תהליכים בשכבות דקות, ספיחה וקטליזה, מערכות קולואידיות, חומרים מורכבים, קורוזיה ואלקטרוכימיה, ביופיסיקה, מיקרומבנה וננוטכנולוגיה, נוזלים מורכבים, מערכות חלקיקים, תופעות שטח, חומרים אלקטרוניים ועוד.

מה עושים עם תואר שני בהנדסת חומרים?

בפני מסיימי התואר השני בלימודי הנדסת חומרים יש מאגר גדול של משרות ותפקידים בחברות היי-טק, בתעשיות כבדות ובתעשיות בטחונית, בחברות רפואיות ובתעשיות אנרגיה, בגופים ממשלתיים, בחברות הזנק ובמרכזי מחקר ופיתוח. המהנדס יכול להשתלב בתפקידי מחקר, פיתוח, ייצור וניהול בגופים השונים. כמו כן, מסיימי המסלול המחקרי יכולים להמשיך לעבר לימודי דוקטורט בתחום, ולהצטרף לצוותי ההוראה והמחקר במוסדות האקדמיים להשכלה גבוהה ובמכוני המחקר.

תחומי מחקר בהנדסת חומרים

להלן רשימה חלקית של תחומי המחקר האפשריים בלימודים לתארים מתקדמים בהנדסת חומרים: ננו-חומרים בהשראת הטבע – פיזיקה ויישומים, ננו-נקודות ביו-אורגניות מבוססות על פפטידים, ננו-מבנים פפטידיים וסיבים אמילואידיים: תופעות אופטיות, אופטואלקטרוניות וקוונטיות, תופעות פרואלקטריות, יישומים לזיכרון ביו-אורגני, מסכים גמישים והתקני אגירת אנרגיה מבוססים על ננו-מבנים פפטידיים. חומרים רכים; מניפולציה של חלקיקים קולואידליים באמצעות מלקטת אופטית הולוגרפית; תהליכי ארגון, הסעה ומכניקה סטטיסטית שלא בשיווי-משקל. חוטים קוונטיים חד-מימדיים; על-מוליכים; תופעות מזוסקופיות. יצור וחקר חומרים חדשים לסוללות ותאי דלק, ננו זרזים, מצברים מתקדמים לרכב חשמלי, מיקרו-מצבר תלת-ממדי, אלקטרוכימיה של מצברים ותאי דלק. ארגון עצמי של ביו-פולימרים; מכניקה סטטיסטית והידרודינמיקה של פולימרים; אינטראקציות בין חלבונים וליפידים; מיקרוסקופיה פלואורסנטית; פיזור קרני X בזווית קטנה (SAXS) ובזווית גבוהה (WAXS). ביו-חומרים פולימריים סינטטיים וטבעיים; שתלים משחררי תרופות; הנדסת רקמות. ביו-חומרים; ביו-פרוגרפיה; קורוזיה; ציפויים וליטוש אלקטרוכימיים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר שני בהנדסת חומרים?

1
חוקר
2
ריאלי
3
יזם

פחות מתאים

אמנותי
קונבציונלי
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר