תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול

לייצר, לתכנן ולנהל

תכניות הלימוד לתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול מותאמות לבוגרי תואר ראשון בהנדסה ובתחומים מדעיים משיקים. הלימודים מיועדים להכשיר מובילי פרויקטים טכנולוגיים בתפקידי ניהול צוותים, כמנהלי מחלקות הנדסה וכיועצים ארגוניים בחברות. במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע ומפתחים הבנה בתהליכי קבלת החלטות כלכליות. מעבר להשכלה התיאורטית הסטודנטים מתנסים בהכשרות מעשיות בארגונים תעשייתיים, כך שהם נחשפים בלימודיהם לנושאים כמו יצירתיות טכנולוגית, ניהול יוזמות, מערכות מידע וניהול חשבונות.

במהלך עבודתו, מהנדס תעשייה וניהול אמון על שיפור הצד התפעולי וההישגי בארגון, תוך כדי ראייה מערכתית של צרכי הארגון יחד עם צרכי ויכולות האנשים העובדים בארגון. מהנדס תעשייה וניהול מודד בכלים מתמטיים את ביצועיו ואת הצלחתו של הארגון יחסית לשוק בו הוא מתחרה. נתונים אלו מאפשרים להציע פתרונות לשיפור ולייעול הן בפן הניהולי והן בדרכי הייצור. לימודי התואר מעמיקים את הידע הדרוש למקצוע זה, תוך התמחות בתחום ממוקד כמו: הנדסת אנוש, הנדסת הייצור, תפעול וניהול של מערכות ייצור, מערכות ייצור משולבות מחשב, תפעול שוטף, חקר שיטות עבודה, חקר זמן ותנועה, ניתוח ארגוני, ארגון שיטות, ניהול איכות, מערכות מידע, ועוד.

מה עושים עם תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול?

רבים פונים ללימודים מתקדמים בתחום זה משום שכמות המעסיקים היא די גדולה, ולכן הסיכוי להתקבל לעבודה רב מאשר בתחומים אחרים. גם תנאי ההעסקה והשכר נחשבים טובים ביחס לתפקידים מקבילים אחרים. המעסיקים האפשריים הם: מפעלי תעשיה, חברות יעוץ עסקי, תעשיות ביטחוניות, בנקים, בתי חולים, חברות לוגיסטיקה ואספקה ועוד.

מהנדס תעשייה וניהול נמצא במוקד קבלת ההחלטות של הארגון, ומעמדה זו הוא עוסק בכל מיני תחומים שלא בהכרח קשורים לתפקידו אך יש לו השפעה עליהם. למשל, מהנדס תעשייה וניהול יכול להתערב בענייני רכש וקידום מכירות, בשדה משאבי האנוש, בלוגיסטיקה ובשיווק. מצב זה מאפשר למהנדס תעשייה וניהול להתחבר לאנשי הניהול הבכירים בארגון ובאופן זה להתקדם מבחינת התפקיד ותחומי האחריות.

מדוע ללמוד הנדסת תעו"נ לתואר שני?

בתחילת העבודה של מהנדס תעשייה וניהול הוא נדרש למפות ולהגדיר את היעדים והמטרות של הארגון, בדרך כלל סביב הגדלת הרווחיות והתייעלות העבודה. לצורך כך, מהנדס התעשייה והניהול בודק את המצב הנוכחי בארגון וסוקר את התפתחותו בעבר. הוא מאבחן את הבעיות והכשלים בארגון ובהמשך מציע פתרונות לשיפור המצב ברמת הטכנולוגיות שהארגון משתמש בהן, ברמת העברת המידע וההחלטות ממחלקה אחת לאחרת. כיום, מהנדסי תעשייה וניהול משתלבים לא רק בארגונים גדולים ובחברות העוסקות בייצור, אלא גם בגופים ציבוריים ומערכות המספקות שירותים כמו חברות ביטוח, בנקים, בתי חולים ובצבא. 

מסלולי לימוד לתואר שני בהנדסת תעו"נ

תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול ניתן לקבל דרך כמה מסלולים אשר בסיומם תעודות שונות. המסלול הראשון והנפוץ הוא M.Sc מוסמך במדעים – הנדסה תעשיה וניהול, המסלול השני האפשרי הוא לתעודת M.Eng  מהנדס מוסמך במגמת תעשייה וניהול. פקולטות מסוימות מציעות תכנית ייחודית המעניקה לימודים לתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול בהתמחות עם מנהל עסקים. זוהי תכנית שמקנה תעודת MBA ומטרתה להכשיר מנהלים לחברות ידע וטכנולוגיה.

בתכניות הלימוד יש לבחור בין שני נתיבים – הנתיב המחקרי, שבו מוגשת עבודה מחקרית (תזה) בסוף הלימודים והוא מאפשר המשך ללימודי דוקטורט, ונתיב כללי שבסופו יש להציג פרויקט גמר שאינו מחקרי והוא מיועד בעיקר למהנדסים לצורך התמקצעות, העשרת הידע, התמחות וקידום מקצועי.

מגמות התמחות בהנדסת תעשייה וניהול

בחלק מהתכניות ניתן לבחור תחום התמחות ממוקד. המגמות האפשריות הן: הנדסת תעשייה – מגמה העוסקת במחקר ארגונומי, בניהול שרשרת אספקה, בתכנון ובקרה של הליכי הייצור, בהדרכת עובדים ובניהול פרויקטים. מסלול זה מאפשר השתלבות הן בתעשייה והן במחקר האקדמי שכן הסטודנטים מפתחים יכולות ניתוח אנליטי ופתרון בעיות דרך מודלים מתמטיים ותיאורטיים שונים. הנדסת ניהול מידע – מגמה שמטרתה הקניית ידע טכנולוגי ויכולות מחקריות בנושאי טכנולוגית מידע. המחקר מגשר בין הטכנולוגיה, ההנדסה והתיאוריה לבין המשתמש האנושי, על יכולותיו וצרכיו. אופטימיזציה – מגמה המשלבת הקניית ידע של ניתוח אנליטי לזיהוי בעיות ויישום דרך תיאוריות של קבלת החלטות, הסתברות, בקרה ותכנון למען שיפור והתייעלות ארגונית.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול

הלימודים לתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול מיועדים לבוגרים בעלי תואר ראשון בהנדסה או בתחומים מדעיים משיקים. ברוב הפקולטות נדרש ממוצע מינימלי של 80 בציוני התואר הראשון, כשבמוסדות מסוימים נדרש ממוצע של 83 ומעלה. עם זאת, יש לציין כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מתכנית לתכנית על כן יש לבדוק את התנאים המדויקים והעדכניים מול מזכירות החוג. תלמידים שאינם בוגרי הנדסת תעשייה וניהול יידרשו להשלים מספר קורסים יסודיים ומבואות מלימודי התואר הראשון, בהתחשב ברקע התלמיד ובהחלטת ראש המחלקה או היועץ האקדמי.

מה לומדים בתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול?

לימודי תואר שני בתעשיה וניהול עוסקים במגוון תחומי עניין ונושאים, ביניהם: מערכות מידע, מערכות מידע ניהוליות, ניהול שרשראות אספקה, חקר ביצועים, מערכות דינאמיות, התנהגות ארגונית, ניהול התפעול, ניהול מידע, תורת ההחלטות, תורת המשחקים, פסיכולוגיה ארגונית, כלכלה, סטטיסטיקה, פסיכולוגיה תעשייתית, ניהול פרוייקטים, תכן מפעלים וקווי הרכבה, תכנון הייצור, תכנות לינארי, אנליזה סטטיסטית.

נושאים נוספים: ניהול משא ומתן, מודלים סטוכסטיים, בקרה אופטימאלית, ניהול איכות, הנדסת תוכנה, הסתברות, משאבי אנוש, כוח אדם, ארגונומיה, סטטיסטיקה יישומית, תזמון ושיבוץ, לוגיסטיקה, מערכות ייצור, שימושי מחשב, כריית מידע וטכנולוגיית המידע, מלאי, תורת האינפורמציה, בקרת תהליכים, אופטימיזציה, גרפיקה וראייה ממוחשבת ועוד. 
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול?

1
חוקר
2
ריאלי
3
יזם

פחות מתאים

אמנותי
קונבציונלי
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר