תואר שני בהנדסה אזרחית

בוא להכיר את הסביבה!

מהנדס אזרחי עוסק בשינוי ובקרה של הסביבה הפיסית ביבשה, במים ובאוויר, כמו למשל בניית בתי מגורים, מבני תעשייה, כבישים ונתיבי תחבורה, ומשאבי מים וקרקע, למען סיפוק צרכי האדם. בלימודי ההנדסה האזרחית הסטודנטים מתנסים ולומדים מקצועות הנדסה שונים המשיקים לתחומם כמו מכניקה, תורת הזרימה, הנדסת חומרים, מחשוב ובקרה וגרפיקה הנדסית וסטטיסטיקה. בלימודי התואר השני, בהתמחות בהנדסת סביבה, הסטודנטים מעשירים את הידע שלהם בתחום ורוכשים כלים הנחוצים להם על מנת להשתלב בתעשייה, במשרדי הנדסה פרטיים או ממשלתיים ובעיריות בתפקידי ייעוץ, ניהול וביצוע הנדסי.

הנדסת סביבה היא תחום מבין מקצועות ההנדסה האזרחית והיא עוסקת בהגדרת בעיות סביבתיות ובהצעת דרכים לפתרונן. כיום, משעלתה המודעות לנזקי הסביבה שהאדם גורם ולחשיבות בשימור איכות הסביבה, הנדסת סביבה קיבלה מעמד מרכזי מבין תחומי ההנדסה האזרחית, וחוקרים ומהנדסים מתחום זה ניצבים בלב השיח הציבורי הסביבתי. 

מה זה הנדסת סביבה?

תחום הנדסת הסביבה עוסק בהבנת התהליכים הכימיים והביולוגיים המעורבים בהנדסת איכות המים, בזיהום אוויר וזיהום מים, בקרה ושליטת חומרים מסוכנים, חשיפת האדם לזיהום וחומרים מזהמים, ביוטכנולוגיה סביבתית ובפיתוח טכנולוגיות להפחתת זיהום ושמירה על איכות הסביבה. ניתן לחלק את הנדסת הסביבה לפי שלוש קטגוריות, המשפיעות על הסביבה וכן משפיעות האחת על השנייה.

מהנדס הסביבה חוקר את הקשר שבין שלושת המרכיבים כשהראשון הוא בנייה סביבתית, השני הוא אנרגיה ואטמוספירה והשלישי הוא מאגרי מים וסביבותיו. בנייה סביבתית מכילה נושאים כמו הנדסת בניין ורעידות אדמה, בנייה ירוקה ובנייה בת קיימא, ניתוח מעגלי חיים, ניהול סיכונים של אזורי חוף, מחזור מים ועוד. לאנרגיה ואטמוספירה נכנסים נושאים משיקים, כמו בנייה ירוקה ובת קיימא, וכן ישנם נושאים כמו אקלים ומזג אויר, מחזור אנרגיה, איכות אוויר, מדיניות סביבתית ומימן ואנרגיה מבוזרת. בסביבת מים משתלבים נושאים כמו ביוטכנולוגיה סביבתית, מדיניות סביבתית, ניהול סיכונים באזורי חוף, מחזור מים, איכות מים ועוד. כאמור, שלושת הקטגוריות אינן נפרדות ומהנדס הסביבה נדרש לראייה מקיפה ומערכתית של כלל הגורמים והמשפיעים בעבודתו.

מה לומדים בתואר שני בהנדסה אזרחית?

לימודי תואר שני בהנדסה אזרחית סביבתית מכשירים את העוסקים בתחום לעסוק בתכנון, בהנדסה ובמחקר של הסביבה. הלימודים עוסקים במגוון רחב של תחומי עניין ונושאי לימוד, מביניהם יוכלו הסטודנטים לתואר שני לבחור במה הם שואפים להתמקד. הנושאים רבים ומגוונים וכוללים בין היתר את הנושאים הבאים: הנדסה סביבתית, הנדסת מבנים, ניהול הבניה, איכות מים, הידרודינמיקה ומשאבי מים, גיאוטכניקה, טכנולוגיה של הבניה, הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה, מבנים; אנליזה, תכן ואופטימיזציה של מבנים מפלדה, מבטון מזוין, מבטון דרוך. 

נושאים נוספים: הנדסת רעידות אדמה, ביסוס מבנים, תכן גיאומטרי של דרכים, ניתוח יציבות מדרונות, חישוב מבנים תומכים, תכנון ותפעול תחבורה ציבורית; איסוף ועיבוד פסולת מוצקה, מניעת זיהום אוויר, שיטות חקירה ומדידה בשדה, בחינת שיטות תיאורטיות לחישוב מצבי הרס, תכנון תחבורה, מניעת זיהום אוויר, תפקוד פיזי של בניינים, תחבורה אווירית, מחזור ושימור בבנייה, אנרגיה בבניינים, טיפול וסילוק פסולת רעילה, ניהול כוח אדם בבניה, תיעוש ואוטומציה בבניה, איכות אוויר, כלכלת תחבורה, אקולוגיה ועוד.

תנאי קבלה להנדסה אזרחית

הלימודים מיועדים לבעלי תואר ראשון בהנדסה או במדעיים מדויקים בתחומים משיקים כמו כימיה, גיאוגרפיה ופיזיקה. על מנת להגיש מועמדות ללימודים, על הפונים להחזיק בממוצע של 80 ומעלה בציוני התואר הראשון. עם זאת, תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת ומתכנית לתכנית ועל כן יש להתעדכן בתנאי הקבלה המדויקים אצל מזכירות החוג. לתלמידים שחסרים ידע ביסודות ההנדסה הסביבתית, כמו למשל בתרמודינמיקה, במכניקת הזורמים, במשוואות דיפרנציאליות חלקיות ובנושאים אחרים, תבנה תכנית השלמה בהתחשב ברקע התלמיד ובהחלטת המחלקה. 

מסלולי לימוד לתואר שני בהנדסה סביבתית

הנדסה סביבתית לתואר M.Sc. או לתואר M.E. ניתן ללמוד בשני מסלולים, מסלול מחקרי ומסלול לפרויקט גמר. בשני המסלולים התלמידים לוקחים חלק בשיעורי חובה מהפקולטה ושיעורי ליבה מהתכנית וכן, הם משתתפים בשיעורי בחירה מן החוג ומחוגים מדעיים אחרים. תלמידים בנתיב המחקרי בוחרים את קורסי הבחירה בעצת מנחה התזה שלהם. בנוסף על כך, תלמידי שני המסלולים נדרשים להשתתף בסמינרים מחלקתיים, ובתום הלימודים תלמידי המסלול המחקרי יגישו עבודת גמר מחקרית ויציגו תזה, ואילו תלמידי המסלול השני יכינו פרויקט סיום שאינו מחקרי בהיקף של עבודה סמינריונית. מסיימי המסלול המחקרי בהצלחה יכולים להמשיך לעבר לימודי דוקטורט בהנדסה אזרחית, ולהצטרף לסגל המחקר וההוראה במוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובעולם.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני בהנדסה אזרחית

בעלי תואר שני בהנדסה אזרחית, הנדסת סביבה, יכולים להשתלב במקומות עבודה רבים ומגוונים. למשל בחברות בנייה והנדסה פרטיות, בגופים ציבוריים וממשלתיים שעניינם בבנייה, בתכנון ובפיקוח של מבנים ומחקר באיכות סביבה, ברשויות מקומיות, במפעלי תעשייה, בארגונים חקלאיים וכיועצים לחברות ולגופים שונים בנושאי איכות סביבה ובנייה בת קיימא. מהנדסי סביבה הם מתכנני מערכות ומקבלי ההחלטות בנושאים הקשורים בהגנה על מקורות מים, בבקרת זיהום אוויר ממקורות שונים, בטיפול בשפכים, בהטפלת מים, בסילוק ומחזור של פסולת מסוגים שונים ובצמצום זיהום בתהליכי ייצור תעשייתי. כמובן שבפני מסיימי התואר, במיוחד במסלולים המחקרים, פתוחה האפשרות להשתלב במחקר האקדמי במכוני מחקר ברחבי העולם וכן להמשיך ללימודי דוקטורט ולהצטרף לצוותי ההוראה והמחקר במוסדות להשכלה גבוהה. בנוסף על כך, למהנדסי סביבה בעלי תואר שני ישנה אפשרות לשמש כמשקיפים וכמפקחים על יישום החלטות וחוקים מדינתיים בנושאי איכות סביבה במפעלים ובפרויקטים ציבוריים, ולהצטרף ללובי המפעיל לחץ פרלמנטרי בנושאי איכות סביבה. 
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר שני בהנדסה אזרחית?

1
ריאלי
2
חוקר
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר