לימודי תואר שני בכימיה

רוצה להכיר את עולם החומר?

כימיה היא התורה המרכזית של המדעים, ומדענים ומהנדסים ברחבי העולם משקיעים את מיטב מאמציהם במחקר כימי על מנת לשפר את חיי האדם על פני הארץ. מחלקות ללימודי כימיה לתארים מתקדמים מהוות את חלק הארי בהובלת המחקר הניסויי והתיאורטי ברמות הגבוהות ביותר. נכון להיום, מדענים וכימאים מגלים במחקריהם תצרופות חומרים חדשות, הם מייצרים מקורות לאנרגיה חלופית, חושפים הרכבים ביוכימיים של מערכות טבעיות, מרפאים מגפות ומפתחים חומרים בעלי מאפיינים חדשים שלא נודעו עד היום.

6 מזוכי פרס הנובל בכימיה מחזיקים באזרחות ישראלית וכולם למדו או השתתפו במחקרי כימיה במכוני מחקר ישראלים. זהו התחום בו הוענק המספר הרב ביותר של פרסי נובל לישראלים, מה שמעיד על רמת ההוראה והמחקר במכוני המחקר ובמוסדות ההשכלה הגבוהה לכימיה בארץ. כמו כן, תעשיית הכימיה הישראלית היא גדולה ומשמעותית ומגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, בייצור תרופות, אנרגיה ירוקה ובפיתוח רכיבים אלקטרוכימיים וננו-טכנולוגיים. 

למה כדאי ללמוד תואר שני בכימיה?

מטרות הלימודים הן להרחיב ולהעמיק את הידע והשליטה של הסטודנטים בתחומי הכימיה השונים, וכן להקנות להם מיומנויות ושיטות מחקר מודרניות. כבר במהלך לימודיהם יכולים הסטודנטים לשמש כמדענים מובילי מחקר בעלי יכולות ניהול, הערכה וביצוע. תכניות הלימודים מכסות נושאים שונים בכימיה: הנדסה כימית, ביוטכנולוגיה, חומרים, מבנה מולקולרי, כימיה גרעינית ועוד.

רוב מוסדות הלימוד מציע בעיקר מסלולי לימוד מחקריים במטרה להכשיר מדענים וכימאים מעולים בתחומם. המסלול המחקרי מורכב מקורסי חובה בכימיה ובמיומנויות מחקר, קורסי בחירה מהתחום ומפקולטות אחרות, סמינרים, מעבדות ומהגשת פרויקט גמר מחקרי (תזה) בסיום הלימודים. בכתיבת התזה הסטודנט נעזר במנחה (מרצה מסגל ההוראה בחוג) אותו יבחר כבר במהלך הסמסטר הראשון ללימודי התואר השני, או אף לפני תחילת הלימודים.

מגמות התמחות

הפקולטות לכימיה במוסדות הלימוד מציעות מגמות שונות להתמחות במסגרת לימודי התואר. אלו הן כמה מן המגמות הבולטות מבין הפקולטות השונות: כימיה אורגנית, כימיה פיזיקלית ואלקטרוכימיה, פיזיקה כימית, חומרים וננוטכנולוגיות, התמחות בכימיה אי אורגנית, כימיה ביולוגית, כימיה פיסיקלית ותיאורטית, כימיה יישומית, כימיה אנליטית. יחד עם האמור לעיל, לא כל הפקולטות מציעות מגמות התמחות ובמוסדות מסוימים קיים מסלול לימודים אחיד לכל הסטודנטים לתואר שני בכימיה.

תנאי קבלה לתואר שני בכימיה

בכדי להגיש מועמדות ללימודי תואר שני בכימיה על המועמד להיות בעל זכאות לתואר ראשון בכימיה, או בתחום אחר ממדעי הטבע, כשממוצע ציוניו בתואר הראשון אינו נמוך מ- 80 (ובפקולטות מסוימות נדרש ממוצע תואר ראשון של 85 ומעלה). בוגרי תואר ראשון שאינם מתחום מדעי הטבע יתבקשו להשלים קורסים בהיקף שיקבע על ידי הפקולטה בנושאי כימיה, מתמטיקה ובנושאים אחרים לפי דרישות התכנית. כמו כן, על המועמדים להציג אישור על פטור מלימודי אנגלית ברמה אוניברסיטאית. חלק מהמוסדות דורש מהמועמדים להעביר אליו מכתבי המלצה ממרצים במוסד הלימודים הקודם ולעבור ראיון מול ועדת קבלה ממיינת.

מלגות לתואר שני בכימיה

מוסדות הלימוד האוניברסיטאיים מעניקים מלגות לכל הסטודנטים בתכניות הלימוד לתואר שני בכימיה. המלגות, מלגת קיום ושכר לימוד, תינתנה באישור הפקולטה, אחת לחודש או באופן אחר אותו קבעה המחלקה. בשנת הלימודים השנייה מלגת הקיום, במרבית המקרים, תוגדל וכן סטודנטים יוכלו לעסוק כמתרגלים, עוזרי הוראה ומדריכים במעבדות ובקורסים תמורת שכר. תלמידים מצטיינים, בעלי ממוצעים גבוהים או נתוני קבלה גבוהים, יזכו למלגות מוגדלות. לא בכל המוסדות תינתנה מלגות, יש לבדוק זאת מול מזכירות המחלקה.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני בכימיה

בעלי תואר מוסמך בכימיה יכולים להשתלב בצוותי מחקר במוסדות להשכלה גבוהה ובמכוני מחקר ציבוריים. כמו כן, בוגרי המסלול יכולים להמשיך ללימודי דוקטורט ולהצטרף לצוות המרצים במוסדות ההשכלה. כימאים עובדים במעבדות כימיות וביוכימיות בתחומי הרפואה, המזון, הדפוס ובתעשיות הביטחוניות. בנוסף לכך, כימאים בעלי תואר שני משמשים כמפתחי חומרים וכבקרי איכות בענפי הדלק והאנרגיה, בתעשיות הפלסטיק והקוסמטיקה, בחברות תרופות ותעשיות המכשור הרפואי ובחקלאות. לבסוף, בפני בוגרי תואר שני בכימיה פתוחה האפשרות ללמד את המקצוע בבתי ספר בתנאי שישלימו תעודת הוראה.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד לימודי תואר שני בכימיה?

1
חוקר
2
ריאלי
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר