תואר שני בדיפלומטיה

ללמוד איך לדבר

דיפלומטיה היא אמנות ניהול המשא ומתן, והיא מתבצעת בין נציגים מוסמכים של קבוצות או אומות שונות. המונח מתייחס, על פי רוב, לדיפלומטיה בינלאומית, כשניהול היחסים הבינלאומיים מתבצע באמצעות דיפלומטים מקצועיים, ונע בעיקר סביב סוגיות מסחריות וכאלו הנוגעות בביטחון לאומי. לימודי תואר ראשון בדיפלומטיה מעניקים ידע רחב, ועם זאת בסיסי, בתחום ופותחים נתיב צר לכניסה לעולם הפוליטי-ציבורי.

לעומת לימודי תואר ראשון בדיפלומטיה, לימודי תואר שני בדיפלומטיה נועדו להרחיב נתיב זה באמצעות הקניית כלים ומיומנויות מעשיים בידי הסטודנט בנוסף על הרחבת והעשרת גוף הידע של בוגרי תואר ראשון בדיפלומטיה. אם תמיד חלמת להפוך לדמות ציבורית משפיעה - תואר שני בדיפלומטיה הופך את החלום לקרוב יותר, בשל הידע, הכלים והמיומנויות הנרכשים במסגרתו.

מה לומדים בתואר שני בדיפלומטיה?

לימודי תואר ראשון בדיפלומטיה הם לימודים מעניינים וייחודיים המקנים לסטודנטים ידע במגוון מקצועות והתמחויות בתחומים רבים, כגון: עיצוב מדיניות, אסטרטגיה, דיפלומטיה, פוליטיקה, מדיניות ציבורית, ביטחון וחקר הלוחמה בטרור, ניהול תהליכי משא ומתן, תקשורת פוליטית ועוד. תואר שני בדיפלומטיה מיועד להקנות בסיס ידע רחב יותר, מיומנויות קונקרטיות הנדרשות לדיפלומט מן השורה, כלי ניתוח מתוחכמים ודרכי חשיבה ברמה מתקדמת בתחומי הדיפלומטיה המודרנית, תוך שימת דגש על מיומנויות פתרון קונפליקטים וכן נגיעה בתחומים משיקים, כגון: היסטוריה מדינית, קבלת החלטות, תקשורת והסברה, כלכלה פוליטית בינלאומית ולימודים אזוריים.

בימינו, בעידן התקשורת המידית והרשתות החברתיות, העולם הפך לכפר גלובלי קטן. שינויים במבנים כלכליים יוצרים משברים מקומיים ואזוריים, סכסוכי דת ואדמות ממוקדים מתפרשים ונהיים למלחות בין יבשתיות. מצב זה מקנה לדיפלומטיה מעמד של תחום רב ערך שחשיבתו עצומה, בהתמודדותן של מדינות וקהילות עם האתגרים החדשים הניצבים בפניהן. תכניות הלימודים עוסקות בחקר הדיפלומטיה העכשוויות וההיסטורית, במתן כלים מעשיים לפתרון סכסוכים ומשברים ובניהול משאים ומתנים.

למי מתאים ללמוד תואר שני בדיפלומטיה?

תכניות הלימוד לתואר שני בדיפלומטיה פתוחות, ברובן, לתלמידים מכל העולם, ובעיקר לבוגרי תואר ראשון במדעי המדינה, אשר ממלאים או ימלאו תפקידים במסגרות על לאומיות או ממלכתיות. מסגרות אלו יכולות להיות ארגונים בינלאומיים, ממשלתיים או לא ממשלתיים, ארגוני סיוע בינלאומיים או חברות מחסר, ייעץ או מחקר בינלאומיות.

מועמדות ללימודי תואר מוסמך בדיפלומטיה רשאים להגיש בוגרי תואר ראשון במדע המדינה או בתחומים אחרים, שציונם הממוצע בשיעורי התואר הראשון הינו 80 ומעלה, או 85 ומעלה בהתאם לדרישות החוג. תלמידים שאינם בוגרי תואר במדע המדינה ידרשו להשלמות בהיקף של עד שנת לימודים אחת במבוא לממשל ופוליטיקה, במבוא ליחסים בינלאומיים, בשיטות מחקר וסטטיסטיקה, בפוליטיקה השוואתית, במדיניות החוץ של ישראל או בקורסים אחרים בהתאם להחלטת החוג.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני בדיפלומטיה

לימודי תואר שני בדיפלומטיה טומנים בחובם יתרון משמעותי - שיפור מהותי בסיכויי בוגרי הלימודים להשתלב בקורס הצוערים המבוקש מאוד של משרד החוץ. כמו כן, בוגר תואר שני בדיפלומטיה יוכל להשתלב בתפקידם שונים במשרד החוץ, במשרד ראש הממשלה, בשב"כ, במוסד ובמכוני מחקר שונים ומגוונים. מבחינה רשמית, הדיפלומט הינו מעין שליח מטעמו של הדרג המדיני. מתוקף תפקידו הדיפלומט אינו רשאי להכתיב מדיניות, שכן תפקידו ניהול משא ומתן עם נציגי הקבוצה השנייה, בהתאם לתכתיבי שולחיו, המדינאים.

מסלולי לימוד לתואר שני בדיפלומטיה

הלימודים נפרשים על פני שנתיים, כשמעבר ללימודים הרגילים בכיתה ישנם שיעורים נוספים המתקיימים במסגרת חוץ כיתית, בימי עיון בסדנאות ובסיורים בכנסת ובמשרד החוץ. עם זאת, ישנו מסלול מיוחד המיועד לאנשים עובדים, אשר אינם יכולים להשלים את לימודיהם תוך שנתיים, וזהו מסלול ללימודי צבירה. במסלול זה יוכלו התלמידים ללמוד עד 3 שנים או עד שיסיימו 75% ממכסת השעות לתואר ב"מעמד מיוחד" ועוד שנתיים נוספות במעמד "מן המניין". סה"כ יעמדו לרשותם עד 5 שנים להשלמת כל חובותיהם לתואר שני.
 
הלימודים מתקיימים בשני נתיבים: הנתיב המחקרי מיועד לסטודנטים המעוניינים לפתח קריירה אקדמית, כחוקרים ומרצים במוסדות להשכלה גבוהה, ולהמשיך לעבר לימודים לדוקטורט בתחום. בסוף הלימודים בנתיב זה יש להגיש עבודה מחקרית (תזה) אשר תכתב בליווי של מרצה מן החוג, לבחירת הסטודנט. הנתיב הכללי מיועד לסטודנטים המעוניינים להשתלב במערכות ממשלתיות, בינלאומיות ועסקיות השייכות לדיפלומטיה ולפוליטיקה הבינלאומית. בסוף הלימודים בנתיב זה תדרש הגשת פרויקט גמר לא מחקרי, או שתערך בחינה לא מחקרית. בשני הנתיבים יש ללמוד שפה זרה נוספת שאינה עברית או אנגלית.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר שני בדיפלומטיה?

1
חוקר
2
יזם
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
ריאלי
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר