לימודי אדריכלות לתואר שני

לבנות לעצמך מקצוע גבוה!

אדריכלות, או ארכיטקטורה, היא מקצוע המוכר גם כאמנות הבנייה. זהו תחום העוסק בתכנון ובעיצוב חללים, ועל כן מדובר בתחום המצוי בטווח שבין אמנות לבין הנדסת בניין. אדריכלות כוללת תחומי עיסוק רבים כגון: עיצוב ותכנון מבנים, עיצוב ותכנון סביבה, עיצוב ותכנון ערים, עיצוב ותכנון נוף, עיצוב פנים, עיצוב ותכנון גינות, פארקים, טיילות ועוד.

לימודי תואר ראשון באדריכלות מספקים ידע, מיומנויות וכלים לעסוק במקצוע האדריכלות ולהשתלב בשוק העבודה כאדריכלים לכל דבר. תואר שני באדריכלות מטרתו להעמיק את הידע של הסטודנט באדריכלות בכלל ובתחום העניין שלו בפרט, כך שבתור בוגר תואר מוסמך, יוכל להשתלב בשוק העבודה, במשרות נחשקות יותר עם תנאי שכר טובים יותר ואף להצליח כעצמאי. 

למה כדאי ללמוד תואר שני באדריכלות?

תואר שני באדריכלות (M.Arc או M.Sc או M.L.A ) מוסיף ומשכלל את הידע של בוגרי תואר ראשון באדריכלות באמצעות קורסים רבים וּמעניינים, לדוגמה: שימושי מחשב בתכנון ערים, בינוי ערים, שימור מבנים ואתרים, בקרת סביבה, יחסי אדם - סביבה, תכנון ערים ואזורים, טכנולוגיה ותיעוש של הבניה, עיצוב תעשייתי של ארכיטקטורה ובינוי ערים, אדריכלות נוף, שימור ותיעוד מבנים ואתרים, היסטוריה של בינוי ערים, מערכות תפקוד עירוניות.

קורסים נוספים: תהליכי פיתוח ושיקום עירוני, היבטים משפטיים ומנהליים בתכנון עירוני ועוד. מטרתם של לימוד תואר שני באדריכלות הינה שיפור והעלאת רמת הידע של בוגר לימודי תואר ראשון באדריכלות, שיפור הכשרתו המקצועית, העלאת המודעות כלפי איכות הסביבה, והגברת המעורבות החיובית בשימור ושיפור הסביבה והתרבות.

לימודים לתואר שני באדריכלות

כיום, ניתן להשלים תואר שני באדריכלות או תואר שני בעיצוב אורבני בשלושה מוסדות להשכלה גבוהה בארץ. הטכניון מציע 4 מסלולי לימוד לתואר שני באדריכלות, חלקם מחקרי וחלקם מקצועי. המסלולים הם: ארכיטקטורה – בינוי ערים, אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים, עיצוב תעשייתי. כמו כן, בטכניון עתידה להיפתח תכנית ייחודית להשלמת תואר מקצועי ראשון ושני באדריכלות במסגרת 6 שנתית שנתית. האקדמיה לעיצוב ולאמנות בצלאל מציעה תכנית לימודים לתואר M.Urb.Des, תואר מוסמך בעיצוב אורבני, במסגרתה דנים בסוגיות הנוגעות בסביבה העירונית העכשווית, כמו שימור, התחדשות ואקטיביזם עירוני. אוניברסיטת תל אביב מציעה תכנית לתואר M.Arc  בנתיב מחקרי או בנתיב מקצועי.

מסלולי לימוד לתואר שני באדריכלות

תכנית הלימודים לארכיטקטורה ובינוי ערים נלמדת במסלולים מחקריים או מקצועיים ב-4 מגמות התמחות שונות: היסטוריה ותיאוריה, אדריכלות ירוקה, עיצוב עירוני, אדריכלות דיגיטלית. כמו כן, ניתן לבצע מחקרים בתחומים נוספים. התכנית נועדה להקנות ללומדים בה ידע מתקדם ומיומנויות מחקריות בתחומים נבחרים של הארכיטקטורה והעיצוב העירוני. תכנית הלימודים לאדריכלות נוף עוסקת בחידושים התיאורטיים והמעשיים המתגבשים בתחום, תוך מתן דגש לתנאים הפיסיים, הסביבתיים, ההיסטוריים והתרבותיים המיוחדים לנוף הארץ ישראלי. תחומי מחקר אפשריים בתכנית: היסטוריה של אדריכלות הנוף, מערכות טבעיות כבסיס ליצירת סביבה מקיימת, תכנון ועיצוב המרחב הציבורי.

התכנית לתכנון ערים ואזורים נועדה להקנות כלים וידע תיאורטי ומעשי להכשרת אנשי מקצוע בתחום התכנון העירוני והאזורי. מגמות ההתמחות האפשריות בתכנית: כלכלה ופיתוח מקרקעין, דיור ופיתוח קהילתי, מדיניות ותכנון סביבתי או התמחות רב תחומית. תכנית הלימודים לעיצוב אורבני מקנה ידע מקצועי והשכלה תיאורטית בנושאי עיצוב ותכנון בעיר. היא נלמדת בשתי חטיבות, האחת היא לימודי עיצוב בסטודיו ובפרויקט גמר תוך היכרות עם התשתית התיאורטית של עיצוב אורבני, והשנייה היא חטיבת שיעורי תיאוריה וסמינרים בהיסטוריה של תבנית עיר.

מה לומדים בתואר שני באדריכלות?

אמנם מבנה התכניות משתנה ממוסד אחד למשנהו, אולם רוב התכניות מחולק ל-2 נתיבים: הנתיב המחקרי והנתיב המקצועי. באופן גורף ניתן לומר כי המסלול המחקרי מיועד למעוניינים להמשיך בעתיד ללימודי דוקטורט, ולפתח קריירה מחקרית ואקדמית בתחומי הארכיטקטורה, בעוד המסלול המקצועי מיודע לאנשי מקצוע ואדריכלים המעוניינים להרחיב את השכלתם ולהתמחות בתחום עיסוקם המקצועי. על פי רוב, למסלולים מבנה שיעורים דומה אם כי ישנו הבדל במינון השיעורים וגם מתן הדגשים העיוניים הינו שונה.

הלימודים מורכבים מקורסי חובה מהחוג לארכיטקטורה, קורסי ליבה שאינם מהחוג לארכיטקטורה אך רלוונטיים לתכנית הלימודים, סמינרים וקורסי בחירה מקטלוג הקורסים של החוג ומחוצה לו והתנסות מעשית בעבודת סטודיו ובסדנאות מחקר. ההבדל העיקרי בין המסלולים נמצא במטלת הסיום. במסלול המחקרי התלמידים מתבקשים לכתוב עבודת גמר מחקרית ולהציג תזה, הנכתבת בליווי צמוד של מרצה מן החוג. במסלול המקצועי התלמידים מתבקשים להציג פרויקט גמר או לעבור בחינת גמר שאינה מחקרית.

תנאי קבלה לתואר שני באדריכלות

תנאי הקבלה לתואר שני באדריכלות משתנים ממוסד אחד למשנהו ומתכנית אחת לאחרת. דרישות הסף להגשת מועמדות נקבעים על פי התעודה המתקבלת בסיום הלימודים, והרקע התיאורטי הנדרש מהתלמידים על מנת להשתלב בלימודים. תכניות מסוימות פותחות הרשמה לבוגרי תואר ראשון חמש שנתי באדריכלות (B.Arch) בממוצע של 80 ומעלה בציוני התואר הראשון, ובתכניות אחרות נדרש ממוצע של 85 ומעלה בציוני התואר הראשון. לתארים שאינם מקצועיים, כמו למשל התואר באדריכלות נוף, ניתן להתקבל גם עם תארים ראשונים שאינם באדריכלות.

מה עושים עם תואר שני באדריכלות?

בוגר המסיים תואר שני באדריכלות יוצא למשק העבודה כאשר בידיו הכשרה ומיומנות אשר זוכה להערכה רבה. הבוגר יוכל להשתלב כאדריכל בכיר בחברות אדריכלים מצליחות וליהנות משכר גבוה ותנאים נוחים, עוד יוכל להשתלב בתכנון ועיצוב במסגרת מוניציפאלית וכמובן שכעת, תעמוד בפניו ההזדמנות להיכנס למשק כעצמאי ולפתוח משרד משלו.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד לימודי אדריכלות לתואר שני ?

1
אמנותי
2
חוקר
3
ריאלי

פחות מתאים

קונבציונלי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר