מדעי הרוח והחברה

להשתלב במגוון תפקידים

לימודים מתקדמים אלו מעניקים תרומה משמעותית קודם כל לאדם הלומד אותם, בהרחבת השכלתו, בפיתוח יכולות החשיבה שלו ובהעמקת הרגישות החברתית שלו, אך תרומה משמעותית ואדירה יש ללימודים אלו לעיצוב פני החברה. אלו הם תחומי הרוח והחברה אשר מובילים אנשי רוח לפיתוח חשיבה הגותית מרחיבת אופקים, אלו הם מדעי החברה אשר מולידים מדינאים ומנהיגים חברתיים. ההתקדמות הטכנולוגית והדיגיטאלית של האנושות היא מואצת מאי פעם, שינויים אלו משפיעים על אופי ההתקשרות בין בני-אדם ועל אופיין של תרבויות וחברות שונות. מדעי הרוח והחברה מספקים את הצד המשלים לשינויים החדים והקיצוניים שאנו חווים.

אין זה סוד שהעשור החולף אופיין בירידה בהתעניינות, ביוקרה ובהשקעת המשאבים במקצועות הרוח והחברה באקדמיה. אולם, כיום אנשי אקדמיה בכירים מבינים כי מדעי הרוח והחברה חיוניים והכרחיים להתפתחותה של המחשבה האנושית ולקידום החברה לא פחות מאשר מקצועות מדעיים אחרים. על כן, בשנים האחרונות רואים פריחה מחודשת בתחומים אלו, משאבים חוזרים להיות מושקעים בפקולטות המציעות תכניות לימוד מסוג זה ואף חברות היי-טק וארגונים שעל פניו אין ביניהם ובין מדעי הרוח קשר, החלו להעסיק משכילים בתחומים אלו בתפקידי ניהול בכירים, לאחר שזיהו את הפוטנציאל העצום הטמון בשילוב אנשים מסוג זה בכל עסק וארגון.

מדעי הרוח

תכניות הלימוד למקצועות מדעי הרוח הינן מגוונות ושונות. בוגרי תואר ראשון מתחומים שונים יכולים למצוא תכנית אשר תתאים למושא התעניינותם, או לעיסוקם ובכך להתמחות באופן מעמיק ומעשיר באותם נושאים. חוגים אפשריים לתואר שני: אמנות (על כל נגזרותיה ותחומיה), שפות, היסטוריה, גיאוגרפיה, תרבויות עתיקות ותרבויות בנות זמננו, פילוסופיה, דתות, לימודי מגדר, תרבות ילדים ונוער, לשון ובלשנות, ספרות, תרגום ועריכה ועוד.

מדעי החברה

תכניות הלימוד למקצועות מדעי החברה מכשירות מומחים בתחומם בנושאים מרכזיים בעיצובה והתפתחותה של החברה בארץ ובעולם. התכניות משלבות השכלה תיאורטית יחד עם התנסות מעשית במטרה להקנות ללומדים את הידע הנחוץ על מנת להבין את מכלול הגורמים המשפיעים על החברה בנושא הלימוד שלהם, וכן להכשיר אותם למחקר עצמאי דרך פיתוח חשיבה ביקורתית. בין חוגי הלימוד האפשריים במדעי החברה: מדעי המדינה, כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת, מערכות מידע, סטטיסטיקה, קרימינולוגיה, אנתרופולוגיה, תקשורת, חינוך, מנהל עסקים, עבודה סוציאלית, יחסים בינלאומיים, יישוב סכסוכים וגישור ועוד.

לימודי מדעי הרוח והחברה לתואר שני

במהלך הלימודים מורחב הידע של הסטודנטים, תוך הקניית כלים ומיומנויות שימושיות, המאפשרות להם להעשיר את ידיעותיהם בתחום הלימוד הנבחר. הלימודים מתקיימים, על פי רוב, בשני מסלולים מרכזיים. המסלול הראשון הוא מסלול מחקרי שבמסגרתו נלמדים שיעורי חובה מתכנית הלימודים וכן שיעורי חובה המלמדים שיטות ומיומנויות לביצוע מחקרים אקדמיים, ישנם קורסי בחירה מקטלוג הקורסים של החוג ומחוגים שונים, מתקיימים סמינרים ובמקרים מסוימים ישנו פרקטיקום או הכשרה מעשית בשטח. במסלול זה נדרשת הגשת עבודה מחקרית (תזה) בתום הלימודים, אשר נכתבת במהלך שנות התואר בליווי צמוד של מרצה בכיר מהחוג או איש מקצוע מומחה בתחומו. סיום בהצלחה של מסלול זה מאפשר המשך ללימודי תואר שלישי (דוקטורט).

המסלול השני אינו מחקרי, כלומר בסופו לא נדרשת הגשת תזה, אלא מתקיימת בחינה או עבודת גמר בהיקף סמינריוני. הלימודים במסלול זה כוללים גם הם קורסי חובה מתכנית הלימוד, שיעורים בשיטות מחקר ובכלים מחקריים, מספר רב של קורסי בחירה מהחוג ומחוצה לו, סמינרים ולעתים, תלוי בתחום הלימודים, ישנו גם פרקטיקום או הכשרה מעשית בשטח. מסלול זה מתאים יותר לבעלי מקצועות, או לכאלו המכשירים עצמם לעבודה, וכן למעוניינים בהעשרה והרחבת ההשכלה.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני במדעי הרוח והחברה

לבוגרי תואר מוסמך במקצועות מדעי הרוח והחברה מוצע מגוון רחב יותר של תפקיד, בעמדות בכירות יותר, וכן אנשים שכבר עובדים יזכו לשיפור בתנאי העסקתם ולגידול משמעותי במשכורתם. בנוסף על כך, בוגרי מסלולים מחקריים שסיימו בהצלחה את לימודיהם זכאים להמשיך לעבר לימודי תואר שלישי, דוקטורט, ולהשתלב בסגלי ההוראה והמחקר במוסדות השונים להשכלה גבוהה בארץ ובעולם.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד מדעי הרוח והחברה?

1
חוקר
2
חברתי
3
ריאלי

פחות מתאים

אמנותי
קונבציונלי
יזם
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

איפה לומדים מדעי הרוח והחברה?

כל הארץ

מיקום בארץ: אזור המרכז
מיקום בארץ: אזור הצפון
מיקום בארץ: אזור ירושלים

פורום ייעוץ לימודים

אורחת // בתאריך 17.07.2017 בשעה 10:54
אורחת // בתאריך 04.07.2017 בשעה 9:04
נגה // בתאריך 29.06.2017 בשעה 21:23
אנונימי // בתאריך 26.06.2017 בשעה 23:39
רוני // בתאריך 26.06.2017 בשעה 22:35

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר