לימודי הנדסה או לימודי הנדסאים

מה ההבדל בין לימודי הנדסאים ללימודי הנדסה?בתחומים טכנולוגיים מגוונים כמו גם בתחומי האדריכלות והבנייה ניתן למצוא מהנדסים וגם הנדסאים. מהו בעצם ההבדל בין מהנדס לבין הנדסאי, וכיצד מחליטים האם כדאי להיות מהנדסים או הנדסאים בתחום שמעניין אותנו? אם אתם מעוניינים ללמוד ומתלבטים בין לימודי הנדסאי ללימודי תואר ראשון בהנדסה כדאי שתחשבו אילו לימודים מתאימים לכם.

אם חשובה לכם השתלבות מהירה בשוק העבודה כדאי שתשקלו לימודי הנדסאים, הנמשכים פרק זמן קצר יחסית (כשנתיים), אם אתם מעדיפים רכישת ידע מקיף יותר וקבלת תואר ראשון כדאי שתשקלו לימודי מהנדסים לתואר ראשון במדעים מדויקים או בהנדסה. המונח Bachelor of Science - B.Sc מוענק לבוגרי מסלול לימודי מדעים מדויקים או לימודי הנדסה באוניברסיטאות או מכללות בישראל. הלימודים לתואר B.Sc אורכים בדרך כלל שלוש שנים.
ההבדל בין הנדסאי למהנדסההבדל העיקרי בין מהנדס לבין הנדסאי הוא שמהנדס הוא בוגר לימודים לתואר ראשון בתחום המסוים שבו הוא עוסק. ההשכלה שלו כוללת, מלבד הידע המקצועי בתחום הספציפי שבו הוא מתמחה, גם ידע תיאורטי נרחב. לימודים לתואר מהנדס נמשכים ארבע שנים. ללימודי הנדסה יש יתרון מבחינת היוקרה ומבחינת ההשכלה הרחבה יותר שהם מקנים ללומדים אותם. לעומת זאת, לימודי הנדסאים נמשכים שנתיים.

היתרון שלהם הוא בכך שהם מאפשרים השתלבות מהירה בשוק העבודה. בוגרי לימודי הנדסאים נחשבים "סחורה חמה" בשוק העבודה, משום שבמקומות עבודה רבים מבינים שהנדסאים יכולים להיות מומחים אמיתיים בתחום הטכנולוגי שאותו הם למדו (בין תחומי ההתמחות שקיימים כיום ניתן למצוא הנדסאי אלקטרוניקה שמומחה בתקשורת נתונים, הנדסאי טכנולוגיות מים, הנדסאי ביוטכנולוגיה ועוד), כאשר במקרים רבים המומחיות המקצועית של ההנדסאים לא נופלת מזו של מהנדסים.

לימודי השלמה לתואר מהנדסמכללות רבות מציעות לימודי השלמה למהנדס שמאפשרים להנדסאים בתחומים מגוונים לקבל תואר מהנדס, למשל: השלמה לתואר בהנדסת פלסטיקה B.Sc, השלמה לתואר בהנדסה כימית B.Sc, השלמה לתואר בהנדסת תעשייה וניהול B.Sc, השלמת הנדסאים במדעי המחשב B.Sc ועוד. משך הלימודים בלימודי השלמה לתואר מהנדס משתנה ממוסד למוסד, כאשר ברוב מוסדות הלימוד לימודי השלמה לתואר מהנדס נמשכים שלוש שנים.

האם עדיף ללמוד לתעודת הנדסאי או לתואר מהנדס?לפני בחירת מסלול הלימודים שלכם רצוי לחשוב גם על גובה השכר המתקבל עם סיום הלימודים. באופן כללי, קיים שוני רב בין תחומי הלימוד השונים והביקושים אליהם, אך ניתן לומר שבממוצע, מהנדסים מרוויחים יותר מהנדסאים. ברגע שבוחרים את תחום הלמוד אותו רוצים ללמוד, לדוגמה - מהנדס מערכות מידע או הנדסאי מערכות מידע. ניתן לחפש במנועי החיפוש את המונח "טבלאות שכר" בצירוף המקצוע שאותו רוצים ללמוד ולראות נותונים לגבי גובה שכר הלימוד.

לימודי הנדסה או לימודי הנדסאים - איפה לומדים?

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

לימודי הנדסאים
מכללות טכנולוגיות
מכללות להנדסאים וטכנאים
מכללות טכנולוגיות מקצועיות
מכללות ללימודי טכנאים
לימודי הנדסאים במכללות רב תחומיות
הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים
הנדסאי בניין
הנדסאי חשמל
הנדסאי תקשורת חזותית
הנדסאי קירור ומיזוג אוויר
הנדסאי תוכנה
הנדסאי אדריכלות נוף
הנדסאי ביוטכנולוגיה
הנדסאי חקלאות
הנדסאי מכשור ובקרה
הנדסאי סביבה
הנדסאי פלסטיקה
הנדסאי קול וסאונד
הנדסאי תקשורת אינטרקטיבית
הנדסאי הפקות דפוס
הנדסאי עיצוב תעשייתי
הנדסאי בניין - ניהול הבנייה
הנדסאי קולנוע וטלוויזיה
הנדסאי הנדסה אזרחית - תכנון מבנים
לימודי הנדסאי רכב
לימודי הנדסאי מחשבים
הנדסאי טכנולוגיות מים
הנדסאי אנימציה והדמיה ממוחשבת
הנדסאי צילום ומדיה דיגיטאלית
מה ההבדל בין הנדסאי למהנדס?
מה"ט - המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע