תואר ראשון בפילוסופיה

לימודי פילוסופיה

פילוסופיה, מיוונית "אהבת החכמה" (פילו-חכמה, סופיה-אהבה). זהו תחום ידע העוסק במהות העולם (והאדם), באופן ההכרה של האדם את העולם, במהות המוסריות ובביצוע הערכות מוסריות. התחום הפילוסופי הוא עתיק מאוד ובעבר היה הבסיס לכל המדעים הנלמדים. מעבר להיותו תחום מעשיר ומעניין, הלימוד הפילוסופי מעניק למהרהרים בו יכולות חשיבה אנליטיות וביקורתיות. בכוחו לחדד את החוש החוקר והבוחן שלנו ולעזור לנו לפתור בעיות מורכבות על ידי חשיבה עמוקה. מעטים הם הלימודים אשר יכולים לשנות את חייכם מעבר לתחום המקצועי.

הפילוסופיה מחולקת לכמה ענפים עיקריים: תורת המידות - אתיקה, הפילוסופיה של המוסר אשר עוסקת במהות המוסריות ובביצוע הערכות מוסריות, סוגיות מרתקות על מוסר האדם בתקופות שונות לאורך ההיסטוריה ובעיות בזמננו אשר על אנשי הרוח להתמודד איתם מבחינה מוסרית. מטפיזיקה, עוסקת בניסיון לתאר תיאור כולל של המציאות ומאפייניה כמכלול, מהו חומר וכיצד ניתן לחלק את העולם לקטגוריות והיכן מונח האדם בעולם החומר. תורת ההיגיון - הלוגיקה, פתרון בעיות אנליטיות ודרכי חשיבה שונים בעזרת כלים פילוסופיים לוגיים. תורת ההכרה - האפיסטמולוגיה אשר חוקרת את הידע הידוע לאדם ודרכי רכישת הידע הזה, האם אנו אכן יכולים לומר שאנו יודעים משהו בוודאות? ומה מצדיק את הידע?
למידע על תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה לחצו כאן

לימודי פילוסופיה

תואר ראשון בפילוסופיה הוא תואר תלת שנתי, ניתן לבחור במסלול לימודים חד חוגי מורחב או מסלול לימודים דו חוגי, תוך שילוב לימודי הפילוסופיה עם חוג אחר, כמו היסטוריה, מדעי הרוח, פסיכולוגיה, לשון, בלשנות, ספרות וכו'. ישנם רבים הנוטים לשלב את לימודי הפילוסופיה עם תחומים אחרים במטרה לפתח ולייעל את היכולת המחשבתית. ישנם רבים אשר משלבים לימודים ריאליים שונים כמו מדעי המחשב עם לימודי הפילוסופיה, השילוב הזה, לעיתים, נותן להם יתרון בשוק העבודה.

לרוב, אם בחרתם בלימודי פילוסופיה במסלול חד חוגי, היקף הלימודים יהיה כ-120 נק"ז. במסלול הדו-חוגי, היקף הלימודים יהיה כ-60 נק"ז בחוג ו- 60 נק"ז בחוג הנוסף בו תבחרו.


מה לומדים בתואר ראשון בפילוסופיה?

לימודים לתואר ראשון בפילוסופיה כללית מיועדים להשגת מספר מטרות: הקניית ידע בשיטות הפילוסופיות העיקריות, הקניית יכולת לקרוא באופן עצמאי טקסט פילוסופי ולבחון שיקולי דעת פילוסופיים, הכרת מושגי יסוד, שיטות ותחומים שונים בפילוסופיה, הצגת תורותיהם ומפעלם של גדולי הפילוסופים הקלאסיים והמודרניים, פיתוח כלי-ניתוח ומחשבה ביקורתית תוך התמודדות עם בעיות פילוסופיות שונות אצל התלמיד. מטרות נוספות: הקניית ידע והבנה בפילוסופיה לתקופותיה ולתחומיה השונים, פיתוח כישורים הדרושים לעיון בספרות הפילוסופית ולעיסוק עצמאי בבעיות פילוסופיות אצל הסטודנטים, חשיפה לתחום הביואתיקה בהקשר פילוסופי - תחום הדעת המוקדש לשאלות של מוסר וערכים בהקשר של מדעי החיים המודרניים, בייחוד בכל הנוגע לרפואה, שרותי בריאות, גנטיקה וביולוגיה אנושית ועוד.

מבחינה היסטורית, ילמדו הסטודנטים על ראשית הפילוסופיה בימי הפילוסופים היוונים, החל מסוקרטס, אפלטון ואריסטו. את הזרמים השונים מן המאה ה-17, האמפיריציזם והרציונליזם, פילוסופים מרתקים כמו רנה דקארט, ניטשה, דיוויד יום, ברוך שפינוזה ועוד רבים. כמובן שישנו עיסוק מורחב בפילוסופים בני זמננו ובעיות מודרניות כגון: מוסר בעת מלחמה, יחס לפליטים ועוד מגוון נושאים מרתקים.

תנאי קבלה לתואר ראשון בפילוסופיה

תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. לרוב, לא נדרש ציון פסיכומטרי גבוה במיוחד, כמובן שהדבר תלוי בציוני הבגרות. במהלך הלימודים עצמם תדרשו לקריאת מאמרים באנגלית ולכן רצויה רמת אנגלית טובה. על מנת לדעת מהו הציון הדרוש, יש לפנות ישירות למוסד הלימודים הרלוונטי ולבדוק. מידע נוסף ניתן למצוא בקישור המצורף תנאי קבלה ללימודי פילוסופיה.

תואר מתקדם בפילוסופיה

לאחר סיום התואר, יוכלו בוגרי החוג לפילוסופיה להמשיך את העמקתם בנושא על ידי למידת תואר שני ושלישי. ישנו מסלול תואר שני עם תזה וישנו מסלול ללא תזה. כמובן שבעלי תואר ראשון בפילוסופיה יכולים להמשיך לתואר שני במגוון תחומים אחרים. תואר ראשון בפילוסופיה הינו פלטפורמה מצוינת למעבר לתואר שני בתחומים אחרים. אלו אשר ימשיכו את לימודיהם בחוג לפילוסופיה יוכלו להשתלב במחקר האקדמי ובמחלקות הלימוד השונות ברחבי הארץ.


מה עושים עם תואר בפילוסופיה?

הלימוד הפילוסופי הינו בעל ערך משמעותי לאדם. תואר בפילוסופיה משפיע רבות כאשר הוא משולב עם חוג ריאלי אחר ובכך יכול לתת לכם יתרון על פני מועמדים אחרים. אם אתם מעוניינים, לדוגמה, ללמוד בחוג למדעי המדינה או בחוג ליחסים בינלאומיים, לימודי פילוסופיה יעניקו לכם יתרון בעולם התעסוקתי. אם תבחרו בפילוסופיה כחוג חד-חוגי, אפשרויות התעסוקה הינן מוגבלות ומומלץ לעשות זאת רק אם בכוונתכם להמשיך במסלול האקדמי. אלו אשר נוטים לעסוק במקצועות הרוח כגון, כתיבה ויצירה יקבלו ערך מוסף עם תואר בפילוסופיה.

לימודי פילוסופיה אינם קונים לכם מקצוע, הם הופכים אתכם לאנשים המסוגלים לחשוב בצורה טובה וביקורתית יותר. לכן, מבחינת אפשרויות התעסוקה, יש בכוח לימודי הפילוסופיה להעניק את הערך המוסף והמבדיל בשוק העבודה. לבוגריו, באופן אישי, הוא נותן כלים להתמודד עם מכשולים ובעיות במהלך החיים.

למי מתאים ללמוד פילוסופיה

לימודי פילוסופיה מתאימים למגוון רחב של אנשים. אלו אשר רוצים לשפר את דרכי החשיבה ואת החוש הביקורתי שלהם ואלה אשר מעוניינים להעמיק בעולם הרוח. לימודי פילוסופיה מתאימים במיוחד לאלו אשר תמיד תוהים אודות השאלות החשובות בעולם, אלה שמהרהרים על משמעות הקיום ותפקידו של האדם. אנשי רוח מטבעם שעוסקים יום יום במחשבה אודות אלוהים וקיומו. אנשי היסטוריה שמגלים עניין רב בהלך מחשבתם ופועלם של אישים גדולים מן העבר האנושי. אנשי תיאטרון וקולנוע אשר בעבודתם משתמשים במושגים רבים מן הפילוסופיה ומחפשים את ההבנה הפילוסופית ביצירותיהם.


המחשבה היהודית לאורך ההיסטוריה

במוסדות מסוימים ישנו תואר ראשון בפילוסופיה יהודית. תואר זה אנו שונה מן התואר בפילוסופיה כללית מבחינת רמת העומק והעניין שבו, אך הוא כן מתמקד יותר בהגות היהודית לאורך ההיסטוריה. אישים כמו הרמב"ם, רבי שלמה אבן גבירול, אברהם אבן עזרא, ברוך שפינוזה, מרטין בובר ועוד רבים. חכמת חז"ל והתלמוד, מקורות מן המקרא כמו ספר איוב הפילוסופי ועוד נושאים רבים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר ראשון בפילוסופיה ?

1
חברתי
2
אמנותי
3
חוקר

פחות מתאים

קונבציונלי
יזם
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

פורום ייעוץ לימודים

אורחת // בתאריך 17.07.2017 בשעה 10:54
אורחת // בתאריך 04.07.2017 בשעה 9:04
נגה // בתאריך 29.06.2017 בשעה 21:23
אנונימי // בתאריך 26.06.2017 בשעה 23:39
רוני // בתאריך 26.06.2017 בשעה 22:35

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר