תואר ראשון בהנדסה כימית

ללמוד ליצור ולהפיק חומרים שונים

הנדסה כימית (הנדסת כימיה) עוסקת בייצור והפקה תעשייתית של כימיקלים וחומרים. למעשה, ההנדסה הכימית משפיעה על כל ההיבטים בחיי היום יום שלנו, מאחר וכמעט כל מוצר עובר מתישהו בתהליך הייצור שלו תהליכים של הנדסה כימית, לרבות פולימרים ופלסטיק, בשמים, דשנים ותרסיסים לחקלאות, תרופות, נייר, נפט ותזקיקי דלק, חומרי ניקוי, צבעים, גזים לבישול ותעשייה ועוד.

הנדסה כימית והנדסת חומרים הם תחומים משיקים אך אינם זהים. הנדסת חומרים הוא תחום הנדסי יחסית צעיר הנמצא בתהליך של פיתוח מואץ. כמו כן, קיים הבדל גם בין כימאי למהנדס כימיה. כימאי מפתח וחוקר את החומרים במעבדה בעוד שמהנדס הכימיה נעזר בפיתוח והמחקר של החומר על מנת גם לייצר חומרים חדשים ושימושים שונים לחומרים.

למידע על תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון בהנדסה כימית, לחצו כאן

לימודי הנדסה כימית

הנדסה כימית (הנדסת כימיה) הינו תואר המעניק מקצוע מבוקש ומבטיח בשוק העבודה. בתעשייה יש ביקוש בלתי נדלה למחקר של חומרים, לפיתוח חומרים חדשים, לשילוב בין חומרים באופן שיניב תכונות נחוצות וכדומה. לשם כך נחוצים מומחים - מהנדסי כימיה - שיכירו באופן מעמיק את התכונות הפיזיקאליות והמכניות של החומרים השונים וידעו לנצלם ביעילות ובאופן שיסייע לפעילות בתעשיות המתקדמות.

מדוע ללמוד הנדסת כימיה?

מהנדס כימיה מתעסק עם חומרים שונים ועושה שימוש ביכולות של החומרים לשימוש תעשייתי. לדוגמא: שימוש בחומרים לשיפור שרידות המוצר, עמידות בחום, אסתטיקה ועוד. כמו כן, במסגרת התחום, מהנדס כימי גם כן יוצר חומרים חדשים על בסיס חומרים קיימים ושילובים שונים של החומרים. כדי ליצור מוצר מורכב יש צורך במהנדס כימיה אשר יבחר את חומרי הגלם המתאימים ויזהה את שיטות הייצור של החומר.

בזמן הלימודים, ילמדו הסטונדטים להכיר את כל החומרים ותכונותיהם כגון: חום, צפיפות, הולכה חשמלית, מגנטיות, טמפרטורת היתוך ורתיחה ועוד. כמו כן הסטונדטים ילמדו לחקור ולפתח חומרים מהשלב האטומי והמולקולרי שלהם ולפתח חומרים מורכבים.הסטודנטים ילמדו לשפר תכונות של חומרים, לעסוק באבטחת איכות מוצרים ועוד.

מה לומדים בתואר ראשון בהנדסת כימיה?

לימודי תואר ראשון בהנדסה כימית משלבים בין לימודים של מקצועות בסיסיים במדעי הטבע עם לימודים של מקצועות ההנדסה. הלימודים כוללים קורסים רבים, ביניהם: מתמטיקה, כימיה, פיזיקה, מדעי החיים, חומרים מתקדמים, הנדסת תהליכים, יישומי מחשב, מכניקת מוצקים, תרמודינמיקה של חומרים, אלגברה, חומרים קרמים ורפרקטורים, תכונות ושימוש של חומרים פלסטיים, תהליכי יצור ועיבוד חומרים ועוד.
 
המחקר כולל יצירת פעולות כימיות שונות במטרה לשנות הרכב כימי טבעי של חומרים, הפרדת וזיקוק חומרים, מחזור חומרים. ההנדסה הכימית עוסקת בחומרים כגון: מתכות, פולימרים, פלסטיק, נייר, נפט, דלקים, צבעים, דשנים, חומרי ניקוי, בשמים, גזים שונים ותרופות.

מה עושים עם תואר ראשון בהנדסת חומרים?

מהנדסי כימיה יוכלו להשתלב במקומות תעסוקה מגוונים, ביניהם, מכוני מחקר ואוניברסיטאות, מפעלי כגון תעשיות פטרוכימיות, פלסטיק, דשנים וכימיקלים, תעשיית המזון, תעשיות נפט, תעשיות זכוכית. כמו כן, ניתן יהיה להשתלב במעבדות, מוסדות להשכלה גבוהה, בתי ספר תיכוניים (בעלי תעודת הוראה) ועוד. בוגרי לימודי תואר ראשון בהנדסת כימית יוכלו להשתלב במגוון תפקידים: כימאים, מהנדסים כימיים, מנהלי מפעלים ועוד. כמו כן, המעוניינים יוכלו להתמקצע בתחום זה ולהמשיך ללימודי תואר שני בכימיה
תנאי קבלה לתואר ראשון בהנדסה כימית

ציון הפסיכומטרי הנדרש לשם קבלה למסלול לימודי הנדסה כימית משתנה ממוסד לימודים אחד לאחר, ותלוי במידה רבה גם בממוצע הבגרות של המועמד. במידה ומדובר במקצוע מבוקש, תנאי הקבלה אשר ידרשו ברוב המוסדות יהיהו גבוהים יחסית, בדומה לתחומי ההנדסה האחרים. מידע נוסף ניתן למצוא בקישור המצורף תנאי קבלה - לימודי הנדסה כימית.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד תואר ראשון בהנדסה כימית?

1
חוקר
2
ריאלי
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

פורום ייעוץ לימודים

אורחת // בתאריך 17.07.2017 בשעה 10:54
אורחת // בתאריך 04.07.2017 בשעה 9:04
נגה // בתאריך 29.06.2017 בשעה 21:23
אנונימי // בתאריך 26.06.2017 בשעה 23:39
רוני // בתאריך 26.06.2017 בשעה 22:35

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר