רשם המהנדסים והאדריכלים

הנפקת תעודות בסיום תואר ראשון בהנדסה ואדריכלות

חוק המהנדסים והאדריכלים מגדיר את התואר "מהנדס" כאדם הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים או זכאי להירשם בו. רשם המהנדסים והאדריכלים מאגד את כל המהנדסים והאדריכלים ומועצת ההנדסה והאדריכלות. הרשם פועל באמצעות היחידה לרישום מהנדסים ואדריכלים. מדובר בגוף מנהלי האחראי על טיפול מנהלי וארגוני של כל סמכויות שר התעשייה המסחר והתעסוקה.

לימודי הנדסה ואדריכלות הינם לימודים מבוקשים מאוד בשוק העבודה ובלימודים מגוונים המסתעפים לתתי תחומים רבים וכוללים מגוון מסלולים. כל אדם רשאי לעיין ברשם המהנדסים והאדריכלים הנמצא באתר של משרד התמ"ת ולראות פרטים אודות בעל המקצוע שהוא שכר או מתכוון לשכור. רשם המהנדסים והאדריכלים מהווה כלי יעיל לפיקוח על בעלי המקצוע בתחום. 
 

תפקידי היחידה לרישום מהנדסים ואדריכלים

רישוי של מהנדסים ואדריכלים רשומים,הנפקת תעודות רישום או רישוי וחידוש תוקפן, מתן מיד ע בכתב ובעל פה בנוגע להליכי הרישום, סיוע למועצת ההנדסה והאדריכלות ולוועדותיה השונות בפן הארגוני והמנהלי, יצירת פעילות משותפת עם המועצה להשכלה גבוהה, ממשלה וארגוני מהנדסים ואדריכלים ומוסדות אקדמיים, עריכת שינויים ופתיחת מדורים וענפים בפנקס המהנדסים והאדריכלים, טיפול הבקשות הרישום לרשם המהנדסים והאדריכלים, אישורן או דחייתן.

תפקידים נוספים: טיפול מנהלי להכרה במסלולים הנדסיים ממוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובחו"ל, ביצוע מבחנים לרישום מהנדסים ואדריכלים, ביצוע מבחני רישוי למהנדסים ואדריכלים, כינוס ועדות שונות לנושאים שונים: כתיבת מבחנים, בדיקת ערעורים, בדיקת מועמדות, כתיבת קריטריונים ועוד.

מי רשאי להירשם כמהנדס או כאדריכל?

לפנקס המהנדסים והאדריכלים יכולים להירשם בוגרי תואר ראשון בהנדסה במוסדות המוכרים על ידי היחידה לרישום מנהלים ואדריכלים. רשימת המוסדות המוכרים מפורסמת באתר משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. לכן, לפני שבוחרים מכללה ללימודי הנדסה מומלץ לבדוק האם היא מוכרת על ידם. הרשם מבצע אחת לכמה שנים בדיקה מדגמית של הבוגרים בבתי הספר להנדסה ואדריכלות, ולפי הבדיקה הוא יכול לזמן את כל הבוגרים במחזור זה לבדיקה במידה והתוצאות של הבוגר אותו בחנו אינן משביעות רצון.

ביצוע הרשמה כמהנדסים ואדריכלים

כדי להיות רשומים בפנקס המהנדסים יש להגיע למשרד התעסוקה יחד עם דיפלומה מקורית, גיליון ציונים, צילום של תעודת זהות ושאלון בקשה לבחינת הזכאות לרישום. ועדת הרשם מונה שישה אדריכלים הבוחנים את המועמדים. חשוב להגיע מוכנים ולבדוק טרם המבחן מה דרישות הועדה. במידה ולא עברתם - ישנה אפשרות להגיש ערעור לוועדה לאחר המבחן. נוסף על כך, לאחרונה עלתה האפשרות לבשלים את הליך הרישום באמצעות האינטרנט באמצעות מערכת רשם המהנדסים והאדריכלים

ועדת האתיקה לרישום המהנדסים והאדריכלים

ועדת האתיקה ממונה על פיקוח המהנדסים והאדריכלים. כל אחד רשאי להגיש תלונה למשרדה של קובלת הועדה נגד מהנדס/אדריכל, טרם הגשת התלונה מומלץ לעיין בתקנות המהנדסים והאדריכלים. כמוכן, ניתן להגיש פניות בעניין החלפת מתכנן או הפסקת הקשר אתו לוועדת האתיקה.

מדוע כדאי להיות מהנדס?

לימודי ההנדסה הפכו ללימודים מבוקשים במהלך השנים ומקצוע המהנדס הפך ליוקרתי ומשתלם. מדובר בלימודים מבוקשים מאוד בשוק העבודה ובלימודים מגוונים המסתעפים לתתי תחומים רבים וכוללים מגוון מסלולים. מבין ההתמחויות השונות ניתן להזכיר לימודי הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת בניין, הנדסת פלסטיקה, הנדסה כימית, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת טכנולוגיית מים וכדומה.

מסיימי תואר ראשון בהנדסה, על תחומיה השונים, יוכלו להשתלב כמהנדסים במגוון מקומות תעסוקה שבהם קיים ביקוש למהנדסים מיומנים ומקצועיים: חברות היי-טק, ארגונים שונים, חברות פרטיות, חברות ציבוריות, עסקים פרטיים וכדומה. כמו כן, לאחר לימודי תואר ראשון ניתן להמשיך לתואר שני בהנדסה, על תחומי הלימוד השונים, ולאחר מכן אף לדוקטורט כדי להשתלב באקדמיה ולהפוך למרצים בתחום ההנדסה.

מדוע כדאי להיות אדריכל?

בשנים האחרונות, שבמהלכן הבנייה הולכת ומתפתחת, גובר הצורך באדריכלים מיומנים ומקצועיים. האדריכל עוסק באמנות הבנייה ותפקידו לתכנן חללים שונים ולעצבם. ללימודי אדריכלות ישנן התמחויות שונות הכוללות אדריכלות נוף, תכנון ערים ואדריכלות פנים וכן מקצועות הנושקים בתחומיהם ללימודי אדריכלות: הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, עיצוב רהיטים, עיצוב גינות ועוד.

בנוסף לכך, לימודי אדריכלות לתואר ראשון כוללים מגוון נושאי לימוד וביניהם: מבוא לתכנון, תיאורטית, נוף וסביבה, מבוא למבנה ופרטי בניין, מבוא לאקולוגיה של הנוף, עיצוב בסיסי, מבוא לתכנון ארכיטקטורה, טבע, אקלים, אנרגיה ונוף, פסיכולוגיה למתכנן, נוף כמשאב חזותי, תכנון נוף, תורת המבנה לאדריכלי נוף, כמו כן, לאחר לימודי תואר ראשון באדריכלות ניתן להמשיך גם ללימודים מתקדמים באדריכלות – לימודים לתואר שני באדריכלות ודוקטורט, וכך יוכלו הבוגרים להשתלב בעולם האקדמיה כמרצים מן השורה.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד רשם המהנדסים והאדריכלים?

1
חוקר
2
ריאלי
3
קונבציונלי

פחות מתאים

אמנותי
יזם
חברתי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

איפה לומדים מכללות להנדסה?

כל הארץ

מיקום בארץ: אזור המרכז
מיקום בארץ: אזור חיפה
מיקום בארץ: אזור השרון

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

פורום ייעוץ לימודים

אורחת // בתאריך 17.07.2017 בשעה 10:54
אורחת // בתאריך 04.07.2017 בשעה 9:04
נגה // בתאריך 29.06.2017 בשעה 21:23
אנונימי // בתאריך 26.06.2017 בשעה 23:39
רוני // בתאריך 26.06.2017 בשעה 22:35

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר