קורס תעודת הוראה

להיות מורה בישראל

מתעניינים בלימודי תעודת הוראה? מטרת לימודי תעודת הוראה היא להקנות לסטודנטים ידע עיוני והכשרה מעשית במקצועות ההוראה בכדי להכשיר מורים ומדריכים מוסמכים, מקצועיים לעסוק בחינוך, הדרכה והוראה. תעודת הוראה מהווה הרשאה והסמכה לאנשי חינוך לעסוק בחינוך והוראה, הדרכה ולימודים במסגרות חינוכיות פורמאליות ובלתי פורמאליות. 

לימודי תעודת הוראה הינם לימודים רחבי היקף ורב תחומיים המשלבים הכשרה והקניית ידע במגוון רחב של נושאים ותחומי לימוד, והתמקדות במיומנויות ההוראה. ניתן ללמוד לתעודת הוראה במכללות לחינוך, במכללות רב תחומיות, או במוסדות להשכלה גבוהה. מוסדות רבים משלבים תעודת הוראה כחלק חומה מהתארים הנלמדים במסגרתם. מצד שני, ניתן להשלים לימודי תעודת הוראה כמעט עם כל תואר.

תוכן הקורס

במרבית הקורסים מכשירים מורים במקצועות כלליים הנלמדים בבתי הספר העל - יסודיים. הלימודים משלבים קורסים בנושאי יסוד בהוראה ובחינוך, שיטות הוראה, תהליכי חשיבה, למידה, קורסי מבוא בפסיכולוגיה, קורסי התמחות והתנסות מעשית על פי מקצועות ההוראה שאותם לומדים הסטודנטים, קורסי העשרה במגוון נושאים חינוכיים. סטודנטים ללימודי תעודת הוראה יכולים לרוב לבחור בהתמחות אחת מיני רבות, כדוגמת: הוראת אומנות, ספרות, גיאוגרפיה, מחשבת ישראל, היסטוריה, לשון, מתמטיקה, מדעים כלליים, חקלאות ועוד.

כמו כן, קיימים מסלולים מעניינים נוספים המשלבים תעודת הוראה עם תחומים אחרים מעולם החינוך, למשל חינוך דמוקרטי ותעודת הוראה, חינוך בלתי פורמאלי ותעודת הוראה, חינוך ללקויות למידה ותעודת הוראה ועוד. הלימודים כוללים בדרך כלל סדנאות הקשורות בחינוך ופעילויות חווייתיות רבות הכוללות בין השאר סיורים, תצפיות ומפגשים עם אנשי מקצוע.

תנאים להוראה על פי משרד החינוך

על פי הוראות משרד החינוך, על מנת ללמד בבתי הספר על המורים להיות בעלי תעודת הוראה, תואר אקדמי ורישיון הוראה. כל בעלי תעודת הוראה חייבים בהתמחות בהוראה (תקופת סטאז') כתנאי לקבלת רישיון הוראה מטעם משרד החינוך. ההתמחות בהוראה הינה באחריות משרד החינוך אשר קובע את תנאיה. הסטאז' נערך כשנה, בדרך כלל במסגרות של בתי ספר רגילים, וכולל תצפית מטעם מנחים וישיבות צוות. ניתן מדי פעם לפנות לסטאז' בבתי ספר לחינוך מיוחד, אך הדבר דורש אישורים מיוחדים ולפעמים גם הוכחת נסיון בעבודה עם אוכלוסיות מסוג זה.

חמישה מסלולים קיימים ללימוד תעודת הוראה

מסלול הכשרה להוראה לסטודנטים באוניברסיטאות הלומדים לתואר בוגר, מוסמך או דוקטור המעוניינים במקביל להכשיר עצמם להוראה: מסלול הסבה להוראה לבוגרי אוניברסיטאות; מסלול הכשרה משולב של תעודת הוראה ולימודים לתואר מוסמך; מסלול הסמכה למורים בפועל בעלי תואר אקדמי שאין ברשותם תעודת הוראה; מסלול הרחבת הסמכה (מורים בפועל בעלי תואר אקדמי ותעודת הוראה עם ותק של 3 שנים ומעלה המעוניינים בהרחבת ההסמכה לתחום הוראה נוסף).

בין המקומות בהם ניתן ללמוד לתעודת הוראה או להשלים לתעודת הוראה: מכללת סמינר הקיבוצים, מכללת בית ברל לחינוך, מכללת גורדון, מכללת לוינסקי, המכללה לעיצוב ויצו חיפה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת דוד ילין בירושלים, מכללת אחווה, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה, מכללת אורנים, בית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית ועוד.


כיווני התפתחות כבעלי תעודת הוראה

כמובן שמטרת קבלת תעודת ההוראה הינה ללמד בבתי ספר והינה הרישיון ללמד. רבים פונים ללימודי הוראה. מעבר לכך, אנשים רבים נרשמים ללימודים אקדמיים, משוכנעים כי לא יעסקו בהוראה, והתוספת תעודת ההוראה למקצוע אותו הם לומדים מהווה בשבילם מטרד לא קטן. עם זאת, פעמים רבות עם ההתנסות והיציאה לשוק העבודה, מתעורר אצל הבוגרים לעסוק בהוראה ובללמד ילדים ובני נוער.

כמו כן, תעודת ההוראה מסייעת במציאת מקומות עבודה רבים, לאו דווקא בבתי ספר רגילים. תארים שניים טיפוליים רואים בעין יפה תעודה המעידה על ניסיון הוראה והדרכה, וכן ישנה אפשרות לעבוד עם אוכלוסיות שונות ולהדריכן. בין אם זה קשישים, הדרכת טיולים ועוד. רבים מבעלי תעודת ההוראה, ניגשים להשתלמויות שונות ולקורסים שונים כגון ייעוץ ארגוני, מקצועות טיפוליים שונים, יעוץ חינוכי ועוד.

יתרון לתעודת הוראה

כיום, לא קל למצוא עבודה. בכל תחום שהוא. במיוחד אם מדובר במקצועות הומנים, מקצועות אומנותיים ואף מקצועות הקשורים לסביבה. כמו כן, מוסדות רבים בישראל מלמדים תואר ראשון בחינוך, חינוך מיוחד וכל מה שקשור לתחומים אלו. רבים מהלומדים במסגרות אלו מתקשים למצוא עבודה. מי שמסיים תואר ראשון בחינוך בלבד, בדרך כלל לא יוכל לעסוק בתחום ויצטרך להמשיך לתארים שניים ליניהם. כך גם בוגרי חוגים כגון ספרות, ביולוגיה ואף בוגרים מתחומי אומנות והעיצוב.

התעודה הניתנת לאחר סטאז' הינה אסמכתא ורשיון ללמד. מוסדות רבים, בין אם בתי ספר ובין אם מוסדות נוספים להשכלה, מבקשים מהמדריך / המורה לעתיד הוכחה לכך שקיבל תעודת הוראה. לכן, רבים מהלומדים בלימודי חינוך, משלימים בכל אופן לתעודת הוראה, על מנת לזכות במקצוע פרקטי בתחום. בעלי תארים כגון גיאוגרפיה או אומנות ניגשים גם כן להשלמת תעודת הוראה. הדבר פותח להם דלתות נוספות ודבר מצויינת להשלים הכנסה, במידה ועובדים בתחום בו הוכשרו.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ונציגנו יתקשרו אליך בתוך זמן קצר.
 אני מאשר את תנאי השימוש באתר

למי מתאים ללמוד קורס תעודת הוראה?

1
חברתי
2
אמנותי
3
קונבציונלי

פחות מתאים

יזם
חוקר
ריאלי
רוצה לדעת איזה טיפוס אתה?
מסכים מאוד
מסכים
ניטרלי
לא מסכים
לא מסכים כלל
אני חושב שאהיה טוב בעבודה הדורשת סדר ודקדקנות
הבנה של תופעה מדעית תסב לי הנאה וסיפוק
אני מקווה שיתפנה לי קצת זמן כדי לסדר את מסמכיי או לבדוק את חשבונותיי
כל יצירה המוצגת במוזיאון היא יצירת אמנות מעצם הצגתה שם
אני רוצה לחפש דרכים יצירתיות להביע את עצמי בצורה מקורית
אני:
זכר
זכר
נקבה
נקבה

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

פורום ייעוץ לימודים

אורחת // בתאריך 17.07.2017 בשעה 10:54
אורחת // בתאריך 04.07.2017 בשעה 9:04
נגה // בתאריך 29.06.2017 בשעה 21:23
אנונימי // בתאריך 26.06.2017 בשעה 23:39
רוני // בתאריך 26.06.2017 בשעה 22:35

עדיין מתלבט? ייעוץ לימודים אישי חינם

 אני מאשר את תנאי השימוש באתר